Çarpım Formülünü Arayarak Kullanma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan theorder
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Çarpım Formülünü Arayarak Kullanma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamunaleylüm, Kolay Gelsin.

251 sayfasında bulunan tutarı mı 12'ye bölerek Oran adlı sayfada bulunan oranlar ile çarpıyorum. Mevcutta düz olarak yaptım ama 251 sayfasındaki AD41-AO41 arasındaki formüllerde ÇARPIM formülünü direk seçerek yaptım. Ama veri yoğunluğundan dolayı bu yöntem yanlışa sebebiyet veriyor. ÇARPIM formülü ile elde ettiğim tutarı düşeyara gibi bir arama yaparak b41 de bulunan DV NUMARASINI oran adlı sayfanın B13 sütununda arayarak ona denk gelen D-O sütunlarındaki oran ile çarpmak istiyorum.

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyor, kolaylıklar diliyorum.

Ekli dosyalar
Evet Hocam,

Örnek vererek anlatıyorum;

251 adlı sayfada Temmuz Ayında ki hesaplama şu şekilde olacak; ilk olarak v41 de bulunan tutarı 12ye bölecek. ardından ise Oran adlı sayfada Bsütununda Bu duran varlık hangi satırda ise o satırda bulunan oran tablosunda Temmuz Ayını hesapladığımız için Temmuzdan geriye doğru ocak ayına kadar oradaki oranlarla çarpacak. eğer Kasım ayı olsaydı Kasımdan OCAK ayına doğru çarpacak.

=($V$41/12)*ORAN!J13*ORAN!I13*ORAN!H13*ORAN!G13*ORAN!F13*ORAN!E13*ORAN!D13

burada hücreyi direk tespit ediyoruz ama veri olarak çok fazla duran varlık olduğu için hangi duran varlık hangi satırdaysa o satırda ona göre kendinden önceki ayları çarpacak.

Sanırım mesleki olarak süreçlere hakim olmadığım için yazdıklarınızı çok anlayamadım.
Ancak yine de bir şansımı denemek için yazayım.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Bu formülü AJ41 hücresine yapıştırın bakalım, istediğiniz bu mu?
Ancak, formül Dizi Formülüdür.
Enter yerine Ctrl + Shift + Enter ile basın.

Ayrıca bakınız:

Dosyanızda sanki mantık hatası var.
251 numaralı satırdaki verilerin ikisi de aynı (B sütunu)
O yüzden zaten aranacak değer değişmez.
Eğer oradaki her numara farklı olacaksa alt alta, ORAN sayfasındaki verilerde bu oranların birden fazla yazılıp yazılmadığı kısmını cevaplamanız gerek.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri