Yıllık Vardiya Planı Oluşturma

Kısa Açıklama

Yıllık Vardiya Planı Oluşturma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Yıllık Vardiya Planı Oluşturma isimli soruda, üçlü vardiya sistemine göre bir yıllık vardiyaların nasıl oluşturulacağının cevabı aranmaktadır.

Yıllık Vardiya Planı Oluşturma

Elimizde, üst resimde görüleceği üzere sadece YIL bilgisi bulunmaktadır. Yazılı olan yıla göre, 365 gün için tarihlerin ve yanlarına da 1, 2, 3 şeklinde vardiya kodlarının yazdırılması beklenmektedir.

Kurallar:
  1. Vardiya Yılın ilk Pazartesi günü 1. vardiya olarak başlamalıdır.
  2. Vardiyalar, 3, 2, 1 şeklinde yazdırılmalıdır.
  3. Hafta tatili varsayılan olarak Pazar günü olmalıdır. Yani Pazar günü bir vardiya planlaması yapılmayacaktır.
Excel'in tüm yöntemleri ile çözümler kabul edilmektedir. İstenen sonuca ilişkin beklenen içeriğin olduğu dosya aşağıdaki gibidir.

Katılımlarınızı beklerim.

Ekli dosyalar
Ben mi yanlış uyguluyorum yoksa verilen çözümlerde bir sorun mu var?

2023 yılı için sorun yok ama, yıl olarak örneğin 2022 yılı yazıldı.
Yılın ilk Pazartesi günü 03.01.2022 günü ve açılış mesajındaki
"Vardiya Yılın ilk Pazartesi günü 1. vardiya olarak başlamalıdır"
cümlesiyle çelişen bir sonuç alınıyor.

Ayrıca dizi yönteminde de, hem yılın 366 gün olma durumunda sorun görüyorum, hem de vardiya dağılımında.

Ben de KTF önerisinde bulunayım.
Düzenin, örnek belgedeki gibi 1-3-2 şeklinde olduğunu varsaydım. İlgili kısımlar değiştirilebilir.

Formül kullanımı: =vardiya(C2)

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(19 satır)

2023 yılı için sorun yok ama, yıl olarak örneğin 2022 yılı yazıldı.
Yılın ilk Pazartesi günü 03.01.2022 günü ve açılış mesajındaki
cümlesiyle çelişen bir sonuç alınıyor.
Evet cevap mesajımı yazmadan önceki denemelerimde ben de bunu görmüştüm.

Düşüdüğümde ise,
1 - Vardiye yıldan yıla değişmez dedim. Çünkü böyle bir koşul yok.
2 - Vardiye döngüsü de sürekli 1 - 3 - 2 olacaktır.
3 - Vardiyeler de yıllar değişse bile aynı döngüde gidecektir. 2023 yılı ilk pazartesi için vardiye 1 ise 2022 son hafta vardiyesi de 2 olması gerekir. Eğer 2022 de 1. vardiye ile başlasaydı. 2022 Son hafta da 1. vardiye olup 2023 için de ilk hafta 1. vardiye olacak ve üst üste 2 hafta 1. vardiye olup düzgün olmayan bir döngü oluşacaktı.
4 - Şu halde,
Vardiya Yılın ilk Pazartesi günü 1. vardiya olarak başlamalıdır.
koşulundaki eksik kısmın 2023 yılı için ibaresi olduğuna karar verdim ve çözümü ona göre yazmaya çalıştım. Yani
yerine
"Vardiya 2023 yılı için Yılın ilk Pazartesi günü 1. vardiya olarak başlamalıdır"
şeklinde yorumladım ve ona göre devam ettim.

Burada, sadece sorulan soru ile ilgili farklı çözümler istenir, kullanıcıların istedikleri yerine getirilmez.
İhtiyacınız olan bir içerik ihtiyaç vs için, SORU - CEVAP kategorisini kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar,

Geri