Değişken Satırların Toplamını Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Değişken Satırların Toplamını Alma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki hususta yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.
Ekli tablo için toplamı alınacak satırları dinamik olarak toplamı alınacak satırları belirleyerek toplamları G ve H sütunlarındaki formül içine (başına) ya da bu formül içine bağlantı kurmak üzere X sütuna düzenlenecek formül gerekli.

-Tablodaki C D E G H sütunlarındaki değerler asıl dosyada formülle getirilmiş değerlerdir.
-B Sütundaki GIB ile başlayan satırlar (Örnekteki 4,10,15,19. satırlar ) Her bir GIB alanı bir aralıktır.
YA DA
F Sütunda Döviz Cinsi dolu olan satırlar (Örnekteki 4,10,15,19.. satırlar ) Her bir Döviz Cinsi işlem başlayıp Biten satırlar bir aralıktır.
Bu aralıktaki İki Döviz Cinsi aralığındaki G ve H sütunları 9,14,18,21 . satırlara aralıklardaki değerlerin toplanması gerekli. Başka değişle Yeşil alanların G ve H sütunlarındaki değerlerin toplamı alınması gerekli.
İlgili toplam alınacak G ve H sütun değerlerin Sonuçları K ve L sütunda ki gibi olacak..
Şimid G4 ve H4 den başlayan ve aşağıya doğru kopyalanmış mevcut formüller aşağıdaki gibi olup
G9 hücresindeki formülün başındaki alan tablonun yukarı satırlarında formüllerde görüleceği üzere EĞER($B9="";"";... şeklindedir. Örnek olsun diye EĞER($B9="";TOPLA($G$5:$G$8);… şeklinde toplamı belirtmek için yapıldı… yada H9 hücresindeki olduğu üzere EĞER($B9="";"Aralık Toplamı formül sonucu 985,89";.... şeklinde anlatmak için yapıldı...

Ekli dosyalar
@kmlzdmr
"Formülü zaten siz yazdınız" gibi bir şey demeden,
-- E sütunundaki değerlerin kaynağının ne olduğunu,
-- G ve H sütunundaki değerlerin nasıl bulunacağını (şunların toplamı / şu değer x şu değer gibi birkaçını açıklayın)
netleştiriseniz iyi olur.
Bir de formül sonucunda elde edilen değerler dediğiniz C ve D sütunu formülleri içinde olacak şekilde yeni bir örnek belge ekleyin.
Belki orada da değişiklik gerekir.

@kmlzdmr
Sanırım E (birim fiyat dağılım oranları) sütunu hazır veri.
Eğer durum böyle ise aşağıdaki işlemleri yapın.
-- Kur bilgilerinin yer aldığı J sütununu silin.
-- GIB... satırları dışında kalan G ve H sütunu hücrelerinde mevcut formülleri silin.
-- Birinci formülü J4 hücresine uygulayın ve aşağı doğru liste boyunca kopyalayın (yardımcı alan-GIB için sıra numaraları elde edilir),
-- İkinci formülü G5 hücresine uygulayıp, sağa ve aşağı doğru, GIB... satırları dışındaki hücrelere yapıştırın.

Böylece hem E sütunu dolu olan satırlar için istenilen tutarlar, hem de boş satırlar için istenilen toplam tutarları elde edilmiş olur.

SİLME ve ikinci formül uygulamasını, F sutununu BOŞ olanlar şeklinde filtreleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
@Ömer BARAN
İyi akşamlar üstadım,
Öncelikle İlginize teşekkür ederim. Bu ekteki C D E G H sütun formülleri geçmişte siz düzenlemiştiniz. Çokta güzel oldu.
Ancak gelinen durumda toplamları da almak ihtiyaç oldu.

E sütunundaki değerler başka sayfadan gelmekte. C D E sütun formüllerine ihtiyaç olmayacağını varsaydım.

C, D, E, G ve H sütunlarındaki hücre formüllerini ve yok kabul ederek toplamı alınacak G ve H sütunlarının yeşil alandaki
tablodaki K ve L sütunlarında =TOPLA(G5:G8) ve =TOPLA(H5:H8) toplanacak alanların G ve H sütunlarında 9,14,18,21 satırlara toplamının B sütunundaki (GIB ile başlayan satır ile GİB ile biten) ve/veya F sütunundaki ilk Döviz cinsi ile Sonraki Döviz Cinsi aralığındaki toplanacak satırları tespit ve bu alanı toplaması için toplama formülü düzenlemeniz ve bu formülü asıl dosyada bir denemek isterim.

Aşağıda Eklediğim dosyadaki " Formülsüz G-H sütunu" sayfasında A:J sütunlarında formül olmadığını değerlerin elle yazılı olduğu şekilde değişken aralıkların toplamı için bir formül düzenlemeniz mümkün mü?

G ve H sütunlarındaki formüller göstermiş olmam aralık toplamları alınacak formülleri bu formülün içinde eklenmesi gerekeceğinden ve basit
B ve/veya F alanları toplanacak satır aralığı tespiti için kriter olması ve düzenlemiş olacağınız G ve H sütunlarındaki toplamı alınacak aralıkların toplamları formülü nü mevcuttaki G /H formüllerine yerleştirme/ekleme yapmak gerekecek.

Ekli dosyalar
@Ömer BARAN
Üstadım, sizin 3 pencereyi görmedim.
4 penceredeki notu yazmak ve dosyayı hazırlama işini önce forum dışında yaparken sizin 3. pencereye görmedim.
Word hazırladığım metni ve eki doğrudan gönderdim.
Şimdi bakıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri