Çözüldü Deleteye basınca açıklamanın silinmemesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Ömer Baran hocam teşekkür ederim. Bilginize sağlık. Bir de mümkünse oluşan açıklamanın font özelliklerini, kendi ayarlayabileceğim şekilde kodlara ekleme yapabilir misiniz?
Örnek olarak
Font Name = Calibri
Font Style = Kalın
Font Size = 13
Gibi font ayarları.
Ben daha sonra font ayarlarını kendime göre değiştiririm. Teşekkür ederim tekrar.

Hatta font rengi de ilave olursa faydası olabilir.

Ömer Baran hocam emeğinize sağlık, iyi ki varsınız, acaba font rengi ayarını da kodlara ilave etsek çok şey istemiş olur muyum, sonradan aklıma gelmişti, üstteki mesajımda düzeltme yapmıştım.
Mesela kırmızı renk olabilir. Ben daha sonra ayarları değiştiririm.

Ömer Baran hocam hemen deneyeceğim.
Ayrıca denedikten sonra, eğer çözüleceğini düşündüğüm sorun (dün ilk defa yaşadığım bir sorun) çözülse de çözülmese de, dosya gönderip, sorunu anlatacağım.

Şöyle ki;
Kodlar ile ilgili hiçbir sorun yok, fakat kendi dosyamda A sütununda bir koşullu biçimlendirme vardı. Üstelik sadece bir tane. Bu koşullu biçimlendirme, deleteye basınca dosyamın hemen kilitlenmesine sebep oluyordu. (Koşullu biçimlendirmeyi kaldırınca, hiç sorun kalmıyordu). Ne ilgisi vardı bilmiyordum ama durum aynen böyleydi.

Ben de “belki kodları belli alanda çalıştırırsak, belki bu sorun ortadan kalkar” diye düşünmüştüm. Zira koşullu biçimlendirme sadece A sütunundaydı.

Birkaç dakika içinde bütün sonuçları size arz edeceğim sayın hocam.

Maalesef sorun çözülmedi.
A sütununda o günün tarihini renkli olarak gösteren bir koşullu biçimlendirme var. Hepsi bu sadece. Ve bu koşullu biçimlendirme, deleteye basınca dosyanın kilitlenmesine neden oluyor.
Koşullu biçimlendirme dosyayı kilitliyor.

9. mesajınızdaki satırı da ekledim fakat daha kötü kilitlendi.

Eğer Ömer Baran hocam koşullu biçimlendirme sorununu çözemezsek, sizden:
A sütunundaki günün tarihini renklendiren bir kod rica edeceğim.
(A1 hücresi başlık, gerisi tarih)
Biçimlendirme dolgu rengi sarı, yazı rengi kırmızı olsun lütfen, daha sonra değiştirebilirim)

Ekli dosyalar
@hakki83

6 numaralı cevabımdaki kodda yer alan (9 numaralı cevaptaki alan daraltma eklemesini yaptıktan sonra)
Else: .Clear: End If
satırını
Else: Application.EnableEvents = False: .Clear: Application.EnableEvents = True: End If
olarak değiştirin.

.

Sayın Ömer Baran hocam merhaba, müsait olduğunuzda lütfen ayrı ayrı, 2 ve 6 nolu mesajlarınızdaki kodlara (sanıyorum autosize oluyor), açıklama balonlarını otomatik boyutlandırma kodlarını da ekleyebilir misiniz?

(Satırların altına autosize yazdım olmadı)

Ömer Baran hocam endişe ettiğim şey oldu. Kodları kendi dosyalarıma uyarlayınca delete ile silme olayı hata verdi.

Çok emin değilim ama öyle sanıyorum ki, tarih açıklamalarını delete ile silme özelliğinden vazgeçeceğim gibi düşünüyorum şu an için. Menüdeki excel butonlarını kullanıp, butonlarla sileceğim.

Zira bir dosyanın delete tuşuna basılmasıyla hata verip donması, kapanması, hem risktir hem de moral bozar.

Sayın hocam kafamı biraz daha toplayıp yeni temiz örnek dosyalar arz edeceğim.

Örnek dosyaları göndermeden önce, önceki dosyaları, kodları, yeteri kadar denemek, denemeler yapmak istiyorum.
Teşekkür ederim.

Biraz daha denemeler yapayım.

Ömer Baran hocam itinayla birçok deneme yaptım; güzel haber şu; hiçbir sorun yok. En küçük bir sorun yok.

Yine de göndereceğim iki örnek dosyada, aşağıya yazacağım özelliği çıkartan satırıı belirtir misiniz lütfen. O satır hangisiyse silip denemeler yapacağım.

“Oluşan açıklamaları; Delete tuşuna basarak silme özelliği iptal olsun

Şu an arz ettiğim gibi hiç sorun yok fakat, hem delete tuşsuz denemeler yapmak istiyorum, hem de yarın bir gün dosya boyutu arttığı zaman, delete tuşu dosyayı iyice yavaşlatırsa, deletesiz kodlarla dosyalarımı yeniden oluşturabilirim.

(Delete sadece açıklamayı silemeyecek, hücre içi normal silme, yine orjinalindeki gibi delete ile olacak hiç şüphesiz)

Ekli dosyalar
@hakki83
Kodu aşağıdaki gibi yeniden düzenlemiş olalım.
Kodlamalardaki GİRİNTİLEME, kodların anlaşılmasını/yazımını/okunmasını kolaylaştırır.
For ile Next, With ile buna ait End with aynı girintilemeli olmalı ki, ney neyin parantezinde/içinde o anlaşılır olur.
Her bir işlemi PARANTEZ AÇ/KAPA gibi düşünürüm.

-- Kırmızı kısım; hücre içeriği silindiğinde açıklamanın da silinmesini sağlıyor. (kırmısı kısımda, .Clear yerine .ClearComments de yazılabilir)
-- Mavi kısım; açıklamanın yazı tipini/yazı rengini/karakter boyutunu belirliyor.

Hangisini istemiyorsanız o satırların SOL başına TEK TIRNAK eklemeniz yeterlidir.
Eklediğim değişiklik (For...Next döngüsü) sadece toplu silme işlemiyle ilgilidir.
Açıklama yazma işlemi toplu yapılamayacağına göre, hedef alandaki hücre sayısı 1'den fazla ise
For...Next döngüsü ile hücre hücre işlem yapılması sağlanıyor.

Burada aklıma gelen bir ayrıntı: daha evvel bir veri yazıldığı için açıklama eklenmiş olan hücreye
sonradan yeni bir veri yazıldığında açıklamanın durumunun (eski açıklama kalsın/yeni açıklama yazılsın) ne olacağıdır.
Mevcut kodda varsa önce eski açıklama siliniyor ve hücreye sıfırdan açıklama ekleniyor (yeşil kısım)

Belge yavaşlamasıyla ilgili kaygınızı anlayamadım. Hücre açıklamalarının belgenin hızına etkisinin çok olmadığını düşünüyorum.
Hücrede yazma/silme işlemiyle tetiklenen bu kod da belgeyi yavaşlatacak nitelik değil bence.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(23 satır)