B

Çözüldü Daha Önce Çalışan Formül Çalışmıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan burcudere
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

burcudere

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, daha önce cümle içinde benim istediğim kelimeler varsa onları bulması için formül sormuştum,çözüm bulunmuştu. İngilizce excelde çalışan formülü türkçe excele uyguluyorum ama çalışmadı nerede hata yaptım bilemedim. İkisi arasında yaptığım tek fark terimlerin türkçe hali olması.

Ekli dosyalar

Formül çalışması için = ile başlaman gerek.
İkinci olarak formül dizileri arasındaki ayraç işareti İngilizce'de , iken Türkçe'de ; dür.
Bu iki bilgiden yola çıkarak denemen gerekebilir @burcudere
İngilizce çalışan formülü yazarsan deneyelim uyarlamak için.

Formül çalışması için = ile başlaman gerek.
İkinci olarak formül dizileri arasındaki ayraç işareti İngilizce'de , iken Türkçe'de ; dür.
Bu iki bilgiden yola çıkarak denemen gerekebilir @burcudere
İngilizce çalışan formülü yazarsan deneyelim uyarlamak için.
formülü uygularken = koyuyorum burada formül metninin görünmesi için koymamıştım :) Birde excel türkçe fakat windows ingilizce olduğu için çalışırken ; ü kabul etmiyor tüm formülleri , ile alıyor. =METİNBİRLEŞTİR(" / ",,EĞERHATA(EĞER(MBUL({"~~"},K2)>0,{"~"}),""))bu haliyle çalışıyor fakat uzun versiyonu çalışmıyor, aynı formül ingilizce excelde çalışıyor ama

O zaman sorun olmaması lazım.
Çalışan formülü yazın buraya bakalım.
Bu ingilizce excelde çalışan formül
TEXTJOIN(" / ",,IFERROR(IF(SEARCH({"Orijinal","Orjinal","Hediye","Kovit","Kovid","Covid","Covit","Virus","Yerli","Hemen Teslim","Kdv","Skt","S.k.t.","Kargo","Bedava","Ekonomik","İyileştirici","İndirim","Yurtdışından İthal","Organic","Organik","Ücretsiz","Ücrtsz","Ucretsiz","Ucrtsz","Aynı Gün Teslim","Şarz","Sıfır Ürün","Fırsat Fiyat","Yüksek Kalite","1. Kalite","1.Kalite","Birinci Kalite","1. Sınıf","1.Sınıf","Birinci Sınıf","=","..","|","+","-","(",")",",","~~","%","_","¿","!",":",";","Yan Sanayi","Lisanslı Ürün","Garanti"},K2)>0,{"Orijinal","Orjinal","Hediye","Kovit","Kovid","Covid","Covit","Virus","Yerli","Hemen Teslim","Kdv","Skt","S.k.t.","Kargo","Bedava","Ekonomik","İyileştirici","İndirim","Yurtdışından İthal","Organic","Organik","Ücretsiz","Ücrtsz","Ucretsiz","Ucrtsz","Aynı Gün Teslim","Şarz","Sıfır Ürün","Fırsat Fiyat","Yüksek Kalite","1. Kalite","1.Kalite","Birinci Kalite","1. Sınıf","1.Sınıf","Birinci Sınıf","=","..","|","+","-","(",")",",","~","%","_","¿","!",":",";","Yan Sanayi","Lisanslı Ürün","Garanti"}),""))
şunu farkettim ben çalışmıyor dediğim formülü yazdığımda seçtiğim hücre için formülde yazan alan mavi olmuyor(k2), normalde çalışan formüllerde o mavi renk oluyordu

Bu ingilizce excelde çalışan formül
TEXTJOIN(" / ",,IFERROR(IF(SEARCH({"Orijinal","Orjinal","Hediye","Kovit","Kovid","Covid","Covit","Virus","Yerli","Hemen Teslim","Kdv","Skt","S.k.t.","Kargo","Bedava","Ekonomik","İyileştirici","İndirim","Yurtdışından İthal","Organic","Organik","Ücretsiz","Ücrtsz","Ucretsiz","Ucrtsz","Aynı Gün Teslim","Şarz","Sıfır Ürün","Fırsat Fiyat","Yüksek Kalite","1. Kalite","1.Kalite","Birinci Kalite","1. Sınıf","1.Sınıf","Birinci Sınıf","=","..","|","+","-","(",")",",","~~","%","_","¿","!",":",";","Yan Sanayi","Lisanslı Ürün","Garanti"},K2)>0,{"Orijinal","Orjinal","Hediye","Kovit","Kovid","Covid","Covit","Virus","Yerli","Hemen Teslim","Kdv","Skt","S.k.t.","Kargo","Bedava","Ekonomik","İyileştirici","İndirim","Yurtdışından İthal","Organic","Organik","Ücretsiz","Ücrtsz","Ucretsiz","Ucrtsz","Aynı Gün Teslim","Şarz","Sıfır Ürün","Fırsat Fiyat","Yüksek Kalite","1. Kalite","1.Kalite","Birinci Kalite","1. Sınıf","1.Sınıf","Birinci Sınıf","=","..","|","+","-","(",")",",","~","%","_","¿","!",":",";","Yan Sanayi","Lisanslı Ürün","Garanti"}),""))
şunu farkettim ben çalışmıyor dediğim formülü yazdığımda seçtiğim hücre için formülde yazan alan mavi olmuyor(k2), normalde çalışan formüllerde o mavi renk oluyordu
böyle bir hata veriyor

Ekli dosyalar

• deneme.webp
    deneme.webp
    33.4 KB · Görüntüleme: 6
böyle bir hata veriyor
@burcudere Merhaba paylaştığın formuller çalışıyor fakat paylaştığın formullerde aranan hücreyi k2 seçmişsin A2 olması gerek miyor mu .Paylaşmış olduğun dosyada hata veriyor dediğin formulleri de kontrol ettim hücre haricinde bir değişiklik göremedim .

