Düşeyara Veri Aktarmada Kişileri Nasıl Aktarabilirim

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan avtufan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Düşeyara Veri Aktarmada Kişileri Nasıl Aktarabilirim isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Merhabalar Sayın @avtufan .

Formül oluştururken, Veri!A:K gibi tüm sütunu içine alan formül oluşturmak belgenizde yavaşlamaya neden olacaktır.
Bu nedenle; B4'deki formülü =DÜŞEYARA($K$2;Veri!$A$2:$J$7;8;0) olarak değiştirin,
B5 ve B6'deki formülleri de bu formüle göre kendiniz düzeltirsinz.

Alt kısımdaki isim listesi için ise şu formülü dizi formülü olarak (CTRL+SHIFT+ENTER) B9 hücresine uygulayıp, aşağı doğru kopyalayın =KAYDIR(Veri!$B$1;KÜÇÜK(EĞER(Veri!$I$2:$I$7=$B$5;SATIR(Veri!$I$2:$I$7));SATIR($A1))-1;)

.

Tutanak sayfası B4, B5 ve B6 hücrelerine yönelik, verdiğim formülleri zaten uyguladınız.

Alttaki isim listesi için dizi formülü kullanmak yerine bir AD TANIMLAMASIyla çözüm önerisinde bulunayım.
-- Tutanak sayfası B9 hücresini seçin,
-- Bu hücre seçiliyken FORMÜLLER>>AD TANIMLAMASI kısmında sn adını vererek
=KÜÇÜK(EĞER(Veri!$I$2:$I$7=Tutanak!$B$5;Veri!$A$2:$A$7);SATIR(Veri!$A1)) formülünü uygulayın ve işlemi onaylayın.
-- Seçili olan Tutanat sayfası B9 hücresine de =KAYDIR(Veri!$B$1;sn;) formülünü uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.

.

Ömer hocam ben bir konuyu yanlış anlattım sanırım;
Bu kişi veri tabanı ilk başlarda takibi kolay olu ama ilerleyen zamanda aynı kişi farklı bir statude yine gelebilir bu nedenle,
G sütununu atarken dikkat etmemiştim bunu dikkate almak gerekiyormuş,
"Başvuru numarası" ve yine "esas no" aynı olan gruptan (I ve J sütünları) aynı olanları aldığında sıralayabilirmiyiz?

Ekli dosyalar
Kanaatim o ki doğru/pratik çözümün yolu makro kullanmaktan geçecek.

G sütunundaki metinlerde, açıklamalarınızda belirttiğiniz sıra no gibi sayılar yok (Karşı Taraf - 1, Karşı Taraf Vekili - 2 ....).
Dolayısıyla da bu sayıların elde edilmesi gerekecek gibi (yardımcı alan kullanarak).

Biraz belge üzerinde düşünelim en iyisi.
Siz de, muhtemel en uç durumların gerçekeştiği örnek verilerle yeni bir örnek belge yükleyin.

Durum seçeneği derken; 1'den fazla başvuran taraf olamaz mı?
VEKİLİ ile YETKİLİSİ arasındaki öncelik sırası nedir, ikisi birden varsa nereye yazdırılacak?

Aklıma gelen durumlar şimdilik bu kadar.

.

Hocam dosyayı dün akşam görmemişim özür,
Arama veya Süzme yapmak yerine;
1-Öncelikle "Kişiler sayfası" oluşturmak
2-Kişiler sayfasından seçip aktaracağım "Taraflar" ve dosya bilgilerinin olacağı bir kapak sayfa üzerinden tutanaklara geçmek daha uygun ve kolay olacak sanırım. Çünkü tarafların veya dosya nosunun yanlış girilmesi halinde verimli olmayacak bu şekilde.

............tutanak sayfasına veri sayfasındaki ortak özellikleri olan 3 ve daha fazla kişiyide aktarmam gerekiyor.
Düşeyara ile aktardığım bilgilerin yanında bu kişileri nasıl aktarabilirim..........

Son yazdıklarınızla, konu açılış mesajındaki soru ve örnek belge arasında bir bağlantı göremedim.
Açtığınız konu, mevcut bir veri yığınında, koşullara uyan verilerin listelenmesiydi ve
ilettiğim son cevap belgesi de bunu tam olarak karşılıyor diye düşünüyorum.

.

Cep telefonundan yazıyorum.

Mevcut sorun çözüldüğüne göre;
yeni örnek belge üzerinden olmak üzere yeni sorularınızı sorarak belgenizi olgunlaytırmaya devam edebilirsiniz.

Bir önceki cevabınızdan anlayabildiğim kadarıyla VERİ sayfasına veri giriş işini de standarda bağlamak istiyorsunuz.
Elbette olabilir. Yanlış veri girişini engellemek için, mümkün olduğunca açılır listeden seçim, karakter sayısı sınırlaması, bir kayda ait eksik bilgi varsa, bu bilgi tamamlanmadan bir sonraki veri girişine geşin engellenmesi için bir şeyler yapılabilir. Vs.

.

Geri