Verilerimi İstediğim Grafiğe Çeviremiyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan holosenik
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Verilerimi İstediğim Grafiğe Çeviremiyorum isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Sorularım
1 - Profilinizde 365 yazıyor... Hesaplama Excel365 ile olur mu?
2 - Örnek verilerinizde hep 2022 verileri var... Gerçek verilerinizde daha eski yıllar var mıdır?

Grafik olarak değil.. Koşullu Biçimlendirme ile yapmak yeterli olacaktır...

Sorularım
1 - Profilinizde 365 yazıyor... Hesaplama Excel365 ile olur mu?
2 - Örnek verilerinizde hep 2022 verileri var... Gerçek verilerinizde daha eski yıllar var mıdır?

Grafik olarak değil.. Koşullu Biçimlendirme ile yapmak yeterli olacaktır...
Merhaba
1- Evet 365 kullanıyorum.
2- Yıl aslında bir kriter değil. Örneğin 15.3'ün 15 Mart şeklinde İsteğe Uyarlandığından öyle görünüyor. Dolayısıyla yıl ile bir işim yok.

Yıl aslında bir kriter değil. Örneğin 15.3'ün 15 Mart şeklinde İsteğe Uyarlandığından öyle görünüyor. Dolayısıyla yıl ile bir işim yok.
Yıl önemli olmasaydı, sormazdım...

ben koşullu biçimlendirme ile yapmayı düşünüyordum... Yoksa grafik mi olacak?

Koşullu biçimlendirme ile olacaksa sadece 2022 için ise 12 hücre yapılıp Aylar yazılacak
Yok, 2021 de dahil edilecekse, 2021 ve 2022 için 24 hücreye uygulanacak?

Keza bu olay grafik için de geçerlidir... X eksen aralığı Başlangıç ve Bitiş tarihlerini içermelidir.

Son düzenleme:
Başka bir durum....

Eğer ki, Yıl önemli değil diyorsanız,

periyot önemlidir.

Yıl ne olursa olsun, Daima Mart - Nisan - Mayıs ayları mı oluyor. Onların dışında AY yok mudur?

Merhaba
İlginiz için çok teşekkür ederim. Sorularınızı anlıyorum. Müsait olmadığımdan ötürü sağlıklı bir şekilde izah edemediğim için de kusura bakmayın lütfen. Grafik veya koşullu biçimlerndirme şekklinde olabilir. Bilgim olmadığı için ikisi arasında bir seçim yapamıyorum. Bu grafiği istememin nedeni şu elimde dosyada bulunan illerin 3 ayrı tarih verisi var. Veri Setim dosyadaki gibi başka yıl yok ve aylar sadece görünen şekilde ama bu verisetim. 2. ve 3. sette aylar değişiklik gösteriyor. Örneğin 1. veride Ağrı için tarihler sallıyorum 15 Nisan 15 ekim 2. de 5 Nisan 10 Ekim 3.sünde 1 Nisan 5 Ekim. . Amacım bu değişimi yatay bir stickte farklı renklerde göstermek. Ekte asıl yapmak istediğim bir şekil paylaşıyorum. Tekrardan teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar
  • Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    10.9 KB · Görüntüleme: 5
Önce size grafik olarak (x y dağılım grafiği) ekliyorum.
1665149208749.webp

Tabi ki grafik olarak bakıldığında, pek yorumlanabilir gibi gelmiyor bana..
Hesaplamalar Sayfa1 de... (Yıllar ya da periyot tam bilinemediğinden) Eksen değerleri manuel ayarlandı...

Ben en güzel gösterimin koşullu biçimlendirme olacağını düşündüğümden dolayı bu yola pek girmek istememiştim. Ayrıca bir hesaplama sayfasına / tablosuna da gerek kalmayacaktı. Ama onda da sürelerin/yılların/periyotların net bilinmesi bölümlendirmelerin net yapılması gerekiyordu.

Son eklediğiniz resim ise yığılmış çubuk grafik.
Bunda da, veri setinizin gerçeğini gönderin derim. Şu andaki verilerle bu tipte bir grafik için ne istenildiğini yorumlamak pek mümkün değil.
Örneğin 1. veride Ağrı için tarihler sallıyorum 15 Nisan 15 ekim 2. de 5 Nisan 10 Ekim 3.sünde 1 Nisan 5 Ekim. .
Böyle çakışmalı bir tarih aralığında tarih bazlı süreçleri farklı üst üste gösteremezsiniz. Alt alta olabilir.
Ama bu üç tarih aralığının gün adetlerini gösterelim ve her biri resimdeki grafikteki gibi farklı süreç olarak adlandırılırsa yapılabilir elbette.

Yani verileri görmek, ne istenildiğini tam açıklamanız gerekmekte....