Ekli dosyalar

@burcudere Merhaba paylaştığın formuller çalışıyor fakat paylaştığın formullerde aranan hücreyi k2 seçmişsin A2 olması gerek miyor mu .Paylaşmış olduğun dosyada hata veriyor dediğin formulleri de kontrol ettim hücre haricinde bir değişiklik göremedim .
Bir önceki dosyadan formülü aldığım için k2 kalmış ama a2 yaparak denedim en başından beri olmuyor

=METİNBİRLEŞTİR(" / ";;EĞERHATA(EĞER(BUL({"Orijinal";"Orjinal";"Hediye";"Kovit";"Kovid";"Covid";"Covit";"Virus";"Yerli";"Hemen Teslim";"Kdv";"Skt";"S.k.t.";"Kargo";"Bedava";"Ekonomik";"İyileştirici";"İndirim";"Yurtdışından İthal";"Organic";"Organik";"Ücretsiz";"Ücrtsz";"Ucretsiz";"Ucrtsz";"Aynı Gün Teslim";"Şarz";"Sıfır Ürün";"Fırsat Fiyat";"Yüksek Kalite";"1. Kalite";"1.Kalite";"Birinci Kalite";"1. Sınıf";"1.Sınıf";"Birinci Sınıf";"=";"..";"|";"+";"-";"(";")";",";"~~";"%";"_";"¿";"!";":";";";"Yan Sanayi";"Lisanslı Ürün";"Garanti"};K2)>0;{"Orijinal";"Orjinal";"Hediye";"Kovit";"Kovid";"Covid";"Covit";"Virus";"Yerli";"Hemen Teslim";"Kdv";"Skt";"S.k.t.";"Kargo";"Bedava";"Ekonomik";"İyileştirici";"İndirim";"Yurtdışından İthal";"Organic";"Organik";"Ücretsiz";"Ücrtsz";"Ucretsiz";"Ucrtsz";"Aynı Gün Teslim";"Şarz";"Sıfır Ürün";"Fırsat Fiyat";"Yüksek Kalite";"1. Kalite";"1.Kalite";"Birinci Kalite";"1. Sınıf";"1.Sınıf";"Birinci Sınıf";"=";"..";"|";"+";"-";"(";")";",";"~";"%";"_";"¿";"!";":";";";"Yan Sanayi";"Lisanslı Ürün";"Garanti"});""))

Deneyin bakalım.

Çözüme ulaştım bir kaç deneme sonrası ve paylaşmak istedim. Sorunun kaynağı windows dili ile excel dilinin farklı olmasıymış. biri türkçe biri ingilizce olunca formülde sadece , yada sadece ; kullanıldığında formülü algılamadı bu nedenle aşağıdaki gibi formülü düzenlediğimde sorun çözüldü. Başlarken,formülü bağlarken ve biterken virgül kullandım aralarda da noktalı virgül kullandım. İlginize çok teşekkür
ederim.

METİNBİRLEŞTİR(" ",,EĞERHATA(EĞER(MBUL({"Orijinal";"Orjinal";"Hediye";"Kovit";"Kovid";"Covid";"Covit";"Virüs";"Yerli";"Hemen Teslim";"Kdv";"Skt";"S.k.t.";"Kargo";"Bedava";"Ekonomik";"İyileştirici";"İndirim";"Yurtdışından İthal";"Organic";"Organik";"Ücretsiz";"Ücrtsz";"Ucretsiz";"Ucrtsz";"Aynı Gün Teslim";"Şarz";"Sıfır Ürün";"Fırsat Fiyat";"Yüksek Kalite";"1. Kalite";"1.Kalite";"Birinci Kalite";"1. Sınıf";"1.Sınıf";"Birinci Sınıf";"=";"..";"|";"+";"-";"(";")";",";"~~";"%";"_";"¿";"!";":";";";"Ø";"/";"~*";"™";"ω";"~?";"°";"A Kalite";"Akalite";"Muadil";"Kutusuz";"Ucuz";"Yan Sanayi";"Lisanslı Ürün";"Garanti"},K2)>0,{"Orijinal";"Orjinal";"Hediye";"Kovit";"Kovid";"Covid";"Covit";"Virüs";"Yerli";"Hemen Teslim";"Kdv";"Skt";"S.k.t.";"Kargo";"Bedava";"Ekonomik";"İyileştirici";"İndirim";"Yurtdışından İthal";"Organic";"Organik";"Ücretsiz";"Ücrtsz";"Ucretsiz";"Ucrtsz";"Aynı Gün Teslim";"Şarz";"Sıfır Ürün";"Fırsat Fiyat";"Yüksek Kalite";"1. Kalite";"1.Kalite";"Birinci Kalite";"1. Sınıf";"1.Sınıf";"Birinci Sınıf";"=";"..";"|";"+";"-";"(";")";",";"~";"%";"_";"¿";"!";":";";";"Ø";"/";"*";"™";"ω";"?";"°";"A Kalite";"Akalite";"Muadil";"Kutusuz";"Ucuz";"Yan Sanayi";"Lisanslı Ürün";"Garanti"}),""))