Soru Aynı Satırların Toplamlarını Tek Satırda Toplamak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan skrillex
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

skrillex

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, mali müşavir ofisinde çalışıyorum. mükellefimizin her ay 200'den fazla çalıştığı firma oluyor ve bu firmalarla da bir sürü fatura alışverişi oluyor. Alış faturalarının listesinin olduğu yerde örnek veriyorum

X FİRMASI — 000000000 [VERGİ NO] — GIB2021-03 [FATURA NO] — 500 ADET PANTOLON [ÜRÜN CİNSİ] — 5000 TL [ANA PARA ] — 900 TL [KDV SÜTUNU]
X FİRMASI — 000000000 [VERGİ NO] — GIB2021-03 [FATURA NO] — 500 ADET PANTOLON [ÜRÜN CİNSİ] — 10000 TL [ANA PARA ] — 1800 TL [KDV SÜTUNU]
X FİRMASI — 000000000 [VERGİ NO] — GIB2021-03 [FATURA NO] — 500 ADET PANTOLON [ÜRÜN CİNSİ] — 20000 TL [ANA PARA ] — 3600 TL [KDV SÜTUNU]
Y FİRMASI — 000000000 [VERGİ NO] — GIB2021-03 [FATURA NO] — 500 ADET PANTOLON [ÜRÜN CİNSİ] — 100 TL [ANA PARA ] — 8 TL [KDV SÜTUNU]
Y FİRMASI — 000000000 [VERGİ NO] — GIB2021-03 [FATURA NO] — 500 ADET PANTOLON [ÜRÜN CİNSİ] — 500 TL [ANA PARA ] — 40 TL [KDV SÜTUNU]

Bu şekilde bir excel oluyor, bana lazım olan ise

X FİRMASI — 000000000 [VERGİ NO] — GIB2021-03 [FATURA NO] — 500 ADET PANTOLON [ÜRÜN CİNSİ] — 35000 TL [TÜM X FİRMASININ TOPLAM] — 6300 TL [TÜM KDV]
Y FİRMASI — 000000000 [VERGİ NO) — GIB2021-03 [FATURA NO] — 500 ADET PANTOLON [ÜRÜN CİNSİ] — 600 TL [ANA PARA ] — 48 TL [KDV SÜTUNU]

Yani aynı firmaları tek satırda toplayacak, ürünün fiyatı ve kdvlerini otomatik toplayacak. Fatura vs. diğer bölümler zarar görebilir hiçbir problem yok, sadece firma ismi, toplam tutar ve toplam kdv doğru versin yeterli. Bunun için nasıl bir formül kullanmam gerekiyor?

Çok teşekkür ederim.

Aynen Sn. @Admin 'e katılıyorum.
Sn. @skrillex , örnek belge alış-verişlerinin sitemiz üzerinden yapılmasını tercih ediyoruz.

Fikir: belgenizdeki kayıtlar FİRMA ve FATURA NO kriterlerine göre sıralı ise (değilse basitçe sıralama yapabilirsiniz),
Ms. Excel'in standart özelliklerinden olan ve VERİ menüsü üzerinden erişebileceğiniz
ALT TOPLAM özelliğinin bu tür işlemler için kullanılabileceğini hatırlatmak isterim.

Halledemezseniz, örnek belgenizi sitemize yükleyerek devam edebilirsiniz.
Ben veya başka bir arkadaşımız destek olacaktır.

J16 hücresine şu formulü ekleyin
TOPLA.ÇARPIM((G4:G8=G16)*(J4:J8))

J17 hücresi =TOPLA.ÇARPIM((G4:G8=G17)*(J4:J8))

Adet ve Kg toplamları için ise toplama yapamazsınız çünkü hücre içine metin girmişsiniz. "50 Adet" gibi.
Hücre biçimlendirmeden bu hücreler için isteğe uyarlanmışı seçerek #.##0 "Adet" veya #.##0 "Kg" olarak değiştirirseniz o hücrelerde de toplama yapılabilinir.

Sitede Pivot Table (özet tablo) konusunu da araştırabilirsiniz. Bu dediğiniz özet tablo ile hızlıca yapılabilecek bir konudur.

Buna göre uyarlanabilir mi?

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum, ilk mesajı düzenleyemediğim için ekte koyamadım, mecburen link olarak paylaştım yoksa dışarı bağlantı vermek bende istemezdim.

Diğer arkadaşların formülleri toplam almak üzerine ama benim demek istediğim 3 satırı 1 satıra sıkıştırıp toplam alma şeklinde. Sayı toplamından ziyade o firmanın toplamını tek satırda görmem gerekiyor öncelik rakam değil yani.

J16 hücresine şu formulü ekleyin
TOPLA.ÇARPIM((G4:G8=G16)*(J4:J8))

J17 hücresi =TOPLA.ÇARPIM((G4:G8=G17)*(J4:J8))

Adet ve Kg toplamları için ise toplama yapamazsınız çünkü hücre içine metin girmişsiniz. "50 Adet" gibi.
Hücre biçimlendirmeden bu hücreler için isteğe uyarlanmışı seçerek #.##0 "Adet" veya #.##0 "Kg" olarak değiştirirseniz o hücrelerde de toplama yapılabilinir.
#Uygaroz bu formüllerin olduğu excel dosyasını paylaşır mısınız.

Teşekkürler, ama eklenen dosya skrillex in sorusunun çözüm formülünü içermemekte...
Toplam.çarpım ile vergi numarası baz alınarak toplamlar alındı.
Firma ismine göre de yapılır. Fakat firma isimlerinde değişiklikler olabiliyor mesela bir yerde Ltd. başka bir yerde limited yazılabiliyor aynı firma ünvanında. O yüzden vergi no üzerinden yaptım hesaplamayı.
Diğer sayfalarda ise özet tablo ile sonuç alınabiliniyor.

Ben skrillex in açıklamasından bu şekilde anladığım için böyle bir yol izledim.
Beklenen sonuç / çözüm farklı ise ona göre tekrar bakabilirim.

Sn. @kmlzdmr

Belgeyi çok incelemedim ama; veri alanın en sağına veya soluna uygun bir sütuna,
2 kriterli (belge no ve firma isminin soldan belli adette karakterine veya ilk boşluk karakterine kadarki kısmına göre)
sıra numarası elde edecek şekilde oluşturacağınız yardımcı bir alan kullanın.

Ardından asıl sonuç alınmak istenilen sonuç alanına,
yardımcı alanda elde ettiğiniz sıra numaralarına göre firma ismi ve fatura numaralarını listeleyin,
son olarak da bu listedeki firma ismi ve fatura numarasını 2 kriter olarak kullanarak toplamları kolayca bulabilirsiniz.

Sonradan eklenen not: Bu tür listelerde mutlaka VERGİ NO/TC KİMLİK NO gibi benzersizlik garantisi olan bir alan vardır.
-- Firma bazlı toplamlar için bu, kriter olarak kullanılabilir,
-- Firma ve belge numarası bazlı bir listeleme elde edilmek isteniyorsa da,

VERGİ NO/TC KİMLİK NO ve BELGE NO şeklinde 2 kritere göre listelemeler ve toplamlar aldırma vs işlemler halledilebilir.