BUTON İLE AYNI VERİLERİ BİR ALT SATIRA EKLEME

Kısa Açıklama

BUTON İLE AYNI VERİLERİ BİR ALT SATIRA EKLEME isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Elimde bir adet işletme raporu var bunun en alt sağ kısmına bir buton koydum ben bu butona her tıkladığımda bir üst satırdaki değerleri alt satıra değerleri değiştirmeden yapıştırsın istiyorum. Örnek dosyayı ekliyorum.
ÖRNEK: C7 HÜCRESİNDEKİ DEĞERİ
C8 HÜCRESİNE YAPIŞTIRSIN
NOT: BU İŞLEM YAPILIRKEN FORMÜLLÜ HÜCRELER HARİÇ OLACAK. SADECE FORMÜL OLMAYAN HÜCRELERDE YAPSIN BU İŞLEMİ.
Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim..
BUTON İLE KOPYALA BİR ALT DEĞERE GEÇME.webp

Ekli dosyalar
Merhaba Sn. @Mehmet2321 .

Kritik nokta "bir üst nereye göre üst, ya da bir alt nereye göre alt? " sorusunun cevabı.
Diyelim bu kopyalama işlemi yerine değer yazma işini elle yapıyorsunuz.
Elle veri girişi yapılırken, bir satırda mutlaka dolu olacak (mutlaka değer yazılacak) bir sütun var mıdır bunu netleştirir misiniz?
Örneğin bir satırda en az 1 hücre dolu ise, bu hücre C sütunundadır diye bir düzeniniz varsa mesele yok.
C31 hücresinden yukarı doğru ilk dolu hücrenin satırındaki formül içermeyen hücreler, kendisinden sonraki satıra şöyle aktarılabilir.

Bu, aynı zamanda; C30 doluysa artık kopyalanacak satır bitmiştir ya da C7 boşsa kopyalanacak dolu satır yoktur anlamına gelir.

-- Sayfalarda A sütununa konumlandırdığınız mevcut şekillerin (düğme) tümünü silin,
-- 1 isimli sayfa hariç tüm sayfalarda sağ altta konumlandırdığınız YENİ DÜĞMElerin de tümünü silin (sadece 1 isimli sayfadaki kalsın)
-- MODULE1'deki kodların tümünü silin,
-- silinen kodların yerine aşağıdaki kodu yapıştırın,
-- 1 isimli sayfadaki YENİ DÜĞMEye sağ tıklayıp MAKRO ATAyı seçip, açılacak küçük ekranda verdiğim kodu seçerek işlemi onaylayın,
-- 1 isimli sayfadaki bu YENİ DÜMEyi kopyalayıp, diğer sayfalara yapıştırın.

İşlem bu kadar, artık istediğiniz sayfadaki düğmeye tıkladığınızda,
o sayfada yukarıda belirttiğim yönteme göre, C:AC sütun aralığında gerekli değer aktarma işlemi yapılır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(10 satır)

Merhaba Sn. @Mehmet2321 .

Kritik nokta "bir üst nereye göre üst, ya da bir alt nereye göre alt? " sorusunun cevabı.
Diyelim bu kopyalama işlemi yerine değer yazma işini elle yapıyorsunuz.
Elle veri girişi yapılırken, bir satırda mutlaka dolu olacak (mutlaka değer yazılacak) bir sütun var mıdır bunu netleştirir misiniz?
Örneğin bir satırda en az 1 hücre dolu ise, bu hücre C sütunundadır diye bir düzeniniz varsa mesele yok.
C31 hücresinden yukarı doğru ilk dolu hücrenin satırındaki formül içermeyen hücreler, kendisinden sonraki satıra şöyle aktarılabilir.

Bu, aynı zamanda; C30 doluysa artık kopyalanacak satır bitmiştir ya da C7 boşsa kopyalanacak dolu satır yoktur anlamına gelir.

-- Sayfalarda A sütununa konumlandırdığınız mevcut şekillerin (düğme) tümünü silin,
-- 1 isimli sayfa hariç tüm sayfalarda sağ altta konumlandırdığınız YENİ DÜĞMElerin de tümünü silin (sadece 1 isimli sayfadaki kalsın)
-- MODULE1'deki kodların tümünü silin,
-- silinen kodların yerine aşağıdaki kodu yapıştırın,
-- 1 isimli sayfadaki YENİ DÜĞMEye sağ tıklayıp MAKRO ATAyı seçip, açılacak küçük ekranda verdiğim kodu seçerek işlemi onaylayın,
-- 1 isimli sayfadaki bu YENİ DÜMEyi kopyalayıp, diğer sayfalara yapıştırın.

