E

Çözüldü Değişken sütundan veri kopyalama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan evuye2
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

evuye2

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Makro ile değişken bir sütundan veri seçmek ve kopyalamak istiyorum.

Şöyle ki;
BC3 ile BC500 arasını kopyalamak istiyorum. Range("BC3:BC500").Select bunu kullanarak bu lgili alanı seçip kopyalıyorum.
Ancak kopyalamak istediğim veri farklı bir sütuna geçebiliyor. Yani BC'de iken BE'ye gidebilir. Dolayısıyla BE'yi kopyalamam gerekecek.

Ayrıca BC1 hücresinde de sabit bir değer(MARKA_SEC) var. Yani o değeri(MARKA_SEC) gördüğü sütunun 3. satırı ile 500. satırı arasını nasıl kopyalayacağız?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Merhabalar Sn. @evuye
Örnek dosya olsa daha uygun olurdu ama ilgili sayfanın kod bölümüne aşağıdaki satırları ekleyiniz.

-- Çalışma Sayfasında MARKA_SEC ifadesini arar ve bulduğu Sütunun numarasını bul isimli değişke atar.
-- Aralık tanımlaması ile 3. satır ile 500. satır kopyalanır.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)

Çok teşekkür ederim. Peki kopyalama yerine "MARKA_SEC" altındaki 3. hücreyi sadece seçmek istesem?
Kodu değiştirerek yapmaya çalıştım ama olmadı maalesef.

Select ya da Activate ile hücre seçimi yapabilirsiniz.
Aşağıdaki iki satırda 3. satırdaki hücreyi seçer.

-- Range(Cells(3, bul), Cells(500, bul)).Copy satırının yerine ikisinden birini kullanabilirsiniz.
VBA:
(2 satır)

Sayın @AhmetRasim 'in müsadeleriyle ben de bir alternatif vereyim.

Kod çalıştırıldığında belgedeki hangi sayfanın aktif olduğu net olmayabilir.
İşlem sırasında MARKA_SEC metninin bulunduğu sayfa aktif sayfa değilse sorun yaşanmaması bakımından aşağıdaki yöntem
(tüm sayfalarda ara, bulduğun sayfaya geç ve ilgili hücrenin 3 satır altındaki hücreyi seç) daha isabetli olur diye düşünüyorum.
Kod, aranan değer 1'den fazla sayfada varsa, bulduğu ilk sayfadaki ilgili hücreyi seçer.

VBA:
(11 satır)