Tek CommandButon ile Fazla ComboBox Kontrol Etme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mdtmdt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Tek CommandButon ile Fazla ComboBox Kontrol Etme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Combobox1'de seçim yapıp commandbutton1 e tıklayınca istediğim oluyor..

Ben bu kodun aynısını sadece G2:G kısmında değişiklik yaparak Combobox2'de seçim yaparsam çalışsın istiyorum.
Misal combobox3 içinde H2:H yani sadece bu sutun kısmı değişecek. Tek commandbutton ile sonuç çalışacak..

Combobox1 seçilip command1 e tıklayınca aşağıdaki kod, combobox2 seçilip command1 e tıklayınca başka bir kod gibi..

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(32 satır)

Mesela combobox2 seçilip command1 butona tıklayınca şunun calısması lazım

Kod:
(32 satır)

Combobox1'de G sutununa göre filtreleme yapabiliyorken, Combobox2'de M sutununa göre yaptırmaya calısıyorum yani

Ekli dosyalar
Moderatörün son düzenlenenleri:
Kodu siz mi yazdınız bilmiyorum ama fikir olarak Combobox isimlerini ve hücre isimlerini değişkenlere atayıp yapabilirsiniz. Mesela combo1 de seçim yapıldığın checkbox1 işaretlensin ve checkbox1 işaretli olduğu durumda "m2:m" sütununda işlem yapsın.

VBA:
(55 satır)
  1. Seçim Mantığı: İlk olarak hangi ComboBox'ta bir seçim yapıldığını belirliyoruz. Eğer ComboBox1'da seçim varsa, G2:G aralığını kullanıyoruz; ComboBox2 için M2:M, ComboBox3 için ise H2:H aralığı kullanılıyor.
  2. Dinamik Aralıklar: Hangi ComboBox'ın seçili olduğuna bağlı olarak hedef aralığı (targetRange) dinamik olarak belirliyoruz.
  3. Bul ve Kopyala: Seçilen değeri bulmak için Find fonksiyonunu kullanıyoruz. Ardından verileri kopyalıyoruz.
  4. Sonuçların Gösterimi: Seçilen ComboBoxa bağlı olarak uygun bir mesaj ve kopyalanan veri sayısı yazdırılıyor.
Bu yapıyı kullanarak, CommandButton1'e tıkladığında farklı ComboBoxlar üzerinden farklı sütunları filtreleyebilirsin. Eğer daha fazla ComboBox eklemek istersen, kodu genişletebilirsiniz.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri