Sayfaları Birleştirerek Bilgileri Tasnifleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan vurkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Sayfaları Birleştirerek Bilgileri Tasnifleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba
Okulumun 2014 yılı öncesi sınıf geçme defterleriyle ilgili bir program hazırlıyorum. Bu yıllara ait e okuldan bilgiler PDF formatında alınabiliyor. Bu bilgileri internet üzerinden PDF yi excele aktarınca ekte örneklediğim formatta excel dosyası oluşuyor. PDF olarak her sayfayı ayrı bir ekcel sayfası haline getiriyor. ekte sunduğum dosyanın aslı 370 sayfa oldu mesela.

Bu dosyadan bilgileri düzenli ve rahat bir şekilde almak için sayfaları birleştirmek istediğimde bulduğum hiçbir kod bu sayfaları birleştirmedi.
Şimdi benim yapmak istediğim bu dosyadaki sayfaları bir sayfa altında birleştirmek.
Veya olabiliyorsa belli başlıklardaki bilgileri dosyanın bu haliyle tüm sayfalardan alarak alt alta yazacak bir kod.
Eklediğim 2007-2008 isimli dosyadan bilgileri SINIF GEÇME SONUÇ isimli dosyada 2008 sayfası açarak buradaki başlıklardaki bilgileri aktarmak istiyorum. Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar
Her sayfanın tasarımı farklı mı bana mı öyle geldi. Misal ilk sayfa dersler kısmı sayfanın başında, ikinci sayfada sayfanın sonunda, 3. sayfada ise bu bilgi yok. Oluşan excel sayfaların farklı tasarımları görmek gerek. Burada 3 sayfada bunu analiz etmemiz zor. Diğer sayfaların durumları da bu şekilde mi?
Dedikleriniz yapılabilir lakin iyi bir analiz edilip kod hazırlanması gerek. Vaktim olursa ilgileneceğim, ama işiniz acilse ücretli destek kısmını değerlendirebilirsiniz.

@Vurkan Merhaba,
@cakarem dediği gibi verilerinizde kaymalar mevcut örneğin 2. dönemin satırına denk gelen kısım diğer sayfalarda boş bir üst satırın da mevcut.
Şimdi size verilerinizi en hızlı şekilde nasıl tek bir sayfa da birleştireceksiniz onun başlangıcı söyliyeyim .
Sınav geçme sonuç sayfanızı açıp veri sekmesin den veri al başka bir excel kitabından dedikten sonra 2007-2008 çalışma kitabını seçin açılan pencere de ilk sayfayı seçip power query sorgu ekranına yükleyin. Açılan ekranda sorgu adımlarını sağ taraftaki adımlar onları görsel de olacak şekilde kaldırın . sonra ikinci sutunda ki veriyi seçip sağ tıklayıp diğer sutunları kaldır diyin ve o sutunun sağ ust köşesinde ki kutucuğa çift tıklayıp açılan pencereye tamam işaretleyin.Sonra oluşacak sayfanıza yeni isim verebilirsiniz sağ tarafta ki pencereden.Sonra kapat ve yükle dediğinizde 2007-2008 dosyanızda kaç tane sayfa varsa o sayfadaki veriler tek bir sayfada alt alta gelecektir. Sonrasında bu verileri işlemeniz daha kolay olacaktır . Bu birinci adım olsun ikinci adımda verileri satırlara işleme işlemini düşünürüz.
1650039515383.webp1650039629925.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Cakarem ve Burhan.cesur üstadlarım. Dediklerinizde haklısınız. Orijinal dosyayı incelediğimde maalesef dediğiniz gibi sayfalar arasında tutarsızlıklar mevcut. PDF dosyasını excele aktardığımda belli bir standardı tutturmadan bilgileri excele aktardığını gördüm. Her bir sayfayı kendi içinde bile olduğu gibi aktarmıyor maalesef.
PDF dosyasını sayfalara böldüğümde bile bir tam sayfayı 7 table olarak aktardı. Anladığım kadarıyla sayfadaki her bir boş satıra kadar olan kısmı bir table olarak algılıyor.

