Dizi Formülleri Diziyi Diziyle karşılaştırma

Kısa Açıklama

Dizi Formülleri Diziyi Diziyle karşılaştırma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba.

Dizi formüllerinde koşullarda dizi yi diziyle karşılaştırmak mümkün mü yada farklı bir formülle.

Örnek:
{TOPLA(EĞER(S(--SOLDAN($A$4:$A$18;3)=F4);($C$4:$C$18);0))} formülüyle A sütunundaki verilerin ilk 3 hanesi F4 hücresine eşitse C Sütunundaki verileri toplata biliyorum. ( Formül Ctrl+Shift+Enter ile kapanıyor.)

Aynı işlemi =TOPLA.ÇARPIM(S(--SOLDAN($A$4:$A$18;3)=F4);($C$4:$C$18)) formülüyle de hesaplata biliyorum. Bir diziyi bir değişkenle karşılaştırarak işlem yapabiliyorum.

Dizi formüllerinde bir diziyi { ... } şeklinde tanımlaya bildiğimiz gibi Ad tanımlamasıyla da yapabiliyoruz.

Şöyle bir formül mümkün mü?
=TOPLA((DİZİ1=DİZİ2);(DİZİ1=DİZİ3);TOPLANACAK SÜTUN) yukardaki gibi dizi formülü, yada başka bir formül de olabilir.

Bir anlamda birçok kümenin kesişimini bulup bu durumu sağlayan satırdaki verileri toplatmak.

Somutlaştırmak gerekirse. Ekli dosya mevcut.
3 Sayfa var. Ortak veri olarak sadece tarih sütunu var. Ben 3. sayfadaki tarihler eğer ilk iki sayfada da varsa kesişen bu tarihleri toplatacam.

Umarım anlatabilmişimdir. Dizi formüllerinde tam anladım her şey oturdu diyorum farklı bir soru geliyor tam anlamamışım diyorum. Bu konuda onlardan biri.
Çözüm VBA ile mümkün, çözemediğim kısım formülle nasıl yapılır.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar
@KarıncaZ

Şöyle düşünülebilir.
Formüldeki (ESAYIYSA(KAÇINCI($A$2:$A$32;Sayfa1!$A$2:$A$16;0)*KAÇINCI($A$2:$A$32;Sayfa2!$A$2:$A$16;0))) kısmı,
aranan değer her iki sayda da varsa DOĞRU, herhangi birinde yoksa YANLIŞ sonucunu döndürür ve buradan hareketle de
DOĞRU olanlar için toplama yapılmış olur.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

@KarıncaZ

Şöyle düşünülebilir.
Formüldeki (ESAYIYSA(KAÇINCI($A$2:$A$32;Sayfa1!$A$2:$A$16;0)*KAÇINCI($A$2:$A$32;Sayfa2!$A$2:$A$16;0))) kısmı,
aranan değer her iki sayda da varsa DOĞRU, herhangi birinde yoksa YANLIŞ sonucunu döndürür ve buradan hareketle de
DOĞRU olanlar için toplama yapılmış olur.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.
Merhaba Üstadım
Sayfa3 A Sütununa eşleşenlerin koşullu biçimlendirmesi için formül nasıl yapabilir?

Merhaba Sayın Ömer BARAN

Formülünüz doğru sonucu veriyor çok teşekkürler.

Tam anlamak için bazı sorularım olacak
Formülü parça parça ele alınca ;
KAÇINCI($A$2:$A$32;Sayfa1!$A$2:$A$16;0)
KAÇINCI($A$2:$A$32;Sayfa2!$A$2:$A$16;0)

KAÇINCI Formülünde Diziyi Dizide arattık, Tam eşleşmeyle. Formül gitti dizinin her elemanını diğer dizi de arattı, bulunca kaçıncı olduğunu yazdı, ikinci kaçıncı formülüyle de aynını yaptı, SAYI*SAYI = SAYI olanlarda B Sütununu topladı diğer sonuçlarda toplamadı. Böylelikle tüm dizilerde eşleşenler olursa toplayacak. Peki şöyle bir şey olsa 4. bir sayfa olsa ve Buradaki tarihlerle eşleşenleri toplama eşleşmeyenleri topla nasıl deriz.

Dosyada örneğin 01.01.2021 tarihi Sayfa1 Sayfa2 ve Sayfa3 te ortak ancak 4. Sayfada bu tarih varsa bunu hariç tutsun , 4. Sayfada yoksa toplasın ı diyebilir miyiz.

NOT: Kaçıncı formülünün Aranan ve Aratılan kısımlarında DİZİ kullana bileceğimizi yeni öğrendim. Bir değeri DİZİ de aratıyordum. Yeni bir bilgi edindim sayenizde. Gerçi geri dönen değerler farklı ama olsun. Teşekkürler.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Geri