Acilir Liste Ile Formu Guncelleme

Kısa Açıklama

Acilir Liste Ile Formu Guncelleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @SertacKosker .

Sorunuzun ne olduğu anlaşılmıyor malesef.
Açılır listeden söz ediyorsunuz ama listenin kaynağı nerededir vs hiçbir şey belli değil.

Mevcut durumu ve istediğiniz durumu, gerekirse aynı sayfasının birden fazla kopyasını oluşturup,
şu sayfada şunu şöyle değiştirdiğimde şu ayfadaki gibi olsun şeklinde net örneklendirme yaparak olması gereken durumu
gösterirseniz daha hızlı mesafe alınır.
Veriler nereden alınıyor/alınacak/elle mi yazılıyor?
Örneğin; H7'yi değiştirdiğinizde önceki kayıtların başka bir alana/sayfaya aktarılmasını ve örnek belgedeki tablo içeriğinin boşaltılmasını/silinmesini mi istiyorsunuz ?

.

Kusura bakmayin, haklisiniz. Hemen detaylandirayim. Oncelikle yani dosya ekte. Oradan devam edelim. Soyle ki; bu "Tablo" sekmesindeki formun bos oldugunu varsayalim. Icini elle giris olacak sekilde dolduracagim. Ornekte, 2020-1 siparisi var. Yeni bir siparis girmem gerektiginde H7'den 2020-2 numarali siparis formunu cagirmak istiyorum. Ama o daha yeni giris yapilacagi icin bos olacak. Bu sekilde diger siparis formlari da bos gelecek ve olduracagim. Amacladigim husus ise; ornegin 2020-5 siparisinin girisini yaptim ve artik elimde 5 dolu form var. Ben bunlari H7'den secerek dolu hallerini gormek istiyorum. Boyle bir sey mumkun mu? Bunun devaminda da her siparis icin otomatik dolan bir tablo daha yapmam lazim ama belki once bunu cozmek daha dogru olacak? Uygunsa onu da burada yazabilirim.

Ekli dosyalar
Anladım sanırım.

Bunun için öncelikle kayıtların tutulacağı (arşiv gibi düşünün) yeni bir sayfa oluşturun.
Bu sayfada, mevcut FORM sayfasındaki her veri için birer sütun olsun (sipariş formündaki satır/sütun başlıklarıyla uyumlu başlıklar kullanarak). VERİ TABANI mantığıyla yürümek gerekir.

Daha evvel yapılan bir kayda ait eski verilerin çağrılabilmesi için, benzersizlik garantisi olan bir veri sütunu olmalı.
Örneğin H7'de seçtiğiniz değerler benzersiz ise bu da kullanılabilir, ya da işinize yarayacak, sizin için anlam ifade eden ve
benzersizlik (tekil) garantisi olan başka bir şey de olabilir, basitçe KAYIT SIRA NO bile olabilir.

Diyelim ORDER NO benzersizlik garantisi olan (aynısı bir daha kullanılmayacak) veri türü olsun.
Siz bu listeden 2021-01'i seçtiniz veya elle yazdınız.
Bu no, arşiv sayfasında mevcutsa eski veriler kullanılarak form o şekilde doldurulur.
Daha evvel arşiv safasına kaydedilmemiş bir no yazıldığında/seçildiğinde ise tabloaki alanlar boşaltılarak yeni kayıt için hazır hale getirilir.
Sayfaya bir adet KAYDET düğmesi eklersiniz. Siz formda gerekli görülen alanları doldurup KAYDET düğmesine tıklarsınız.
Formdaki veriler arşiv sayfasındaki ilk boş satıra, her bilgi kendi sütununa bir satır halinde kaydedilir.
.

Geri