Çok Kriterli Benzersiz Verilere Dayalı Toplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Çok Kriterli Benzersiz Verilere Dayalı Toplama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

Birden fazla benzersiz değerlere ve kriterlere dayalı toplamı işlemi nasıl yapılabilir ?

Örnek olarak paylaşmış olduğum dosyanın birinci sayfasında yapılan seferlere ilişkin giderler , ikinci sayfada her sefer sonrası girilen sefer bilgileri ve o seferlere ait alınan hizmetlere ilişkin toplamlar bulunmaktadır.

Tam olarak yapmak istediğim ikinci sayfaya yeni sefer bilgileri girildikçe (A1,A2,A3,A4, başlıkları altına giriliyor) birinci sayfada alınan hizmetlere ilişkin gider toplamlarının tabloya çekilmesidir. İkinci sayfanın A1,A2,A3,A4 başlıkları altına yazılan değerler benzersizdir. Toplama işlemlerinin bu değerlere göre birinci sayfadan çekilmesi gerekmektedir.

Not: Satır ve sütun yerleri değişebilir. Yani hizmetler için ikinci sayfaya yeni başlıklar eklenebilir.

Bu konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım. Yardımları için şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Syg,

Ekli dosyalar
Merhaba,
Soruya diğer arkadaşlarım yardımcı olacaklardır.
Ben sadece belirtilen referans hücrelerinde bir yanlışlık olduğunu söylemek istedim. A1-2-3-4 doğru mu ? Yoksa ben yanlış mı anladım ?

@ezelk

Merhaba,

Çok haklısınız. Yazarken hatalı yazmışım.

Veri girişi sayfa ikide A4 den başlıyor ve (A4,B4,C4,D4) başlıkları altına giriliyor. İkinci sayfanın A2,B2,C2,D2 başlıkları altına yazılan değerler benzersizdir. Yani başlık altında girilen bazı değerler tekrarlı olarak kullanılabiliyor ancak dört başlık şeklinde ele alındığında benzersiz hale geliyor. Birbirlerini tekrarlamamış oluyorlar, Gerçekleşen seferler benzersizleşiyor.

Örnek vermek gerekirse.

HJT K BBT1221 20.08.2023 ADANA-TRAKYA
HJT K BBT1221 21.08.2023 ADANA-TRAKYA

DRG H BBT112 12.08.2023 ADANA-MERSİN
FCG D BBT112 12.08.2023 ADANA-MERSİN

FCG D BBT112 12.08.2023 ADANA-MERSİN * (Bu ikisi tabloda olmayan bir örnek
FCG D BBT118 12.08.2023 ADANA-MERSİN *)

Syg.

Hocam revize etmiş olduğunuz formülün aynısını soldaki tabloyada uyguladım.

Ancak 17 ci satıra yeni bir sefer girişi yapıldığında formül SPILL hatası veriyor. Bence bu formülde başlıkları formülün içine katmamak en doğrusu. Yeni hizmet içeriklerini ben ikinci sayfada kendim açarım problem değil.

Gerekirse tüm hizmet hizmet başlıklarını ben bir kere de ikinci sayfada oluştururum. 4 cü satırda birinci sayfadan benzersiz değerlere ve başlıklara istinaden toplamları alsa beni için yeterlidir.

Çünkü ikinci sayfadaki A,B,C,D, kolonlarındaki veriler belkide aylık olarak gelecek ve bir kerede direk olarak başka bir excelden kopyalanacak. Geriye sadece birinci sayfadan benzersiz kriterlere istinaden topladan olduğu gibi toplam alması kalıcak.

Syg,

Ekli dosyalar
Hocam söylemiş olduğunuz gibi tablodan tüm verileri sildim. Sonrasında sağ tarafta yeni uyguladığınız formülü uyguladım. Formül zaten problemsiz çalışıyor. Ancak ben yeni bir veri girdiğimde hata veriyor. O yüzden başlıkları karıştırmasak daha mantıklı olacak kanaatindeyim.

Syg,

Veriler Sheet1 e yazılacak.
Sheet2 de bir şey yazmanıza gerek yok.

Sheet2 de formülün döküleceği alana veri girişi yapmayın. Dökülme alanına herhangi bir veri olduğunda SPILL hatası alırsınız. Çünkü formülle dökülecek veriler, o yazdığınız veri yüzünden dökülemez.

