Belli tarihler arasındaki bilgileri alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Belli tarihler arasındaki bilgileri alma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Merhaba Sayın @teyadih .

Örnek belgenizde M. Hareketleri sayfasında sanıyorum zaten sadece 1 adet sicil no var.
Bu verilere göre sicil kontrolüne gerek olmadığı sonucu çıkıyor aslında. Ancak bu koşulu da formüle dahil ettim.

Belgenizdeki M.Hareketleri sayfasındaki yapının (veri başlangıç satırı, sicil no hücre adresi, verilerin bulunduğu sütunlar)
sabit olduğu varsayımıyla aşağıdaki birinci formül (dizi formülü olarak uygulanmalı) ilgili verilerin satır numaralarını verir.

Bu formülü 8 yıl değ.... sayfasında J36 hücresine dizi formülü olarak uygulayıp aşağı doğru kopyalanabilir ve
bu formül sonuçları üzerinden de istenilen sonuçlar ikinci formül (aslında dizi formülü değil) ile bu sayfaya çekilebilir.

Formülün başındaki hücre adresi (aslında sütun adı kısmı) değiştirilerek diğer sütunlardaki değerler de elde edilebilir.
Formüldeki $AA:$AA yerine, dolu veri satır sayısı öngörülebilir veya sabit ise o kısımları daraltmakta yarar var bence)

Yardımcı alan kullanmak istemezseniz; birinci formülü ikinci formüldeki yerine koyularak
elde edilecek üçüncü formül kullanılabilir (ancak bu kez yardımcı alan olmadığından dizi formülü olarak uygulanmalıdır) .

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(4 satır)

Merhaba sayın Baran birinci formülü uyguladım örnek belgede de görüldüğü üzere tarihler yanlış geldi AK sütunundaki tarihlere göre diğer 2 detayı almasını istediğim diğer hücrelerdeki bilgiler ise hiç gelmedi. Nerede yanlış yaptım acaba? İkinci formülü ise nereye uygulayacağımı bulamadım açıkçası. Size zahmet örnek belgeye işleyebilir misiniz? her 2 formülü de

Ekli dosyalar
Belgeniz ekte Sayın @teyadih .

>> Önceki cevabımın, yardımcı sütun kullanılarak çözüm kısmında (ilk 2 formül);
-- J6 'yı koyu renklendirerek yardımcı sütunun orası olduğunu vurgulamak istemiştim,​
-- Diğer formülde ise formülü B, D, E ve F sütununa uygularken değitireceğiniz kısmı kırmızı renklendirmiştim.​
>>Yardımcı sütunsuz çözümde ise yine formülü farklı sütuna uygularken değiştirilecek kısmı vurgulamak için kırmızı renklendirmiştim.
Demekki anlaşılmamış.

>> Eklediğim belgede, formülün yavaş çalışmaması için Memuriyet Hareketleri AA:AA gibi tüm sütunu içine almak yerine,
-- bir sayfada veriler 130'uncu satıra kadar yer aldığından Memuriyet Hareketleri AA1:AA130 (ideali bu),
-- diğer sayfada ise CNTRL+END tuşuna basıldığında bulunan son satır 410'uncu satır olduğundan Memuriyet Hareketleri AA1:AA410
şeklinde formül düzenledim. Tabii ki AA:AA gibi de sorunsuz sonuç alırsınız ancak belgeniz yavaşlar.

.

Ekli dosyalar
Merhaba Sayın @teyadih .

Örnek belgenizde M. Hareketleri sayfasında sanıyorum zaten sadece 1 adet sicil no var.
Bu verilere göre sicil kontrolüne gerek olmadığı sonucu çıkıyor aslında. Ancak bu koşulu da formüle dahil ettim.

Belgenizdeki M.Hareketleri sayfasındaki yapının (veri başlangıç satırı, sicil no hücre adresi, verilerin bulunduğu sütunlar)
sabit olduğu varsayımıyla aşağıdaki birinci formül (dizi formülü olarak uygulanmalı) ilgili verilerin satır numaralarını verir.

Bu formülü 8 yıl değ.... sayfasında J36 hücresine dizi formülü olarak uygulayıp aşağı doğru kopyalanabilir ve
bu formül sonuçları üzerinden de istenilen sonuçlar ikinci formül (aslında dizi formülü değil) ile bu sayfaya çekilebilir.

Formülün başındaki hücre adresi (aslında sütun adı kısmı) değiştirilerek diğer sütunlardaki değerler de elde edilebilir.
Formüldeki $AA:$AA yerine, dolu veri satır sayısı öngörülebilir veya sabit ise o kısımları daraltmakta yarar var bence)

Yardımcı alan kullanmak istemezseniz; birinci formülü ikinci formüldeki yerine koyularak
elde edilecek üçüncü formül kullanılabilir (ancak bu kez yardımcı alan olmadığından dizi formülü olarak uygulanmalıdır) .

Kod:
(4 satır)

Sayın Ömer BARAN üstadım,
bu pencerede tarafınızdan yazılmış yukarıdaki kodları ve aşağıdaki #teyadih dosyasındaki 8 yıl değerlendirme sayfasında d9 hücresinde yazılı olan aşağıdaki formülleri lütfen Eğer(ehatalıysa( ...olarak düzenlemeniz mümkün mü?

_xlfn.IFERROR(_xlfn.IFERROR(DÜŞEYARA($D$3;LİSTE!B:AY;11;0);0)+0;"")

Kemal Bey.

