Dönemsel Karşılaştırmalı Verilerin Sağlaması Nasıl Yapılır?

Kısa Açıklama

Dönemsel Karşılaştırmalı Verilerin Sağlaması Nasıl Yapılır? isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Size bir konuda danışmaya ihtiyacım var.

Müdürüm ile aramızda bir konuda mutabık kalamadık. Karşılaştırmalı iki yıl verilerinin yüzdesel olarak değerlerini Excel üzerinde hesaplatıyorum fakat sağlamasını yaparken müdürümle farklı düşünüyoruz.

Bu konuda sizin de görüşünüzü merak ettiğim için sormak istedim.

Ekte basit formüle edilmiş Excel verilerimi sizinle paylaştım.

Sayfanın sağ tarafında yer alan ‘1. Karşılaştırmalı tablo’ benim savunduğum olması gereken tablo,

2. Karşılaştırmalı tablo ise müdürümün olması gerektiğini düşündüğü tablo.

*yöneticimin 2. Tablonun doğru olduğunu savunmasının sebebi de sağlamasını yaparken mevcut yıldan geriye dönük yıla doğru bir hesaplama yapıp geçmiş yıl verisine ulaşıyor olması.

Buna benzer satış miktarları grafiklerim de var, örnek isterseniz gönderebilirim.

Sorum şu: karşılaştırmalı verilerin geriye dönük doğrulamasının/sağlamasının mantığı nedir, bunu tabloya nasıl yansıtabiliriz?

Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum, basit sorumla sizi meşgul ettiğim için kusura bakmayın.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar
Merhabalar,

Size bir konuda danışmaya ihtiyacım var.

Müdürüm ile aramızda bir konuda mutabık kalamadık. Karşılaştırmalı iki yıl verilerinin yüzdesel olarak değerlerini Excel üzerinde hesaplatıyorum fakat sağlamasını yaparken müdürümle farklı düşünüyoruz.

Bu konuda sizin de görüşünüzü merak ettiğim için sormak istedim.

Ekte basit formüle edilmiş Excel verilerimi sizinle paylaştım.

Sayfanın sağ tarafında yer alan ‘1. Karşılaştırmalı tablo’ benim savunduğum olması gereken tablo,

2. Karşılaştırmalı tablo ise müdürümün olması gerektiğini düşündüğü tablo.

*yöneticimin 2. Tablonun doğru olduğunu savunmasının sebebi de sağlamasını yaparken mevcut yıldan geriye dönük yıla doğru bir hesaplama yapıp geçmiş yıl verisine ulaşıyor olması.

Buna benzer satış miktarları grafiklerim de var, örnek isterseniz gönderebilirim.

Sorum şu: karşılaştırmalı verilerin geriye dönük doğrulamasının/sağlamasının mantığı nedir, bunu tabloya nasıl yansıtabiliriz?

Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum, basit sorumla sizi meşgul ettiğim için kusura bakmayın.

Teşekkürler.

Anlatım hatası yapmışım;
düzeltmesi şu şekilde olacak.;

Sayfanın sağ tarafında yer alan ‘2. Karşılaştırmalı tablo’ benim savunduğum olması gereken tablo,

1. Karşılaştırmalı tablo ise müdürümün olması gerektiğini düşündüğü tablo.

*yöneticimin 1. Tablonun doğru olduğunu savunmasının sebebi de sağlamasını yaparken mevcut yıldan geriye dönük yıla doğru bir hesaplama yapıp geçmiş yıl verisine ulaşıyor olması.

Benim doğru olduğunu savunduğum 2. tablo.
1643878131487.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Benim doğru olduğunu savunduğum 2. tablo.
1643878131487.webp
Kesinlikle ben de böyle olmasını gerektiğini düşünüyorum örneğin;
Ekteki tablomu inceler misiniz?

Seçili olan hücrelerdeki değişim yüzdesi tüm yılda aynı formülle gösterilmesi gerekmez mi? (yani bir önceki döneme göre düşük olan satış miktarlarını farklı formülle hesaplayıp, diğer artış olan dönemleri farklı hücreyi seçerek hesapladık)

Bu şekilde bir hesaplama ne kadar tutarlı ve doğru olabilir? Içime sinmese de bu şekilde düzenledik.

Ekli dosyayı görüntüle İST. AKARYAKIT KARŞILAŞTIRMALI SATIŞ RAPORU 2018-2021.xlsx

Ekli dosyalar
Kesinlikle ben de böyle olmasını gerektiğini düşünüyorum örneğin;
Ekteki tablomu inceler misiniz?

Seçili olan hücrelerdeki değişim yüzdesi tüm yılda aynı formülle gösterilmesi gerekmez mi? (yani bir önceki döneme göre düşük olan satış miktarlarını farklı formülle hesaplayıp, diğer artış olan dönemleri farklı hücreyi seçerek hesapladık)

Bu şekilde bir hesaplama ne kadar tutarlı ve doğru olabilir? Içime sinmese de bu şekilde düzenledik.

Ekli dosyayı görüntüle 13651
Sadece işaretlediğiniz (C5:E7) alana göre yorum yapacak olursam;
Son 2 yıldaki büyüme oranı hesaplanmış. Ve doğru hesaplanmış.

Anlamadığım C7 hücresine =C6/C4 yazmışsınız. Sonra neden formülü sağa doğru sürükleyerek doğru şekilde devam ettirmek yerine E7 hücresine elle hatalı giriş yaptınız?
İşte sorun tam olarak burada başlıyor. Ben sizinle aynı fikirdeyim sağa doğru sürükleyerek formülü aynı şekilde devam ettirmek gerekiyor. Müdürümle burada fikir ayrılığı yaşadığımız için bu şekilde bir hesaplamanın ona göre daha doğru olduğunu savunuyor. Yani geriye dönük satış miktarları üzerinden sağlama yapıyor ve geçmiş dönemdeki satış rakamına ulaşamadığını söylüyor. Büyüme rakamlarını mevcut yıla (2021) bölerek ulaşırken, küçülme rakamlarını bir önceki (2020) yılına bölerek bulmamı istedi.

Geri