2 Adet Formülü Okuyabilir Misiniz?

Kısa Açıklama

2 Adet Formülü Okuyabilir Misiniz? isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba,

Daha önce sizlerden vardiya listesiyle ilgili yardım istemiştim, gereken desteği verdiğiniz için teşekkür ederim.
Ama yazmış olduğunuz kodları öğrenmek istiyorum, kodları bir bütün olarak ne anlattığını açıklayabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim Saygılar

Kod1
=MİN(EĞER(DOLAYLI("R"&SATIR()&"C5";YANLIŞ)=SAYFA!$B$5:$O$39;SATIR(SAYFA!$B$5:$O$39);""))

Kod2
=MİN(EĞER(DOLAYLI("R"&SATIR()&"C5";YANLIŞ)=SAYFA!$B$5:$O$39;SÜTUN(SAYFA!$B$5:$O$39);""))

@harunyurts
Bu formüllerin verildiği konu sayfası hangisidir onu anlayamadım.

SAYFA isimli sayfanın B5:O39 aralığında,
formülün uygulandığı sayfa E sütunundaki değerlerden birine eşit hücrelerden;
-- birinci formül en üstte olanın satır numarasını,
-- ikinci formül en solda olanın sütun numarasını
bulur gibi görünüyor.

Ömer bey açtığım konuyu bulamadım fakat dosyayı ekte paylaştım.
Dosyanın 2. sayfasındaki kodları anlayabiliyorum ama. 1. sayfadaki kodları anlayamadım ve merak ettim öğrenmek istiyorum açıkcası.
Teşekkür ederim

Ekli dosyalar
@harunyurts
VARDİYA LİSTESİ sayfasında, aşağıdaki birinci formülü V5 hücresine, ikinci formülü W5 hücresine uygulayın.
Formül 5'inci satıra uygulandığından formül sonuçları YASİN KARATEPE ile ilgili olacak.
-- İlk formülün sonucu: diğer sayfada bu kişinin SATIR numarası olan 6 olacak,
-- İkinci formül sonucu: diğer sayfada bu kişinin SÜTUN numarası olan 3 olacak,
Daha iyi anlaşılması bakımından, formüllerdeki DOLAYLI("R"&SATIR()&"C5";YANLIŞ) yerine,
DOLAYLI("E"&SATIR()) veya E5 de yazabilirsiniz.

Tablo/sayfa yapılarınız böyle anlaşılması biraz farklı olan formüller kullanılmasına/önerilmesine neden oluyor.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Teşekkür ederim Ömer bey
İşyerime gidince yazdıklarınızı deneyeceğim. Formülün = den sonrakileri anlıyorum ama iç içe komutlara aşina olmadığım için yabancı kaldım biraz, anlam veremedim. Cevabınız açıklayıcı oldu, deneyip görerek daha da anlarım diye düşünüyorum.
Saygılarımla

Ömer bey bir şey daha sormak istiyorum.
Resimde sağdaki gibi isimlerinin yanına hangi vardiyadaysa o kodu nasıl yazdırabilirim. Daha sonra isminin yanına raporlu, izinli olanlara uyarlıyabilirim. Bu departmanın vardiya saatlerini isimlerinin yanına yazıldığı için biraz eksik kaldım bu konuda.
IMG_20220727_030413.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bir önceki mesajımda belirttiğimi şu formülle yapabildim

=EĞER(O24="08:00 - 16:00";"12";EĞER(O24="16:00 - 00:00";"35";EĞER(O24="00:00 - 08:00";"51";"")))

Mesela daha farklı nasıl yapılabilirdi

Geri