Birleştirilen Hücrelere Veri Aktarımı Yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan berkbaba
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Birleştirilen Hücrelere Veri Aktarımı Yapma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
ustam
form1 de kaydet dediğimiz zaman E, F, G Hariç diğer satırların birleştirilmesini sağlayan kod mevcut ama sağlamıyor.
Kod Ömer uzmanıma aittir. maaş dosyamdan aldım taşıma dosyama adapte ettim. Ama kodda ki merge kısmı hata veriyor. Rica etsem ekli dosyada yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar
Merhaba, kodları tam anlamadım ama hata veren 70. satır ise oradaki 'cbos' değişkeni sanırım 'bos' olması gerekirken yanlışlıkla 'cbos' yazılmış. Bunu bos olarak değiştirip denermisiniz?

Aşağıdaki gibi:
tsm.Range(tsm.Cells(ilk, sut), tsm.Cells(bos, sut)).Merge

Ustam
Aktarma yaptığım esnada birleştirilmiş hücreler için artarda excel "Hücre Birleştirme yalnızca sol üstteki değerleri korur, diğer değerleri atar" uyarısını veriyor. Bu uyarıyı iptal etmenin bir yolu yordamı var mıdır?

Application.DisplayAlerts = False /True satırlarını aşağıdaki gibi kodunuza ekleyip deneyiniz. Hangi parametreler seçilip çalıştırıldığında problem oluyor bilemediğim için denemeden gönderiyorum

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(8 satır)

Çözüm
Merhaba @berkbaba
UserFormdaki TextBox 9, 10 ve 11 içerikleri KAYDET düğmesinin sonundaki MERGE işleminden önce;
-- Combobox3, 4 ve 5'in (1.Yol, 2. Yol, 3. Yol) doluluk durumuna göre , F, G ve H sütununda bu dolu nesne adeti kadar satıra
TextBox3, 5 ve 7 F sütununa, Textbox9, 10 ve 11 de G sütununa yazdırılıyor.
Tabi bu yapıyı ya siz tasarladınız ya da öyle istediniz ve o şekilde çözüm üretildi ondan emin değilim.

-- Herneyse; kodun son kısmında ise, alt alta kaç nesne doluysa, aynı sütundaki o kadar satır hücreleri
(B, C, D ve F, G, H sütunları) birleştirilmek isteniyor (belki yine siz istediniz veya öyle tasarladınız.

Sorun şu ki, B, C ve D sütununda zaten tek veri olduğundan sorun yaşanmaz iken,
yukarıda belirttiğim, TextBox içeriklerinin yazıldığı hücrelerin birleştirilmesinde sorun yaşanması kaçınılmaz.

Olması gereken nedir onu netleştirmelisiniz;
-- F sütununa TextBox3 yazılacak, TextBox 5 ve 7 yazılmayacak, F sütununa da Textox 9 yazılacak 10 ve 11 yazılmayacak.
Yani B, C, D sütunlarında olduğu gibi tek satırlık veri olacak ve birleştirme yapılacak.
-- F sütununa TextBox3, 5 ve 7 içeriği BİRLEŞTİRİLEREK tek hücreye yazılacak, TextBox9, 10 ve 11 içeriği birleştirilerek tek hücreye yazılacak
sonra da dolu combobox sayısı kadar satır birleştirilecek.
-- Ya da tıpkı dolu Combobox ların aktarıldığı E sütununun durumu gibi Textboxların içerikleri F ve G sütunlarına alt alta yazılacak ama bu sütunlarda birleştirme yapılmayacak.

Benim fikrime göre olması gereken, yukarıdaki son seçenek (F, G, H sütunlarında birleştirme yapılmaması (son seçenek) .

Yoksa mesele Excel'in verdiği uyarıyı engellemek değil ve buna ilişkin Sayın @Selman 'ın önerisi aynen doğrudur ancak;
bunun sonucu, TextBox5, 7, 10 ve 11 'in içeriklerinin sayfaya aktarılmaması (aslında kodun üstteki kısımları nedeniyle sayfaya yazılıyor ama hücre birleştirmeleri nedeniyle sadece her sütundaki ilk veriler kalıyor, diğerleri kayboluyor) demektir.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri