Tarihe Göre Tatil Adlarını Yazdırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Tarihe Göre Tatil Adlarını Yazdırma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi Akşamlar,
Ekli çalışmada Ulusal Bayram, Resmi ve Dini Bayram Günlerinin tarihlere göre V sütundaki tarih adlarını T yada U sütunundaki tarihler esas alınarak B sütununa formül ile getirilmesini sağlanmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
Esas amacım 1.1.2000 Yılından başlanarak -2033 Yılına kadar tatil günleri oluşturmak. Bunun için Dini bayram tarihlerinin değişkenliği nedeniyle B sütunun tatil adlarını formülle getirmek gerekli oldu.

Açıklamalar:
1- A sütunun 2000 Yılından başlayan Tatil günleri ( örnek olarak 2008,2009,2013,2020 yılı karma örnek olarak verildi.
2- B Sütunu formüller T4:W21 aralığında Tarih ve Tatil Adı başlıklarına göre Tatil Gününün İsminin gelmesi gerekecek alan
3- T ya da V sütunun dikkate alınabilir. (V sütunundaki Tarih başlığındaki YIL bilgisinin önemi olmamakla birlikte) 1 Mayıs günü 2009 Yılından itibaren başlamış olacak
4- T ya da V sütunun dikkate alınabilir. (V sütunundaki Tarih başlığındaki YIL bilgisinin önemi olmamakla birlikte) 15 Temmuz günü 2017 Yılından itibaren başlamış olacak
tercihen T sütunundaki Yılsız tarih daha doğru olabilir.
5- Ramazan Bayramı 3,5 gün ve Kurban Bayramı 4,5 Gün olmak üzere B sütununa gelecek değişken yıldaki ilk 4 satırlık boşluğa Ramazan Bayramı Arife den başlayarak gelecek; sonraki 5 satırlık boşluğa Kurban Bayramı Arifeden başlayarak Tatil adları B sütununa gelecek

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar
Abi, Kemal bey'in tam istediğini anlayamadım.
Benim formül zaten versiyon nedeniyle Kemal bey'de çalışmayacak.
İstenen yıllar arasındaki tatilleri alt alta yıl bazlı listeliyor ama sadece 365 versiyonlara özel.
Sanırım senin formül işini görecektir.

Ben formül eklemedim Kemal bey.
Size bir soru sordum aslında, cevap alırsam daha sağlıklı olur.
Ancak istediğiniz şey, sorduğum gibi olsa bile ekleyeceğim formül ne yazık ki Excel 365 için geçerli.
@Ömer BARAN abi siz teyit ettikten sonra formülünü ekleyecektir.

@Ömer BARAN
Üstadım ilginize ve yardımınıza teşekkür ederim.
Sizin ilettiğiniz YIL seçenekli resmi tatil hesaplama sistemini de kullanabileceğim güzel bir çalışma olmuş. Bu da bir dosya için iyi oldu. Dini bayram tarihlerini bulmak çok güzel...
Ancak,
Tatil günleri için İhtiyaç duyduğum tabloda A sütunundaki tatil günleri tarihleri ve B sütunundaki Tatil günleri isimleri 1.1.2000 Yılbaşı tatilinden başlayarak aşağıya doğru 2024 ve sonraki yılları da satırlar halinde kapsaması gerekli. Zira İzin takip işleminde dönemsel olarak 2000 yılından başlayan yıllık izin gün hesaplamasında bu tatil günleri eklenecek yani iş günleri izin günü olarak hesaplanacak.
Bu nedenle A sütunundaki tatil günleri elle yazıldığında B sütununda Tatil adları T5:W21 aralığına göre tatil adlarını getirecek formül gerekli...
1 Mayıs- 2009 da başladı., 15 Temmuz 2017 Yılında başladı... bu tatillerin önceki yıllarında gelmemiş olacak...
Konuya buna göre tekrar yardımcı olabilir misiniz?

24 sene öncesinden izin hesaplaması mı olur?
Sizce normal mi?

Ayrıca şunu da belirteyim; gönderdiğim dosyada
milli bayramlarda sorun yok
ancak dini bayram tatilleriyle ilgili sorun olabileceğini
(aslında bu tür hesaplamaların tümü için geçerli) belirteyim.
HİCRİ TAKVİM işi sorunlu bir iş.

Ahalisinin çoğu müslüman olan ülkelerin resmi kurumları arasında bile bir yeknesaklık, görüş birliği yok.
Bu nedenledir ki, dini bayram tarihleri arasında 1 günlük farklar olabiliyor.
Malum müslüman ülkeler en iyi müslüman olmayanlarla anlaşabiliyor, birbirleriyle tarih boyunca hiç anlaşamadılar gitti.

Bana sorarsanız en iyisi elle bir tatil listesi oluşturup onun üzerinden yürümeniz.

@Ömer BARAN
Abi,
işte bu nedenlerle Tarihler A sütununa kendim elle yazacağım.
B sütuna da Tatil İsimlerini T6:W21 alanındaki T ya da U sütunundan sabit tatil günlerini; Ramazan (4 satır-gün) ve Kurban Bayramı (5 satır-gün) oluşacak şekilde Dini bayram günleri haricindeki günler olarak Değişken Tarih olarak A sütuna girilen tarihe göre V sütunundaki Tatil Günlerinin isimlerini V sütunundan çekerek B sütununa yazdırmak için formül ihtiyaç oldu.

(Diğer taraftan Yıllık izin takibi için Çalışanın kümülatif izin takibi için gerekli...2000 öncesine dahi gitmem gerekecek...)

@ExcelDepo, @ÖmerBaran
Merhaba,
Açtığım soruda konu açık.1. ve 11. pencerelerde anlattığım ve aşağıda anlatmaya çalışacağım üzere;
A sütununa tatil gününün tarihini elle yazacağım.
Sizden talep ettiğim formül ise B sütunun bu tatil adını yazacak.
a) Sabit tarihli tatiller: 01.01.yyyy, 23.04.yyyy,01.05.yyyy,19.05.yyyy,15.07.2009 ve sonrası, 30.08.2017 ve sonrası, 28.10.yyyy, 29.10.yyyy günleri sabit tarihli tatiller
b) Değişken tarihli tatiller: 4 gün ramazan,5 gün Kurban bayramları günleri ise değişken tarihli tatil günleri olarak
a ve b sıkkındaki tarih ve tatil adları sabit olarak T ve V sütunlarına göre formül sonucunda B sütununa formül sonucu yazacak

Örnekler:
--A3 hücresine 01.01.2008 yazarsam B3 hücresine formül "Yılbaşı" yazacak, (sabit tarih)
--A4 hücresine 23.04.2008 yazarsam B4 hücresine formül "Ulusal Egem.ve Çocuk B." yazacak, (sabit tarih)
--A5 hücresine 19.05.2008 yazarsam B5 hücresine formül "Atatürk'ü An.Genç.ve Sp. B." yazacak, (sabit tarih)
--A6 hücresine 30.08.2008 yazarsam B6 hücresine formül "Zafer bayramı" yazacak, (sabit tarih)
--A7 hücresine 29.09.2008 yazarsam B7 hücresine formül "Ramazan Bayramı Arifesi" yazacak, (Değişken tarih)
--A8,9,10 hücrelerine 30.09.2008, 01.10.2008, 02.10.2008 yazarsam B8,9,10 hücresine formül "Ramazan Bayramı" yazacak, (Değişken tarih)
--A11 hücresine 28.10.2008 yazarsam B11 hücresine formül "Cumhuriyet Bayramı-Öncesi" yazacak, (Sabit tarih)
--A12 hücresine 29.10.2008 yazarsam B12 hücresine formül "Cumhuriyet Bayramı" yazacak, (Sabit tarih)
--A13 hücresine 07.12..2008 yazarsam B13 hücresine formül "Kurban Bayramı Arifesi" yazacak, (Değişken tarih)

--sabit tarihler için; Eğer A3 hücresindeki tarih T5:T12 aralığındaki gün ve aya eşit ise V5:V12 aralığındaki Tatil adı gelmiş olacak,
--değişken tarihler ise sabit tarihlerden farklı olarak peş peşe 4 gün olan tarihler Ramazan bayramı, 5 gün olan tarihler Kurban bayramı,
olarak getirilmesi düşünülebilir.
Ömer Baran üstadın 10. pencerede sunduğu formül sistemi gibi olabilir.

Konu yardımınız ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Hala yanlış olabilirim.
İsteğiniz A sütununda hazır olan tarihlerin hangi Resmi Tatil günü olduğunu bulmak ise;
şu formülü B3 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
İlgili tarih tatil DEĞİLSE (örnek A7'deki 29.09.2008 tatil günü değil), formül sonucu İŞGÜNÜ olarak döndürülür.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

Yok eğer 2000 - 2024 yıllarındaki tüm resmi tatil tarihlerini A sütununa yazdırmak ise
bilgisayarınızı epey yoracak bir formül olacağını bilmeniz lazım.
Zira 01.01.2000 ile 31.12.2024 arasında 9132 gün var, bu günlerin her biri için;
kimi yıllarda olan/olmayan milli tatile ( 7-8 tatil )
ve 4+5 = 9 günlük dini bayram tatillerine
denk gelip gelmediğini kontrol edecek bir dizi formülü oluşturulacak ve
bu formül de yaklaşık 15 gün x 25 yıl = 375 satıra uygulanacak demektir.

Hiç tavsiye etmiyorum, bilgisayarın işlemcisini yakmayın sonra ! :(

@Ömer BARAN
Üstadım ilginize ve yardımınıza çok teşekkür ederim.
B sütunun formülünüz T:W aralığındaki duruma bağlantısız yapılması da çok güzel.
İşlemi yapıyor. 1 mayıs ve 15 temmuz başlangıç kontrolü ve "işgünü" sonucu veren durumu düşünmenizde iyi olmuş.
Dediğiniz üzere yoğun satır bilgisayar yoracaktır. Bu nedenle Aynı durumu makro ile yapmanız mümkün mü?
Tekrar teşekkür ederim.

Geri