Sayın Burhan.cesur üstadım anlattığınız yöntemle de sayfaları birleştirmeyi başaramadım.
Ben daha uygun bir aktarım bulana kadar araştırıp konuya tekrar döneceğim inşallah. Saygılar sunuyorum.

Bence sorunu parçalara ayırarak başlansa iyi olur.

Önce tüm kaynak sayfalar tek sayfada alt alta bir araya getirilse ve sonra da bu tek sayfa üzerinde örneğin Sonuç (***) ve 4. Sınıf ve Okul Numarası başlıklarından hareketle bir şeyler denense iyi olur gibi geliyor bana.

Denemek lazım.

İsterseniz; 300 değil de şöyle 10-20 sayfanın olduğu bir kaynak belge daha yükleseniz deneme yapılabilir.

Sayın Cakarem ve Burhan.cesur üstadlarım. Dediklerinizde haklısınız. Orijinal dosyayı incelediğimde maalesef dediğiniz gibi sayfalar arasında tutarsızlıklar mevcut. PDF dosyasını excele aktardığımda belli bir standardı tutturmadan bilgileri excele aktardığını gördüm. Her bir sayfayı kendi içinde bile olduğu gibi aktarmıyor maalesef.
PDF dosyasını sayfalara böldüğümde bile bir tam sayfayı 7 table olarak aktardı. Anladığım kadarıyla sayfadaki her bir boş satıra kadar olan kısmı bir table olarak algılıyor.

Sayın Burhan.cesur üstadım anlattığınız yöntemle de sayfaları birleştirmeyi başaramadım.
Ben daha uygun bir aktarım bulana kadar araştırıp konuya tekrar döneceğim inşallah. Saygılar sunuyorum.
Emin olun en basiti bu . Takıldığınız veya yanlış aldığınız sonuç var ise onu belirtiniz düzeltelim sonrasında yaptığımız işlemin devamı @Ömer BARAN nın yöntemiyle devam edecek . Bu işlem ile yüzlerce sayfanızı bir sn içerisinde tek sayfada toplamış olacaksınız .

Üstadlarım merhaba. Yeni eklediğim dosyada 1A, 1B ve 1C sınıfları mevcud. Burada table1 den table4 e kadar 1A sınıfı. bu sayfalar alt alta geldiğinde veri kaybı olmuyor. Table5 te başlayan 1B sınıfı table8 sayfasında bitiyor. table9 ve table10 ise 1C sınıfı. Sınıf değişimlerini okul numaralarından ayırmak mümkün. Sınıf değiştikçe numara küçülüyor.

Orjinal pdf dosyasında excele aktarılmayan bazı ekstra bilgiler table4 ün ilk satırlarına aktarılmış mesela.
Orjinal pdf dosyasında her sayfanın başında (table4 ün ilk satırları gibi) bilgiler, Altında ders isimleri onun altında da 3 öğrenciye ait not bilgileri var. Sonra diğer sayfa aynı şekilde .
Bu üstteki ders isimleri ve not bilgileri öğrenim belgesi hazırlanırken her öğrenci için ayrı ayrı gerekiyor. Sınıflar ve yıllar bazında değişiklikler gösteriyor. Ancak Şubelerde yıl içinde değişim olmuyor.

Sayın Burhan.cesur üstadım. Değinizde elbette haklısınız. Ancak resimleri inceleyip bir şeyler yapmaya çalıştım. menüleriniz ingilizce olduğundan ve sınırlı excel bilgimle maalesef başaramadım. Mesela;

"veri sekmesin den veri al başka bir excel kitabından" İşlemini yapmak istediğimde veri sekmesi altında dış veri al diğer kaynaklar xml Excel den kendi dosyamı seçmek istediğimde ekranda göremiyorum bile.
Diğer adımları da nasıl kullanacağımı bilemedim.