Ekli dosyalar
Merhaba
İlginiz için çok teşekkür ederim. Sorularınızı anlıyorum. Müsait olmadığımdan ötürü sağlıklı bir şekilde izah edemediğim için de kusura bakmayın lütfen. Grafik veya koşullu biçimlerndirme şekklinde olabilir. Bilgim olmadığı için ikisi arasında bir seçim yapamıyorum. Bu grafiği istememin nedeni şu elimde dosyada bulunan illerin 3 ayrı tarih verisi var. Veri Setim dosyadaki gibi başka yıl yok ve aylar sadece görünen şekilde ama bu verisetim. 2. ve 3. sette aylar değişiklik gösteriyor. Örneğin 1. veride Ağrı için tarihler sallıyorum 15 Nisan 15 ekim 2. de 5 Nisan 10 Ekim 3.sünde 1 Nisan 5 Ekim. . Amacım bu değişimi yatay bir stickte farklı renklerde göstermek. Ekte asıl yapmak istediğim bir şekil paylaşıyorum. Tekrardan teşekkür ediyorum.
Tamamen bir TAHMİN...
Belki Böyle Bir Şey...

Not :
1 - F : K kolonları rastgele değerlerdir....
2 - Eğer dediğiniz bu şekilde ise, hesaplama yapmaya da gerek yok. Direkt olarak kolonlardan grafik elde edilmekte...

1243.webp

Ekli dosyalar
Tekrar Merhaba
Önce size grafik olarak (x y dağılım grafiği) ekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 18012

Hesaplamalar Sayfa1 de... (Yıllar ya da periyot tam bilinemediğinden) Eksen değerleri manuel ayarlandı...

Ben en güzel gösterimin koşullu biçimlendirme olacağını düşündüğümden dolayı bu yola pek girmek istememiştim. Ayrıca bir hesaplama sayfasına / tablosuna da gerek kalmayacaktı. Ama onda da sürelerin/yılların/periyotların net bilinmesi bölümlendirmelerin net yapılması gerekiyordu.

Son eklediğiniz resim ise yığılmış çubuk grafik.
Bunda da, veri setinizin gerçeğini gönderin derim. Şu andaki verilerle bu tipte bir grafik için ne istenildiğini yorumlamak pek mümkün değil.

Böyle çakışmalı bir tarih aralığında tarih bazlı süreçleri farklı üst üste gösteremezsiniz. Alt alta olabilir.
Ama bu üç tarih aralığının gün adetlerini gösterelim ve her biri resimdeki grafikteki gibi farklı süreç olarak adlandırılırsa yapılabilir elbette.

Yani verileri görmek, ne istenildiğini tam açıklamanız gerekmekte....
Merhaba
Bu 3 farklı süreçte üst üste çakıştırmak mümkün değilse de 3 ünü ayrı ayrı yapıp vektörel bir programda çakıştırmamın mümkün oldupunu düşünüyorum. Bu konudaki fikinizi alabilirsem iyi olur. Üç süreci üst üste çakıtırma durumu şu açıdan mümkün görünüyor. Yığılmış çubuk grafikte 3. süreç 2 yi 2. süreç te 1 i kapsıyor dolayısıyla farklı renkle gösterebilirsem altta üç üstünde 2 üstünde 1. süreç olur ve çakışma durumu yok zatn. Ekteki dosyada bütün verisetimi gönderiyorum. Alıntıladığım mesajınızdaki görsel gibi her üç süreç için grafik oluşturmanız mümkün mü ?
Üst eksen de sadece Ay isimleri olursa yeterli benim için. Fikriniz nedir ?

Ekli dosyalar
3 ünü ayrı ayrı yapıp vektörel bir programda çakıştırmamın mümkün oldupunu düşünüyorum. Bu konudaki fikinizi alabilirsem iyi olur
Hiç bir fikrim yok maalesef.

Alıntıladığım mesajınızdaki görsel gibi her üç süreç için grafik oluşturmanız mümkün mü ?
Üst eksen de sadece Ay isimleri olursa yeterli benim için. Fikriniz nedir ?
Resimdeki gibi bir grafik oluşturuldu. Çakışmalar değerlendirildi.
Hesaplamaları ve grafik serileri Sayfa2 de....

Not :
Grafik görsel bir olaydır
. Zevkler ve renkler gibi... Bu olmadı, şöyle bir tane daha şeklinde çalışılmaz. Nasıl bir grafik isteniliyorsa, resmini bulun, ya da dosyaya ekleyin ki o tip bir grafik yapılsın. Benim beğendiğimi siz beğenmezsiniz. Ya da tersi... Tıpkı
benim yapıp da beğenmediğimi sizin tercih ettiğiniz gibi...

abc.webp

Ekleme : 09.10.2022 00:53
Grafik satırları ile Veri satırları hizalaması yapılınca,
* y eksen etiketlerine gerek yok aslında ve de grafik çizgileri satır aralarına gelmesi daha da uygun olabilir derseniz bu yeni dosyayı da ekliyorum.

Ekli dosyalar
Son düzenleme:
Çözüm
Hiç bir fikrim yok maalesef.

Resimdeki gibi bir grafik oluşturuldu. Çakışmalar değerlendirildi.
Hesaplamaları ve grafik serileri Sayfa2 de....

