Çalışma kitabı kısmına eklenen kodlarda hata

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Çalışma kitabı kısmına eklenen kodlarda hata isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Kullanmayı düşündüğünüz kodda yer alan On Error Resume Next kısmıyla ilgili olarak şunu söyleyeyim;
bu kod satırlarını, oluşacak hatanın tam olarak ne olduğunu bildiğinizde kullanmalısınız,
sırf hata almamak amaçlanmamalıdır. Yani kontrol kullanıcıda olmalıdır.

Fark ettiğim bir husus da, sayfa kodundaki Target.Count ile ilgili:
Sayfa kodunda bu durum için sadece hücre açıklamasının silinmesi öngörülmüş (hücre içeriğinin boşaltılması yok)
ancak BuÇalışmaKitabı bölümü için düşünülen kodda ise bu durumla ilgili hiç bir şey düşünülmemiş.

Şöyle kullanın. @hakki83
Önerimin anlamı şudur:
zaten hedef hücre büyük harfe dönüşmüşse ya da zaten büyük harf olarak yazılmışsa işlem yapmadan çık,
değilse büyük harfe dönüştür.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(4 satır)

Ben hata almazsınız diye yazmadım.
Bilakis iki kod arasındaki farklılığı belirttim.

Önemli olan, ne yapmak istediğiniz.
Sadece silme düşünmeyin.
Madem yazınca büyük harfe dönüştürme hedefleniyor, o halde kopyala yapıştır gibi bir yolla toplu veri girişi seçeneğini de düşünmek lazım.

Özet, siz hangi durumda ne olmasını istiyorsunuz?

Ben hata almazsınız diye yazmadım.
Bilakis iki kod arasındaki farklılığı belirttim.

Önemli olan, ne yapmak istediğiniz.
Sadece silme düşünmeyin.
Madem yazınca büyük harfe dönüştürme hedefleniyor, o halde kopyala yapıştır gibi bir yolla toplu veri girişi seçeneğini de düşünmek lazım.

Özet, siz hangi durumda ne olmasını istiyorsunuz?
Sayın hocam izah edeyim, dosyamda modüllerde ve sayfalarda birçok kod var. Arşivimdeki kullanışlı kodları da eklemeye çalışıyorum. Veya arşivimde yok ise siz hocalarımızdan rica ediyorum. Sağ olunuz hep yanımızdasınız.
Büyük harfe dönştürme kodu da bunlardan biriydi.

Genel olarak amacım, bir excel dosyasına (tek başına sorunsuz çalışan) eklemek istediğim herhangi bir kod bütünün, sorunsuz çalışması. Hatta ve hatta ekledikten sonra aklıma gelmeyen birçok ihtimali de düşünüp deniyorum ki, daha sonradan sorun çıkartmasın. Özetle bu şekilde.

Sayın hocam az önce deneme yanılmayla On Error satırını ekledim. Ve düzeldi sanırım. :)

Örnek dosyadaki amacım ise,

hücreye veri girdiğimde otomatik tarih açıklamasının gelmesi;

bir veya birden fazla hücreyi sildiğimde içindeki verilerin ve açıklamaların tümünün silinmesi ve hata vermemesi;

küçük harfle yazdığım kelimeleri büyük harfe dönüştürmesi.

Israrla SİLME üzerinde duruyorsunuz.
Bense toplu olarak, birden fazla hücreye,
başka kaynaktan/başka sayfadan kopyala yapıştır yoluyla değer yazılması seçeneğini hatırlatıyorum.
Bu durumda ne yapılmasını istiyorsunuz?

Ben olsam kodları aşağıdaki gibi kullanıp;
tek tek veya toplu yazma, tek tek veya toplu silme halinde sorunsuz istenilen sonucu alırdım.

-- Sayfanın kod bölümünde:

VBA:
(13 satır)

-- BuÇalışmaKitabı bölümünde:

VBA:
(6 satır)

Geri