Dökülme alanını zaten anlarsınız. Dökülme alanındaki bir hücreyi seçin (Örneğin formülün bulunduğu hücre, ya da veri bulunan herhangi bir hücre). Dökülme alanının Kenarları mavidir.

Şimdi o 17. satıra yazdığınız verileri silin. Sonuçlar dökülecektir.
veri yazdığınız 17. satırın ilk kolonunu yani A17 hücresini seçin. Formül çubuğuna bakın. Gri harflerle formül yazmaktadır. Bu da demektir ki, o hücre formüllü ve dökülme alanının bir hücresi.
Siz bu hücreye bir şey yazmaya kalkarsanız, dökülme alanını engellersiniz. SPILL hatası alırsınız.
Formülün bulunduğu hücre ise SİYAH karakterle yazılıdır. Bu hücrede değişiklik yapabilir, yeni bir dökülme alanı oluşturabilirsiniz.

İşte olay kısaca bu....

Bu arada, dökülme alanında birleştirilmiş hücre varsa (ya da sonradan hücreleri birleştirme yaptığınızda) sonuçlar dökülemez... Yine SPILL hatası alırsınız.

Son düzenleme:
@52779

Merhaba,

Sanırım en başında yapmak istediğim formülasyon yanlış anlaşıldı yada ben kendimi yanlış ifade ettim.

Sayfa 2 deki A.B.C.D. sütunlarına veriler aylık yada günlük olarak manual yada başka bir çalışma kitabından kopyalama yapılarak girilecek.

Bu veriler girildiğinde sayfa 1 deki hizmetlere karşılık gelen toplamları akacak.

Syg,

Selamlar,
Sanırım en başında yapmak istediğim formülasyon yanlış anlaşıldı yada ben kendimi yanlış ifade ettim.
Bence evet.. Çünkü,
Sayfa 2 deki A.B.C.D. sütunlarına veriler aylık yada günlük olarak manual yada başka bir çalışma kitabından kopyalama yapılarak girilecek.
ifadenizi, hep benzersizler diyerek belirttiğinizden ve manuel olarak yazılacağını söylemediğinizden dolayı, haklı olarak ben de dahil herkes Sheet1 den bunların benzersiz olarak listelenmesi şeklinde yorumlamıştır.

@admin de öyle yorumlamış ve komple dökülmeli SÜPER bir formül önerisinde bulunmuştur.

Ve hala bir eksik var...
Yeni hizmet içeriklerini ben ikinci sayfada kendim açarım problem değil.

Gerekirse tüm hizmet hizmet başlıklarını ben bir kere de ikinci sayfada oluştururum. 4 cü satırda birinci sayfadan benzersiz değerlere ve başlıklara istinaden toplamları alsa beni için yeterlidir.
Hizmet başlıkları, benzersiz olarak yapılacak mı?

Neyse,
Hizmet başlıklarının da E3 hücresinden itibaren 3. satırda tarafınızdan yapılacağını varsayıyorum.

Formül,
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
  • Formül dökülmeli formüldür. Dolayısıyla, E : J kolonlarının içeriklerini tamamen silin. E3 : J3 hizmet başlıklarını yazın.
  • Formülü E4 hücresine yazın.
  • Komple dökülecektir.
  • Formülde A-B-C-D kolonlarının hepsi bir kriter olarak ele alındı. Gerekmeyenleri formülden silersiniz.
  • Sheet2 de gerek A- B- C- D kolonlarına ve gerekse Hizmet başlıklarına veri eklendiğinde E4 hücresindeki formüle gelin A4:A16, B4:B16, C4:C16, D4:D16 ve E3:J3 aralıklarında gerekli düzenlemeyi manuel yapın ve Enter.
Örnek verirsek 17. satıra veri girdiniz.
A4:A16, B4:B16, C4:C16, D4:D16 ibarelerindeki 16 ları 17 yapın. (yani A4:A17, B4:B17, C4:C17, D4:D17 olacak) Enter..

Formülü bir hücreye yazıp, kopyala yapıştır yoluyla çoğaltayım derseniz
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Formülü E4 hücresine yazın ve sağa ve aşağıya doğru kopyalayın.

Dosyayı da ekliyorum... İncelersiniz.

Ekli dosyalar
Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri