Sayılarda Belirtilen Rakam Kontrolü Yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan okutkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Sayılarda Belirtilen Rakam Kontrolü Yapma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
A1 Hücresinde başlangıç sayısı, A2 hücresinde bitiş sayısı yazmaktadır. Bu iki sayı aralığındaki sayıların içerisinde A3 ve A4 hücrelerindeki rakamları içerenlerinin B sütununda listelenmesi sağlayacak çözüm alternatiflerini arıyorum.

A1:Başlangıç Sayısı
A2:Bitiş Sayısı
A3:iki değer aralığındaki sayılar içerisinde aranacak rakam
A4:iki değer aralığındaki sayılar içerisinde aranacak rakam
B: Rakamları içeren sayıların listeleneceği sütun
Screenshot_20231004-102919_Sheets.webp

@okutkan hocam aramalarda çok haneli sayılar da olabiliyor mu? mesela 1 - 500 arasında 27 den kaç tane var gibi...
Sayılar içerisinde rakam aranması olarak belirtmiştim, gözden kaçmış sanırım:)
Şahsi düşüncemdir.
@halily Hocamın sorusunu "değerli" ve "yerinde" bir soru olarak görüyorum.
Soruyu bir Forum sorusu gibi değil, bir Beyin Fırtınası sorusu olarak görüyorum... Gerçi, Beyin Fırtınası sorusu olmasa bile, olası tüm durumların sorulmasını çok yerinde buluyorum. Ve de her zaman uygun ve açıklayıcı bir cevap da hak ettiğini düşünüyorum.
Olası durumlara baktığımda, aklıma ilk gelenler.
İçerecek rakam (bana göre sayı) adedi 2 olmaz da, 3 olur 5 olur vs...
İçerecek 4, 7, 9... gibi rakam da olmaz.. Rakamlardan oluşan 27, 33, 45... gibi sayılar da olabilir.

Şimdi verilerin cevapların analizini yaptığımda,
@Burhan.cesur Hocamın formülündeki elle yazılan {4\7} dizisini direkt olarak hücre adreslerini yazacak şekilde değiştirdim. Bu, elbette ki, dizinin tam karşılığıdır. Bir eksiklik yoktur formülde...
Ancak, benim yazdığım formülün BENZERSİZ işlevine sarılması gerektiğini gördüm.
Analiz sonuçlarına göre, Örnek verecek olursam, aşağıdaki resimdeki gibi bir aramada
** Verilen tüm çözümler (yazdığım formül hariç) , bu olasılıkları da tam olarak karşılamakta...
** Benim yazdığım formülde ise, hem 23 ve hem de 34 aynı anda içeren 234 sayısını 2 defa yazmakta. Bir Benzersiz işlevi gerekmekte kısaca.
Bana göre bu, @halily Hocam'ın sorusunun olumlu yönde bir etkisi.... Ve @halily Hocam'a teşekkürler benden...

Not : 9 numaralı mesajdaki formülümü de bu çerçevede düzenliyorum...

Analizimin resmi aşağıdadır.
R395.webp

4 farklı yöntem kullandım ilk 3'ü klasik dizi yöntemi 4. ADO
ADO yöntemi gerek kendi kullandıklarım gerekse konuda önerilenler arasında açık ara en YAVAŞI (deneyebildiklerim arasında). Ama çetele tablosu benzeri işlemlerde kullanılan Tally Table'a örnek olması için ekledim. burada işe yaramasa da Sanal çetele tablosu oluşturmak için kullanılabilir.
tanımlarda hata yaptıysam şimdiden özür dilerim, kavramlara çok hakim değilim, internette rastladığım şekliyle kullandım
1696534698712.webp
1 - Instr ile
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(25 satır)
2 - Like
Kod:
(23 satır)
3 - RegExp
Kod:
(37 satır)
4 - ADO )
Kod:
(63 satır)

Ekli dosyalar
Geri