Dikeydeki Verileri Yataya Dönüştürme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Dikeydeki Verileri Yataya Dönüştürme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Dikeyde bulunan Yıl Ay metin biçimindeki verileri başka alanda Yataya Metin ve Tarih Biçiminde iki ayrı formüle ihtiyaç var.
Yardımcı olabilir misiniz?
Dosya ektedir.
Formül Talep-1: D7:D19 aralığındaki Dikey veriyi K9:W9 yatay aralığına formül ile getirilmesine ihtiyaç var.
Formül Talep-1: D7:D19 aralığındaki Dikey verideki D7 hücresi metin iken D8:D19 aralığındaki metin olarak YIL ve AY ismi yazılı olduğu değerleri L14:W14 aralığına tarih biçiminde formül ile getirilmesine ihtiyaç var.

Ekli dosyalar
Dikey/yatay dönüşümü için
=DEVRİK_DÖNÜŞÜM($D$7:$D$19)
formülünü kullanabilirsiniz.

Kaynak listeye bağlı kalmaksızın, sadece YIL bilgisinden hareketle;
-- 2023 OCAK, 2023 ŞUBAT.... listesi için birinci formülü,
-- 01.01.2023, 01.02.2023.... listesi için ise ikinci formülü
kullanabilirsiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Ömer Baran Üstadım
Çok Teşekkür ederim.
Eğer( formüller ile işlem yapabildim.
Ancak,
Dikey/yatay dönüşümü için =DEVRİK_DÖNÜŞÜM($D$7:$D$19) formülü bu hali 7. satıdan aşağı hangi sütunda uyguladım ise D sütunundaki değeri verdi. Sağa çekince de yine aynı değeri çekti. Örneğin K10 hücresine uygulayıp sağa çektim. 2023 Mart getirdi. Formül K10 hücresinde iken
dizi formül yapınca da D7 hücresindeki "Tümü" değerini getirdi sağa sürükleyince de aynı değeri getirmeye devam etti.

neyi eksik yapmaktayım?

Sayın Site Kurucu
Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Değişik denemeler yaptım. Olmadı. Bu hali ile ekli dosyayı iletiyorum.
=DEVRİK_DÖNÜŞÜM($D$7:$D$19) dolarları değişken olarak kaldırdım. yer değiştirdim. olmadı.. Yapamadım.
Excel sayfasında mı sorun var, Benim 2019 versiyonda mı sorun var. Bilemedim.

Ekli dosyalar
Üstadım,
Formülü K10 hücresi yazmadan önce K10:W10 aralığını seçip formülü K10 hücresine yazıp CTR+Alt+Enter dizi formülün yapınca oldu.
Ben doğrudan K10 hücresine yapıp dizi formülüne dönüştürüp sağa kopyalama/sürükleme yapıyordum.
Sizden uygulanmış gelince anladım.
Teşekkür ederim.

Emin olmamakla birlikte, sanırım devrik dönüşümü kullanmak için önce seçim yapmak gerekiyordu eski versiyonlarda. Formülün oluşacağı alanı seçip ctrl shift enter ile dener misiniz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri