Ado ile Listboxta Filtreleme yapma

Çözüldü Ado ile Listboxta Filtreleme yapma

MyTeacher

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar hocalarım, sadece Exceldepo bünyesinde değil bir çok sitede aradım taradım hep excel üzerinden Listbox'a veri çekerek o veri üzerinden filtreleme yapılmış.

Ben verilerimi aşağıdaki kod ile Modülden çağırarak Listbox2 'ye Access veritabanından Ado ile çekiyorum. Bütün excel dosyalarını gizleyerek işlem yaptığım için ve excel sayfasının daha önceki programımda şişmesine neden olduğu için Access ile ado bağlantısı daha hızlı geldi bana.

Ado Bağlantı Kodları

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(17 satır)

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi;
1-) işaretlediğim yere içerir optionbutton1 ekledim onu sürekli seçili hale getirip arka planda çalışacak şekilde gizleyeceğim.
2-) Textbox1'e hangi harfi yazarsam alttaki listboxtaki liste ona göre filtrelenecek bu şekilde scroolbar'ı sürükleyip bırakmaktan kurtulacağım. A yazınca içerisinde A harfi bulunan isimler (aileler) gelecek. Aileye tıklayınca yandaki labeller dolacak. Labellerde sıkıntı yok sıkıntım sadece Filtreleme. Normal excel sayfasından çekseydim örnek çok, ama ado ile çekince listbox2 deki değerlerin son satırı v.s bunları yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. 1000 Civarı aile içinde istenilen ismi bulmak zor olduğu için böyle bir çözüm düşündüm. Siz değerli hocalarımın yardımını bekliyorum inşallah.

Ekli dosyalar

• adolistbox.webp
    adolistbox.webp
    24.1 KB · Görüntüleme: 7
ADO kodlarını test etmek için dosya eklenmesi önemlidir.
Örnek dosya yoksa, oturup sizin için aynı şeyleri sıfırdan oluşturmak gerek.
Bunun için benim şahsen zamanım yok.

Bilginize.

ADO kodlarını test etmek için dosya eklenmesi önemlidir.
Örnek dosya yoksa, oturup sizin için aynı şeyleri sıfırdan oluşturmak gerek.
Bunun için benim şahsen zamanım yok.

Bilginize.
Hocam kesinlikle haklısınız. Dosya ektedir. Aynı Klasörde bulunmalı access veri tabanı saygılar. Çözümünüzü sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Ekli dosyalar

Gecenin ilerleyen saatlerinde bakmaya çalışacağım.
Bu süreçte aşağıdaki linklerdeki dosyaları incelemenizi öneririm:

Bu esnada ADO konusunda bilgileri çok üst seviyede olan kardeşim @cakarem ve @halily hocamda umarım yardımcı olurlar.

arama kodunu aşağıdaki ile değiştirip
CSS:
(23 satır)
textbox change olayıyla çalıştırabilirsiniz
Kod:
(3 satır)
eklediğiniz son dosyayı görmemişim
Hocam Allah razı olsun, mükemmel çalışıyor. Hepinizin emeğine sağlık. Hakkınızı helal edin. Saygılar

Rica ederim
İyi çalışmalar
Yalniz eklediğiniz dosyada verilerin hepsi küçük harfti yanılmıyorsam
I ve i harfleri bazen sorun çıkarabiliyor
O harflerde aramalari kontrol etmeyi unutmayın verideki ve aramadaki küçük/büyük harf farkları özellikle kontrol edilmeli

Rica ederim
İyi çalışmalar
O harflerde aramalari kontrol etmeyi unutmayın verideki ve aramadaki küçük/büyük harf farkları özellikle kontrol edilmeli
Hocam, okul dönüşü geniş geniş kontrol ettim, küçük veya büyük harf hepsinde aynı mükemmel sonuç ile karşılaşıyorum. Çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık

Rica ederim
İyi çalışmalar
Hocam dediğinizi düşündüm, asıl programımdaki verilerim büyük harf, hem arama kısmını hem de yeni veri girişi kısmını küçük harfi engelleyecek şekilde yani küçük de yazılsa büyük de yazılsa büyük harfe otomatik çevirecek şekilde kod ekledim. Şu an 0 Hata ile çalışıyor.

Merak edenlere faydalı olması açısından kodları şu şekilde ayarladım.

Modül kısmına adodan (Access DB den veri çekmek için) aşağıdaki kodları ekledim.
Kod:
(22 satır)

Modül kısmına büyük textboxa ne yazılırsa yazılsın otomatikmen büyük harfe çeviren veya büyük harf yazan bir nevi Capslock tuşunu kilitleyen Function kodlarını ekledim.

Kod:
(14 satır)

Textbox1'in change olayına aşağıdaki kodları ekledim.

Kod:
(4 satır)