Başka sayfadan veri kopyalama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan muyat
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Başka sayfadan veri kopyalama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Tekrar merhaba.
Şöyle bir sorum olcak
.Ekteki dosyada sayfa 1 de "O5" ve "p5"den başlayarak aşagı dogru 4 adet insan isim ve soyisimleri var.
Ben bunları sayfa'2de yukardan B2 hücresinden başlayıp içinde birleştirip isim ve soyisim arasında bir adet boşluk olcak şekilde ve c2den başlayıp tc numaraları yazacak şekilde yukardan aşagıya dogru sadece makroyu çalıştırınca kopyalamak istiyorum
Yalnız benim istedigim şey şu:
Sayfa 1 de bazı zamanlar "O5" ve "p5"den aşagıya dogru bazen 4, bazen 1,bazen 2, bazen 10 "tane isim oluyor.Yani kaç tane isim olacagı belirsiz.O nedenle makroyu çalıştırınca işlemin kaç kez tekrar etmesi gerektiğini hesaplattıramadım.
Bu senaryoya uyacak şekilde ilgili kodları yazar mısınız.

Ekli dosyalar
Hocam şunu soracaktım;
s1son = s1.Cells(Rows.Count, "N").End(3).Row 'kodun anlamı nedir ve rakam olarak neden 5 seçtik?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. muyat;
s1son = s1.Cells(Rows.Count, "N").End(3).Row Satırını parça parça açıklamak gerekirse;

s1son : Değişken ismi
s1 : Değişken ismi
* Değişken isimlerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

s1 değişkenine Çalışma Kitabının Sayfa1 isimli sayfası tanımlanmış.
s1 = Sheets("Sayfa1") Bu şekilde Sheets("Sayfa1") yazmak yerine, sadece s1 yazılır.

s1son = s1.Cells(Rows.Count, "N").End(3).Row satırının anlamı,
Sayfa1 (s1) N Sütunundaki Son Dolu Hücrenin Satır Numarası alır ve s1son değişkenine atama yapar.
Örnek dosyanızda Sayfa1 N sütunu son dolu hücrenin satır numarası 8 , kod çalıştığında s1son = 8 olur.

s1son değişkeni For Döngüsünde bitiş değeri olarak kullanılmış, For Döngüsü sayaçlı bir döngüdür ve belirlenen sınırlar arasında işlem yapar.
Sizin çalışmanızda, kayıtlarınız 5. satırdan başladığı için Döngü 5. satırdan başlayıp s1son değişkenin aldığı değere kadar işlem yapar.

s2.Columns("B:C").AutoFit Satırının anlamı;
s2 : Değişken ismi. s1 de olduğu gibi Sayfa2, s2 değişkenine tanımlanmış.

s2.Columns("B:C").AutoFit Sayfa2 nin B ve C sütunlarının genişliğini otomatik olarak ayarla demektir.
Yani sütun içindeki değerlerin uzunluğu kadar Sütunu Daraltır ya da Genişletir.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
Faydalı olması dileği ile..
Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Geri