K

Çözüldü Bakiye Değer İçin Kriterlere Göre Gecikme Zammı Hesaplama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Yardımınıza ihtiyacım var.
Satır bazında gecikme zammı tespit etmek için fonksiyonlarla kurulmuş formüle
ihtiyaç var.
*Birinci bölümde konuyu detaylı çok satırlı yapmaya çalıştım. Ancak olmadı.
İkinci bölümde özellik 35 ve aşağı devam eden satılarda formüller içi içe olarak yapılmalı.
*işlem şu:
C sütunu: Yıllık Gecikme zammı oranı
D sütunu: Gecikme zammı hesaplama formülünde esas alınacak yılın gün sayısı (360,365)
E sütunu: kişinin aylık ödemesi gereken aidat
F sütunu: ilgili yıldaki Taksit sayısı:
Örneğin. ExF= yıldaki ödenecek tutar: olur.
F=8 ise 8 taksit x 100= 800 TL yıllık ödenmesi gereken anlamına gelir
H sütunu: Yıl sonu Bakiyesi:
I Sütunu : ödenmemiş aidatın ay sayısı
Örnek olarak ay sayısı tamsayı olmayabilir. Yani kişi kısmi ödemede bulunmuş olabilir.
formül kriterlerinde küsuratlı bakiye borç varlığı nedeniyle bakiye borç en eski borç kabul edilecek

*kriter: Ay 30 gün kabul edildiği için 1 den fazla ödenmemiş ay sayısı 30 ile çarpılınca gecikme günü bulunmuş olacaktır.

*birinci bölümde işlemi detaylı göstermek üzere dört satır üzerine açık hesaplama ile yapmaya çalıştım. Ancak esas olan tek satırda gecikme değerlerini L sütunundan sağa doğru hesaplamak olup K sütununda toplam gecikme zammı rakamı yazdırılan çıktı tablosunda görünecek.

*L sütunu ve sağa sütunlarda 18-22 satırlarda olması formüller sonucu olması gereken manuel yazılmıştır. (hatalı yazım istisna) 9-15 satırlardaki formüllerdeki hatalar öncelikle giderilmesine ihtiyacım var. 9-15 satır formülleri nasıl düzeltilir?

*Birinci bölümdeki formülleri düzgün kurduktan sonra ikinci bölüm için formülleri iç içe kullanıp
tek bir satırda nasıl yapılmalı... tabidir ki formüller aşağı ve sağa sürüklenebilir olması uygun olacaktır.

*Tabidir ki: bazı başlangıç sütunlarında formülleri ile devamı sütun formülleri farklı olabilecektir.
Örneğin. Benim yapamaya çalıştığım L11 hücresindeki formül başlangıç formülü olup M11 ve sağdaki hücre formülleri farklı formül olarak yapmak zorunda kaldım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Üstadım, formülü aşağıdaki şekilde uyguladım.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Yardımınızı bekleyen diğer konular var. Lütfen onlara da bakabilecekmisiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üstadım,
*21. pencereye ekleme: AF2:AQ2 aralığında bulunan AY seçili işlemde 12. ay için 1 getirmesi işlemini seçimli olarak nasıl yapabiliriz.
*Uygun bir hücreye N sütunundaki satır AY seçili iken Süre hesabı AQ2 sine 1 Eklenmesi seçeneği nasıl yapmak uygun olur.
*Basit ve Bileşik faiz formüllerini bir/iki hücrede formül tanımı olarak yazılıp/tanımlayıp (yani her satırda yazılı olmadan ) işlem yapabilen bir formül geliştirmeniz mümkün mü?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Verdiğim formülü uyguladığınızı belirtmişsiniz ancak,
farklı seçenek tercihlerine göre alınan formül sonuçları hakkında bir şey yazmamışsınız.

1 ekleme neyin nesi, 12'nci aya ait olarak 0'a 1 ekleyeceksiniz iyi de, bence o zaman tümüne 1 eklemeniz gerekir.
Sadece 12'nci ay için 1 eklerseniz, 11'inci ay ile aralarında fark kalmaz.
Oysa 11'inci aya ait borcun vadesiyle, 12'nci aya ait borcun vadesi aynı değil.

Ay seçeneğine 1 eklemeyi yaptığınızda GÜN seçeneğine de 31 eklemeniz gerekmez mi?
Bence anlamlı değil de; ille de 12'nci ay için 1 istiyorsanız, AQ2'ye elle 1 yazın gitsin.

Gerçekten maksatınızı anlayamıyorum.

.

1 için Haklısınız. sadece bir düşence idi... BU durumu formüle etme yöntemini görmek istemiştim.
*Basit ve Bileşik faiz formüllerini bir/iki hücrede formül tanımı olarak yazılıp/tanımlayıp (yani her satırda yazılı olmadan ) işlem yapabilen bir formül geliştirmeniz mümkün mü?

Bir-iki satırda, formül tanımı olarak tanımlayıp işlem yapabilen formül derken derken kastınızı anlayamadım.
Formül içeriğindeki unsurları/neyin ne olduğunu mu soruyorsunuz?

.

Sayın @KMLZDMR .

Hesaplamalarda bir sorun yoksa;
-- gün ay sayılarının tespit edildiği 1 ve 2'nci satırdaki alan olmadan
-- geciken tutarların aylara dağılımını gösteren 12 sütunluk tablo olmadan ve
-- faiz hesaplamalarının yapıldığı 12 sütunluk tablo olmadan
TEK FORMÜL ile (yerine koyma yöntemiyle formüller birleştirildi)
yıllık toplam FAİZ TUTARI, aşağıdaki dizi formülüyle hesaplanabilir.

Formülü O5 hücresine dizi formülü olarak uyguladıktan sonra aşağı doğru kopyalayın. Sağ tarafa artık gerek olmuyor.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...