Aynı Hücrede TL yi Dolara Çevir

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan onur1063
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Aynı Hücrede TL yi Dolara Çevir isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Foruma hoşgeldiniz Sn. @onur1063 .

Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda
örnek belge üzerinden sorarsanız sonuca ulaşmanız kolaylaşır.

Sorunuzun netleşmesi lazım.
-- Dolar kuru bilgisi nereden alınacak?
-- İşlem belgenin tüm sayfalarındaki B10 hücreleri için mi uygulanacak yoksa tek sayfada mı (hangi sayfa) ?
-- İşlem 10'ncu satırda veri girilen tüm hücreler için mi geçerli?
-- İşlem B sütununda veri girişi yapılacak tüm hücreler için mi geçerli?

.

1) Dolar kuru bilgisi başka bir kutucuktan alınacak.
2)tek bir sayfada
3)hayır sadece o kutucuğa gireceğim değer gireceğim ve otomatik olarak dolar cinsine çevirecek. Pek mümkün değil gibi ama genede sormak istedim.
daha iyi anlatmak için ekte bir foto attım. 11,08 e bölünecek ve gene aynı kutucuğa kalan değer girilecek. Pek excel bilgim yok o yüzden bazı kavramları eksik yazıyor olabilirim kusura bakmayın

Ekli dosyalar
  • Screenshot_1.webp
    Screenshot_1.webp
    9.4 KB · Görüntüleme: 9
Mümkün değil demeyelim.
Örnek belge yerine ekran görüntüsü eklemişsiniz.
B10 dediğiniz hücre ekran görüntüsünden anladığım kadarıyla birleştirilmiş bir hücre,
kur bilgisinin alınacağı hücre adresi de anlaşılmıyor.

İlgili sayfanın bir kopyasını alıp (gereksiz, işlemle ilgili olmayan hücre içerikleri silinebilir)
bir örnek belge (sayfa/hücre yapısının görülmesinde yarar var) ekleyin derim. Böylece gereksiz yazışma da olmamış,
doğrudan sonuç alınmış olur. Çünkü birleştirilmiş hücreye yönelik yazılacak kodda sorun yaşayabilirsiniz,

Alt taraftan sayfa adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
açılacak olan VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın ve VBA ekranını kapatın.

İşlem yapılan hücrenin biçimi, sağındaki hücrenin biçimi olarak ayarlanır ve bölme işlemi gerçekleşir.
Aynı hücreye tekrar TL cinsinden veri girip, yine kur'a bölünmesini isterseniz önce hücre biçimini TL olarak ayarlamalısınız.
Yani işlem hücre biçimi TL olan hücreler için gerçekleşir.

Ayrıca;
-- I10 hücresindeki formülü =EĞER(VE(G10>0;H10>0);G10*H10;"") olarak değiştirin ve aşağı doğru toplam satırına kadar kopyalayın.
-- I25:I30 aralığının hücre biçimini TL olarak ayarlayın,
-- I25'deki formülü =TOPLA(I10:I24)*F7 olarak değiştirin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(5 satır)

Vayy işe yaradı çook çook teşekkür ederim... Fakat şimdide bu dosyayı kopyaladığımda veya kapatıp yeniden açtığımda olmuyor. Her seferinde makroyu tekrar mı yazmam gerekiyor

@onur1063

Önceki cevapta verdiğim kodu aşağıdakiyle değiştirin, kullanımı daha mantıklı olacak.

İlgili hücre içeriği DELETE ile silinince, biçimi otomatik olarak tekrar TL'ye döner ve TL değer yazmaya hazır hale gelir.
Yeni TL değer yazdığınızda önceki gibi yine DOLAR'a çevrilir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(6 satır)

Belgeyi makro içerebilen türde (*.xlsm veya *.xlsb uzantılı) kaydetmelisiniz. Yoksa kodlar otomatik silinir.

İyi çalışmalar dilerim.

Evet makro olarak kaydetmeyi öğrendim fakat siz yapabildiyseniz bana excelini atabilir misiniz buradan. Yeni kodu yazdım fakat olmuyor istediğim şey..Tamam şimdi öğrendim çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim.

Geri