Zorunlu olmadıkça EĞERHATA işlevini zaten pek kullanmam.
Kaldı ki; Sayın @teyadih 'in eklediği örnek belgede sayfanın üst kısmındaki ilk 12 satır için benim önerdiğim bir formül de yok. İki EĞERHATA iç içe olan formüldeki amacı anlamış değilim ve o kısımla zaten ilgilenmedim.
İlgili formüller konu sahibinin eklediği örnek belgede zaten mevcut olan formüller.

Benim çözüm önerilerim 36 ve devamındaki satırlara yöneliktir.

Örneğin DÜŞEYARA işyevinden söz edeyim;
bu işlev ne zaman HATA verir: aranan değer ilgili alanda YOKSA.

O halde bu formülü EĞERHATA(DÜŞEYARA(.... diye yazmak yerine, =EĞER(EĞERSAY(.....)=0;"";DÜŞEYARA(..... diye yazmayı tercih ederim.

Aranan değer var ve aranan verinin satırındaki ilgili sütun BOŞ ise 0 yerine BOŞ sonuç amak istiyorsam bu kez formülü,
=EĞER(EĞERSAY(.....)=0;"";EĞER(DÜŞEYARA(.....)="";"";DÜŞEYARA(.....) gibi oluştururum. Bu işler biraz da tercih meselesi.

Yıl 2023 olmak üzere, hala 2003 versiyonunda neden ısrar ediyorsunuz, bence versiyon yükseltin de
EĞERHATA gibi sorunlarla boğuşmaktan kurtulun derim.

.

Üstadım öğretici bilgi için teşekkür ederim.
Ancak, Teydih' in ilgili dosyasındaki D11 hücresindeki aşağıdaki EĞERHATA(EĞERHATA(... şeklindeki ikili formülü bir türlü
eğer(ehatalıysa( formülüne alamadım.
D11, D12 için başkaca formül yapmanız mümkün mü?
_xlfn.IFERROR(_xlfn.IFERROR(DÜŞEYARA($D$3;LİSTE!B:AY;11;0);0)+0;"")

Muhtemelen;
-- sonuç sayı değil METİNSE, BOŞ sonuç,
-- sonuç METİN olarak saklanan SAYI ise sonucu SAYIYA çevirmek
istenilmiş gibi görünüyor.

Formülü oluşturan Sayın @teyadih işlemdeki amacı açıklayacaktır.

Ben olsam formülü aşağıdaki gibi bir yapıda oluştururdum.
(aslında, formüldeki alanı da $B:$B veya $B:$Y yerine dolu satır sayısına göre alan daraltılması lazım) ;

=EĞER(EĞERSAY(LİSTE!$B:$B;$D$3)=0;"";EĞER(DÜŞEYARA($D$3;LİSTE!$B:$Y;11;0)="";"";DÜŞEYARA($D$3;LİSTE!$B:$Y;11;0)))

Böylece formül zaten hata vermez, ilgili hücre boş ise boş sonuç verir, değilse de normal DÜŞEYARA işlemi yapılır.

.

Sayın Ömer Baran üstadım,
11. penceredeki formül çok güzel oldu. Sağolun. Sizin yaptığınız formüle son satır bularak nasıl revize edilir?
=EĞER(EĞERSAY(LİSTE!$B:$B;$D$3)=0;"";EĞER(DÜŞEYARA($D$3;LİSTE!$B:$Y;11;0)="";"";DÜŞEYARA($D$3;LİSTE!$B:$Y;11;0)))
bu formülünüzü son satır ile revize edilmiş olarak yayınlar mısınız?

Diğer taraftan 10. pencerede de bahsettiğim =Eğerhata(Eğerhata(DÜŞEYARA($D$3;LİSTE!B:AY;11;0);0)+0;"")
çift olarak Eğerhata fonksiyonunu bir türlü =Eğer(ehatalıysa(Eğer(ehatalıysa(... olarak bir türü oluşturmadım.
Yapabilmeniz mümkün mü?

Daha evvel de yazdım.
Kullanılan çift EĞERHATA işlevini zaten anlamlandıramadığımı yazmıştım.
Çözüm için alternatif formül de önerdim.

İlle de EĞER(EHATALIYSA gibi formül için öneri istiyorsanız aşağıdaki gibi olabilir.
-- ilk EHATALIYSA kısmı DÜŞEYARA'daki ARANAN DEĞERin diğer tarafta olmaması seçeneğine karşılık gelir,
-- ikinci EHATALIYSA kısmı ise sonuç değerin sayı yerine METİN olması seçeneğini karşılar.
Böylece ARANAN değer diğer tarafta var ve o sayfada L sütununda SAYI (tarih de bir sayıdır) varsa formül sonuç üretmiş olur.

Kod:
(1 satır)

Son satır için (elbette başka seçenekler de oluşturulabilir);
-- Memuriyet Haraketleri sayfası için, tümü METİN olan B sütunu üzerinden yürüyerek =KAÇINCI("ZZZ";'Memuriyet Hareketleri'!$B:$B;1)
-- LİSTE sayfası için, S.No sütunu (A sütunu) üzerinden yürüyerek =MAK(LİSTE!$A:$A)+2
formülüyle sonuç alınabilir.

.

Çok teşekkür ederim.
işlemlerde sizin çözüm felsefenize bağlı kalıyorum. ilgili dosyada eğersay formülünüzü kullandım.
çift eğerhata lı formülü eğer(ehatalıysa( parantezine çevirebilmek becerisini edinmekti...
öğretici açıklamanıza da ayrıca teşekkür ederim.

Geri