2 Farklı Excel Dosyasına 1 Dosyadan Veri Aktarımı

Kısa Açıklama

2 Farklı Excel Dosyasına 1 Dosyadan Veri Aktarımı isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ana masraf listesinde yazdığım masraflar müvekkil kısmına kimin adını yazarsam onun tablosuna gitmesini istiyorum. Ama masraf listesi de ayrı ayrı excel dosyası olarak kayıtlı olması lazım. Olur mu olmaz mı bilmiyorum. Masrafları yazarken kaçırmamak adına aklıma böyle bir şey geldi. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar
Foruma hoşgeldiniz Sayın @ilkerdirlik .

Yeni olmanızdan kaynaklandığını düşündüğüm için şu anki düzeltmeyi ben yaptım.
Forumdaki yazışmalarda tümü büyük harf şeklindeki mesajlar buradan erişebileceğiniz forum kurallarına (md. 7) da aykırı,
anlaşılabilirlik/okunabilirlik ve Türkçe açısından da doğru değil.

Sorunuza gelince;
-- ilk önerim, Excel'i veri tabanı mantığıyla kullanıp, her sütuna tek tip veri girişi yapılmasıyla ilgili.
tabloların altında yer alacak TOPLAM satırları yerine bu tür özet bilgileri sayfaların en üstünde yeteri kadar yeni satır açıp o satırları bu işlemler için kullanmanız yönünde olacak. Böylece tablonun alt kısmı, yeni veri girişleri için kullanmak üzere serbest kalmış olur.
Örneğin siz 19 satırlık veri alanının peşinden TOPLAM almışsınız. Ya 20'nci bir veri yazılması gerektiğinde ne olacak değil mi?
-- Verinin aktarımasını istediğiniz excel belgesiyle, ANA belge arasındaki bağlantının kriterini göremedim. Örnek müşteri belgesinde A firması diyor ama ANA belgede A firması diye bir bilgi yok. Mevcut bir kaydın hangi excel elgesine aktarılacağı bilgisi ANA belgede yazılı olmalı ki aktarma yapılabilsin.

Bu ayrı ayrı birden fazla excel belgesini ney için kullanacağınızı, bu işlemdeki amacınızı bilemiyorum ama;
ANA belgede uygulanacak filtrelere göre (ister tarih, ister İcra Dairesi, ister BORÇLU adı, ister MÜVEKKİL adına göre)
filtrelenen verilere ait toplam/adet/ortalama gibi hesaplamalar yapılabilir.
ANA belgenizde, yukarıda belirttiğim ilk önerimdeki gibi bir düzenleme yaparsanız, yapılacak filtrelere göre özet sonuçlar sayfanın en üstünde hesaplanabilir, görülebilir. Hatta isterseniz ÖZET diye bir sayfa oluşturup özet bilgiler, bu yeni sayfada açılır listelerden yapılacak seçimlere göre listelenebilir, hesaplamalar yapılabilir vs.

Bence önce bu fikrimi değerlendirin, yok ille de ayrı ayrı excel belgeleri kullanacağı diyorsanız "hangi belgeye" sorusuyla ilgili belirttiğim ek bilginin ANA belgenizde olmasını sağlayın.

Tercihinize ve yukarıda yazdığım açıklamalara göre, ANA belgenizi düzenleyerek yeni ANA belge örneğini foruma ekleyin, bakılır elbet.

.

Geri