E-Tablo Kullanırken Özet Bilgiler Elde Etmek İstiyorum.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan zaramok
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

E-Tablo Kullanırken Özet Bilgiler Elde Etmek İstiyorum. isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Benim excelimde tarih satış yapan kişi mal ve tutar yazmaktadır.Kim hangi tarihde ne kadar satış yapıyor verisi var. Ayrı bir sayfada verileri işledim düşeyara ve etoplam ile.Yapmak istediği a kişisi en sonra ne zaman satış yapmış ve kaç gündür satış yapmıyor verisi görme.Bunun için e-tabloda bir formül var mıdır ?

Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @zaramok .

E-tablolar konusunda pek tecrübem olduğu söylenemez.
Başka arkadaşlarımız ilgilenecektir.

Muhtemelen forumda yeni olmanızdan kaynaklanıyor ama şunları belirtmem gerekiyor.
-- Konu açarken kullandığınız başlık forum kurallarına aykırı (şimdilik başlığı ben düzenledim). Bknz >> Kullanım ve Şartlar
-- Sorularınızı, cevabımın atındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız
örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı ve net çözüm önerileri alabilirsiniz.
-- Forumumuzun SORU-CEVAP bölümünde (bu bölüm) belge yüklemek/indirmek ücretsizdir.

.

Selamlar,
Ben de e-tablolar konusunu hiç bilmiyorum...

Fikir vermesi açısından hazırladığım örnek Excel dosyasını ekliyorum. İncelersiniz. e- tablolara uyar mı hiç bir fikrim yok maalesef...
alternatif formüller var....
Not : Office 365 ile de örnek formül ekledim. Siz de 2019 olduğundan çalışmayacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 7382

Edit : Önerilen formüller, AYNI güne birden fazla veri girilmesi düşünülerek hazırlandı... Örneğin AAAAA personeli 15.5.2000 de hem Ürün.001 ve hem de Ürün.002 satışı gerçekleştirdiğinde AYNI güne iki veri girişi olabilir....
Eğer listenizde, gün için sadece bir veri girişi olacaksa,
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
formülü de kullanılabilir.

Ekli dosyalar
  • 1608246614409.webp
    1608246614409.webp
    57 KB · Görüntüleme: 40
  • FarkGün.xlsx
    FarkGün.xlsx
    16.5 KB · Görüntüleme: 8
Moderatörün son düzenlenenleri:
Örnek çalışma olmadan formül yazılması zor.
Bir çok excel formülü e tablo ortamında geçerlidir diye tahmin ediyorum. Çalışmanızı gördükten sonra ilgili formüller yazılabilir.

Selamlar,
ilk defa e-tablolar ile işlem yaptım.... Siz dosyanızda denersiniz....

I2 hücresine (Son satış tarihi)

=ArrayFormula(İNDİS(E2:E15;BÜYÜK(EĞER(A2:A15=H1;SATIR(DOLAYLI("1:"&SATIRSAY(A2:A15))));1)))

J2 hücresine (Sondan bir önceki tarih)

=ArrayFormula(EĞERHATA(İNDİS(E2:E15;BÜYÜK(EĞER(A2:A15=H1;SATIR(DOLAYLI("1:"&SATIRSAY(A2:A15))));2));""))

K2 Hücresine (FARK)

=EĞERHATA(I2-J2;"")

ya da (J2 hücresini kullanmadan hesaplanacaksa)

=ArrayFormula(EĞERHATA(İNDİS(E2:E15;BÜYÜK(EĞER(A2:A15=H1;SATIR(DOLAYLI("1:"&SATIRSAY(A2:A15))));1))-İNDİS(E2:E15;BÜYÜK(EĞER(A2:A15=H1;SATIR(DOLAYLI("1:"&SATIRSAY(A2:A15))));2));""))

Not : Listenizde ccc isimi için tek bir değer mevcut. Sondan bir önceki ve fARK hesaplamasında HATA vermemesi için EĞERHATA işlevi kullanıldı.

Geri