Sayfa birleştirme kodlarının bu dosyada çalışmama sebebi sayfa adlarının table olarak görünmesinden olabilir mi acaba.?
Saygılar.

Ekli dosyalar
Üstadlarım merhaba. Yeni eklediğim dosyada 1A, 1B ve 1C sınıfları mevcud. Burada table1 den table4 e kadar 1A sınıfı. bu sayfalar alt alta geldiğinde veri kaybı olmuyor. Table5 te başlayan 1B sınıfı table8 sayfasında bitiyor. table9 ve table10 ise 1C sınıfı. Sınıf değişimlerini okul numaralarından ayırmak mümkün. Sınıf değiştikçe numara küçülüyor.

Orjinal pdf dosyasında excele aktarılmayan bazı ekstra bilgiler table4 ün ilk satırlarına aktarılmış mesela.
Orjinal pdf dosyasında her sayfanın başında (table4 ün ilk satırları gibi) bilgiler, Altında ders isimleri onun altında da 3 öğrenciye ait not bilgileri var. Sonra diğer sayfa aynı şekilde .
Bu üstteki ders isimleri ve not bilgileri öğrenim belgesi hazırlanırken her öğrenci için ayrı ayrı gerekiyor. Sınıflar ve yıllar bazında değişiklikler gösteriyor. Ancak Şubelerde yıl içinde değişim olmuyor.

Sayın Burhan.cesur üstadım. Değinizde elbette haklısınız. Ancak resimleri inceleyip bir şeyler yapmaya çalıştım. menüleriniz ingilizce olduğundan ve sınırlı excel bilgimle maalesef başaramadım. Mesela;

"veri sekmesin den veri al başka bir excel kitabından" İşlemini yapmak istediğimde veri sekmesi altında dış veri al diğer kaynaklar xml Excel den kendi dosyamı seçmek istediğimde ekranda göremiyorum bile.
Diğer adımları da nasıl kullanacağımı bilemedim.

Sayfa birleştirme kodlarının bu dosyada çalışmama sebebi sayfa adlarının table olarak görünmesinden olabilir mi acaba.?
Saygılar.
@Vurkan Merhaba,
Sizin için power query ve formulden oluşan bir tablo hazırladım . Umuyorum sizde çalışır.
Sizin için video da yükledim linkten izleyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle NİSAN_2022_ARAÇ BEDEL LİSTESİ.xls1650131399131.webp

Ekli dosyalar
  • 1650131362895.webp
    1650131362895.webp
    106.1 KB · Görüntüleme: 7
@Vurkan

Konunun üzerinde biraz durdum ve vardığım kanaat şu ki; sorunuz basit bir forum sorusu olmaktan çok uzak.

Bence biraz fazlaca, özel zaman ayrılması ve ince işçilik gerektiren bir işlem istiyorsunuz.

Üstadlarım tekrar merhaba. Ömer BARAN üstadım haklısınız. Konu oldukça basitlikten uzak olmuş.

Ama bu konu sayesinde Burhan.cesur üstatdan kodlar olmadan da sayfaların birleşebileceğini öğrenmiş oldum. Onun vermiş olduğu formüllerle dosya üzerinde çalışıyorum.

Hepinize saygılar sunuyorum.

@Vurkan
Önemli olan verilerin derlenmesi/tasniflenmesi kısmı.
Yoksa basit bir kodla sayfalardaki veriler alt alta tek sayfada toplanabilir.

Derleme için forumun ÜCRETLİ DESTEK bölümünü kullanabilirsiniz.
Belirttiğim gibi biraz özel bir çalışma gerekiyor.

@Vurkan
Oysa şöyle bir şey hazırlamıştım. Siz bilirsiniz.

Veri kaynağı: son eklenen 10 sayfalık kapalı excel belgesi.
Kapalı belgede herhangi bir değişiklik yapılmamakta, SONUÇ belgesinde, başka bir alan/sayfa kullanılmamaktadır.

capture-22.webp

Geri