İşlem bu kadar, artık istediğiniz sayfadaki düğmeye tıkladığınızda,
o sayfada yukarıda belirttiğim yönteme göre, C:AC sütun aralığında gerekli değer aktarma işlemi yapılır.

VBA:
(10 satır)
Saat:01:00 Değerini el ile yazarak bir sonraki değer yazılacak kısma butona tıkladığımız zaman Saat:02:00 değerini Saat:01:00 değeri ne ise Saat:02:00 değerine yapıştırsın ama kesinlikle günün ilk değeri el ile manuel olarak yazılacaktır.

Saat:01:00 Değerini el ile yazarak bir sonraki değer yazılacak kısma butona tıkladığımız zaman Saat:02:00 değerini Saat:01:00 değeri ne ise Saat:02:00 değerine yapıştırsın ama kesinlikle günün ilk değeri el ile manuel olarak yazılacaktır.
Ömer bey modüle 1 deki kod ların tümünü siler isem sol taraftaki kopy1 kopy2 vb. yazdığım makrolar iptalmi olur yoksa konumunu korurmu

Belirttiğim gibi dolu/boş kontrolünün hangi sütuna göre yapılacağını bilemediğim için ben C sütununu kullandım.
C7 (ve sağında gerekli diğer sütunlar) elle yazıldıktan sonra verdiğim kod ilk tıklamada 7'nci satırdaki değerleri 8'inci satıra kopyalar, düğmeye tekrar tıklarsanız 9'uncu satıra kopyalar.... gibi her tıklamada tek tek bir alt satıra devam eder.

Soldaki düğmeleri kullanmanıza gerek olmadığını düşündüm. Çünkü bu düğmeler her satır için ayrı ayrı kodlanmış.
Verdiğim kod zaten son dolu satırı, kendisinden sonraki boş satıra kopyalıyor.

Belirttiğim gibi dolu/boş kontrolünün hangi sütuna göre yapılacağını bilemediğim için ben C sütununu kullandım.
C7 (ve sağında gerekli diğer sütunlar) elle yazıldıktan sonra verdiğim kod ilk tıklamada 7'nci satırdaki değerleri 8'inci satıra kopyalar, düğmeye tekrar tıklarsanız 9'uncu satıra kopyalar.... gibi her tıklamada tek tek bir alt satıra devam eder.

Soldaki düğmeleri kullanmanıza gerek olmadığını düşündüm. Çünkü bu düğmeler her satır için ayrı ayrı kodlanmış.
Verdiğim kod zaten son dolu satırı, kendisinden sonraki boş satıra kopyalıyor.
Çok Teşşekür ederim şuan kodu kullandım oldu çalışıyor benım o soldaki kopy butonarı oluşturduğum yerlerden kopyalayıp farklı bir sistemimz var ordan kopy seçildiği zaman direk o sisteme yapıştırıyoruz

ama şuan yapmak isteğim işlemi sizin makronuz ile çözmüş oldum çok teşşekür ederim elinize emeğinize sağlık..

@Mehmet2321
Sağ alta (veya uygun başka bir konuma) , excel dışına yapıştırmak için kopyalama ikinci bir kopyalama düğmesi ekleyin,
Bu düğmeyle de aşağıdaki kodu ilişkilendirin.

Dikkat edilecek husus hangi satırı kopyalayacaksanız o satırda bir hücrenin seçili olması.
Örneğin 10'uncu satırı kopyalamak istiyorsanız, C10, K10, R10 gibi 10'uncu satırda bir hücreyi fareyle seçtikten sonra bu düğmeye tıklamak yeterlidir.
Yani yine onlarca düğmeye gerek yok. Aşağıdaki kod aktif hücrenin satırında R:AB aralığını kopyalar.

VBA:
(3 satır)

Çözüm
@Mehmet2321
Sağ alta (veya uygun başka bir konuma) , excel dışına yapıştırmak için kopyalama ikinci bir kopyalama düğmesi ekleyin,
Bu düğmeyle de aşağıdaki kodu ilişkilendirin.

Dikkat edilecek husus hangi satırı kopyalayacaksanız o satırda bir hücrenin seçili olması.
Örneğin 10'uncu satırı kopyalamak istiyorsanız, C10, K10, R10 gibi 10'uncu satırda bir hücreyi fareyle seçtikten sonra bu düğmeye tıklamak yeterlidir.
Yani yine onlarca düğmeye gerek yok. Aşağıdaki kod aktif hücrenin satırında R:AB aralığını kopyalar.

VBA:
(3 satır)
çok teşekkür ederim Ömer bey Yardımlarınız için

Geri