Boş Değer Döndüren Formülü Düzeltme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Boş Değer Döndüren Formülü Düzeltme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Resimde gösterdiğim F2 hücresinde F3:F22 hücrelerindeki verileri =TOPLA.ÇARPIM((F3:F22<>"")*(F3:F22)) şeklinde bir formülle toplamını almaya çalışıyorum.
Normalde formül çalışıyor. Ancak F11:F22 arasındaki formülün boş değer döndürdüğü hücrelerin içini boşaltırsan çalışıyor. Örnek excel dosyasında olduğu gibi çalışmıyor.
Bu durumu nasıl aşabilirim? Formül bu şekilde neden çalışmaz.

Screenshot_2.webp

Ekli dosyalar
Topla.Çarpım işlevi aralarda Metin ifadeler olduğunda çalışmaz.
Burada da hücre boş değil ve "" ibaresi formülle gelmekte ve de hücrede Metin bulunmakta.

=TOPLA.ÇARPIM((F3:F22<>"")*(F3:F22)) yerine neden direkt olarak =TOPLA(F3:F22) kullanmadığınızı merak ettim doğrusu....

Topla.Çarpım işlevi aralarda Metin ifadeler olduğunda çalışmaz.
Burada da hücre boş değil ve "" ibaresi formülle gelmekte ve de hücrede Metin bulunmakta.

=TOPLA.ÇARPIM((F3:F22<>"")*(F3:F22)) yerine neden direkt olarak =TOPLA(F3:F22) kullanmadığınızı merak ettim doğrusu....
Çeşitli koşullar koyarak işlemler yaptırıyorum. Normalde çalışan formüldü bu ancak gelen verileri dinamik yapınca yani diğer sayfadan çekince #DEĞER! hatası vermeye başladı. =TOPLA.ÇARPIM((B3:B22<>"5/C")*(F3:F22)) Şeklinde de düşünülebilir...

TOPLA.ÇARPIM formülü içinde EĞERHATA formülü

sormak istediğiniz, TOPLA.ÇARPIM(EĞERHATA(F3:F22="";0;1)............... şeklinde ise cevabım HAYIR, formül .çalışmaz...

Çözüm
Aslında burada yapmaya çalıştığım şu işlem.

F2 hücresine aşağıdaki F3:F22 dolu hücrelerin aritmetik ortalamasını aldırmak

Bunu önceden şu şekilde buluyordum.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Düzeltme
Sayın @PriveT 'in çok yerinde uyarısı ile
formüllerin yazımında (Mesaj No.4 ve Mesaj No.10)
F3:F22<>"5/C"
şeklinde yazılan (kopyala - yapıştır ile yaptığımdan hatayı geç farkettim) kısım, örnek dokumana göre Sınıfların B kolonunda bulunduğundan dolayı
B3:B22<>"5/C"
şeklinde olmalıdır. Lütfen bu düzeltmeyi dikkate alınız...
@PriveT özel teşekkürler....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri