C Sharp Rastgele Stok Kod Üretme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Local
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
C#:
using System;

public class StockCodeGenerator
{
    private static Random random = new Random();

public static string GenerateStockCode(int length)
    {
        const string chars = "ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ0123456789";
        char[] stringChars = new char[length];

for (int i = 0; i < length; i++)
        {
            stringChars[i] = chars[random.Next(chars.Length)];
        }

return new string(stringChars);
    }

public static void Main()
    {
        string stockCode = GenerateStockCode(10); // 10 karakter uzunluğunda bir stok kodu üret
        Console.WriteLine("Generated Stock Code: " + stockCode);
    }
}

Kodun Açıklaması​

• Random Sınıfı: Rastgele sayılar üretmek için kullanılır.
  • GenerateStockCode Metodu:Bu metod, belirli bir uzunlukta rastgele stok kodları üretir.
    • length parametresi, üretilen stok kodunun karakter sayısını belirler.
    • chars string'i, stok kodlarının oluşturulabileceği karakter setini içerir. Bu örnekte İngiliz alfabesinin büyük harfleri ve 0-9 arası rakamlar kullanılmıştır.
    • Döngü içerisinde, her bir karakter rastgele seçilir ve stringChars dizisine atanır.
    • new string(stringChars) ifadesi, karakter dizisini birleştirerek string bir ifade oluşturur.
  • Main Metodu: Uygulama başladığında çalışır ve bir stok kodu üretip bunu konsola yazdırır.
İşe yarar mı bilmiyorum ama deneyin bakalım.

Hocam teşekkür ediyorum aslında ben randomu denedim ama programı kapatıp açınca kaldığı yerden devam etmiyor .Excelde yazdığım stok programımda ekle butonuna tıklayıp her seferinde Stok Kodu ürettiriyordum ve kaldığı yerden devam ediyordu .Peki c sharpta bir buton ve text oluştursak butonu excel sayfasındaki A1 Hücresine gelecek şekilde ayarlasak kodu sürekli arttırır ve kaldığı yerden devam eder internette araştırdım fakat geneli random ama excelle yapan hiç yok

Geri