Birleştirme Ile Ilgili Bir Soru

Kısa Açıklama

Birleştirme Ile Ilgili Bir Soru isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekteki örnek dosyada sayfa 5 sayfasında bulunan birleştir formülleriyle tarih, ay, yıl, gün birleşik olarak gözüküyor, çözemedim. Nasıl düzeltebilirim.
5OCA2022Çarşamba
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Böyle olmasını istiyorum. 5 Ocak 2022 Çarşamba
12OCA2022Çarşamba
Kod:
(1 satır)
Böyle olmasını istiyorum. 12 Ocak 2022 Çarşamba
19OCA2022Çarşamba
Kod:
(1 satır)
Böyle olmasını istiyorum. 19 Ocak 2022 Çarşamba
26OCA2022Çarşamba
Kod:
(1 satır)
Böyle olmasını istiyorum. 26 Ocak 2022 Çarşamba

Ekli dosyalar
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba , Excel 365 kullandığınız için aşağıdaki işlevi kullanabilirsiniz.
Not: Ay ismi tam olarak ( OCAK ) değiştirildi.

Kod:
(1 satır)

Benim bu tür takvim dosyalarında anlayamadığım şey; takvimde neden tarih değil de tarihlerin gün kısımlarının yazdırıldığıdır.

Takvimdeki günler için PEK ALA ilgili günün tarihi yazdırılıp, hücre biçimlendirmesiyle sadece GÜN olarak görünmesini sağlamak mümkün.
İsteğiniz hücrede de bu tarihler, =BİRLEŞTİR(... vs kullanmadan =A1 gibi formülle "6 Nisan 2022 Çarşamba" biçiminde gösterilebilir.
Üstelik eklenen dosyadaki yok "OcakBaşlangıç"mış, "AğustosBaşlangıç"mış.... ZİBİLYON tane AD TANIMLAMASIna da hiç gerek yok.

Basit birkaç formülle tüm takvim kolaylıkla oluşturulabilir.

Benim bu tür takvim dosyalarında anlayamadığım şey; takvimde neden tarih değil de tarihlerin gün kısımlarının yazdırıldığıdır.

Takvimdeki günler için PEK ALA ilgili günün tarihi yazdırılıp, hücre biçimlendirmesiyle sadece GÜN olarak görünmesini sağlamak mümkün.
İsteğiniz hücrede de bu tarihler, =BİRLEŞTİR(... vs kullanmadan =A1 gibi formülle "6 Nisan 2022 Çarşamba" biçiminde gösterilebilir.
Üstelik eklenen dosyadaki yok "OcakBaşlangıç"mış, "AğustosBaşlangıç"mış.... ZİBİLYON tane AD TANIMLAMASIna da hiç gerek yok.

Üstadım. Her ayın çarşamba ve perşembe günleri lazımdı. Bana. Şablon da ad tanımlaması otomatikman vardı, gereksiz uzun formüller yerine kısa formüller kullanmak daha iyi vakit kazandırır. Evet. Takvimlerde bu yöntemleride göz önüne alırım, ozaman.

Merhaba,
Excel 365 ile gelen işlevler sayesinde TEK formül ile takvim oluşturmak da mümkün. İlginizi çekerse dosyalar bölümündeki paylaşımıma bakabilirsiniz. Mobilden bağlıyım, link paylaşamadım.

Eklediğiniz örnek belgedeki yapıyı kullanacaksanız; kastım şöyle bir şey idi.
NOT: Sadece Ocak, Şubat, Nisan ve Mayıs aylarına uyguladım.
Formüllere bakarak diğer aylar için gerekli düzenlemeleri kendiniz yaparsınız.

Ekli dosyalar
Geri