Not :
Grafik görsel bir olaydır
. Zevkler ve renkler gibi... Bu olmadı, şöyle bir tane daha şeklinde çalışılmaz. Nasıl bir grafik isteniliyorsa, resmini bulun, ya da dosyaya ekleyin ki o tip bir grafik yapılsın. Benim beğendiğimi siz beğenmezsiniz. Ya da tersi... Tıpkı

benim yapıp da beğenmediğimi sizin tercih ettiğiniz gibi...

Ekli dosyayı görüntüle 18044
Merhaba
Gerçekten çok çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık. Nasıl yaptığınızı açıklama şansınız olur mu zahmet olmazsa ?

Son mesajımdaki dosyayı yenisi ile değiştiriyorum.
10 nolu mesajdan dosyayı yeniden indirirsiniz.

Yenileme sebebi : Grafik satırları ile veri satırlarındaki bilgiler aynı hizada olup, okuma kolaylığı sağlanması. Grafik olarak bir değişiklik yok. Sadece boyut olarak değişiklik yapıldı ve grafik serileri biçimlendirilmesine yansıtıldı.

Yapılışı :
1 - Düz çizgileri olan Grafik XY dağılım tipi grafiktir.
2 - Bu nedenle grafik serileri x ve y değerlerini içermelidir.
3 - Grafik serileri için bak. sayfa 2
4 - y eksen etiketleri için İstasyon ve Rakım değerleri birleştirildi. Grafik serisi oluşturuldu. Bu serinin x değeri, tarihlerin en küçüğünün ait olduğu ayın ilk günü. y eksen değerleri ise, veri listesinin satır adedi
5 - x ekseni ayarlaması :
min x : tarihlerin en küçüğünün ait olduğu ayın ilk günü (01.03.2022)
max x : tarihlerin en büyüğünün ait olduğu ayın son günü (31.12.2022)
Birincil : bazı aylar 30 ve bazı aylar 31... dolayısıyla bölümleme için min x ile max x arasındaki gün sayısı / 10 ay (30,6)
İkincil : Bu ay bölümlerini de grafik üzerinde ikinciller görünmesi için 10 dilim şeklinde yaptık. 30,6 / 10 = 3,06
Ay isimlerinin x eksenine yazılması grafik serisi oluşturuldu... Her ayın ortasına gelecek şekilde x ve y değerleri tanımlandı ( y = 0 zaten hepsinde)
6 - Serilerle grafik oluşturuldu.
7 - Çizgiler, tarih aralıklarında çakıştı doğal olarak. Birbirlerinden ayırmak için de farklı çizgi kalınlıkları ve farklı renkler kullanıldı. (biçimlendirme)
8 - y ekseni ve x ekseni etiket serileri ise
-- veri etiketleri eklendi
-- Etiket biçimlendirme yapılıp değerler hücreden alındı.
9 - Bu etiket serileri biçimlendirmesi olarak Çizgi YOK yapıldı.
10 - Orijinal eksenlerdeki Etiketler Yok şeklinde biçim yapıldı...

Ana hatlarıyla böyle...

Yapılışı :
1 - Düz çizgileri olan Grafik XY dağılım tipi grafiktir.
2 - Bu nedenle grafik serileri x ve y değerlerini içermelidir.
3 - Grafik serileri için bak. sayfa 2
4 - y eksen etiketleri için İstasyon ve Rakım değerleri birleştirildi. Grafik serisi oluşturuldu. Bu serinin x değeri, tarihlerin en küçüğünün ait olduğu ayın ilk günü. y eksen değerleri ise, veri listesinin satır adedi
5 - x ekseni ayarlaması :
min x : tarihlerin en küçüğünün ait olduğu ayın ilk günü (01.03.2022)
max x : tarihlerin en büyüğünün ait olduğu ayın son günü (31.12.2022)
Birincil : bazı aylar 30 ve bazı aylar 31... dolayısıyla bölümleme için min x ile max x arasındaki gün sayısı / 10 ay (30,6)
İkincil : Bu ay bölümlerini de grafik üzerinde ikinciller görünmesi için 10 dilim şeklinde yaptık. 30,6 / 10 = 3,06
Ay isimlerinin x eksenine yazılması grafik serisi oluşturuldu... Her ayın ortasına gelecek şekilde x ve y değerleri tanımlandı ( y = 0 zaten hepsinde)
6 - Serilerle grafik oluşturuldu.
7 - Çizgiler, tarih aralıklarında çakıştı doğal olarak. Birbirlerinden ayırmak için de farklı çizgi kalınlıkları ve farklı renkler kullanıldı. (biçimlendirme)
8 - y ekseni ve x ekseni etiket serileri ise
-- veri etiketleri eklendi
-- Etiket biçimlendirme yapılıp değerler hücreden alındı.
9 - Bu etiket serileri biçimlendirmesi olarak Çizgi YOK yapıldı.
10 - Orijinal eksenlerdeki Etiketler Yok şeklinde biçim yapıldı...

Ana hatlarıyla böyle...
Gerçekten çok teşekkür ederim çok sağolun.

Geri