Sayfa Adı Değiştirme Engelleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İsim değişikliğinde makro hata verdiği için mi bunu yapmak istiyorsunuz?
Hocam şöyle, sayfada çalışan onlarca makro var, fakat isteme sebebim şu, uygun gördüğüm sayfa adlarının, dosyaları kullanan başkaları tarafından değiştirilmesini istemiyorum. Hem de sayfa adını değiştirmeyi önleme nasıl yapılır öğrenmiş olurum.

Yani kodlarda bir hata durumu yoktur.

Sayfa adlarının değiştirilmesi size ne tür olumsuzluk yaratmakta?
Yarattığı herhangi bir olumsuzluk-hata yok. Nasıl ki dosyaya uygun bir ad vermiş isem; her sayfanın görevi-özelliği farklı olduğu için, sayfalara da görevlerine uygun bir ad verdim. Bu adları değiştirmek karmaşaya neden olabilir.

Ayrıca sayfaların adları, Sayfayı Koru özelliğinin dışında, makro ile sabitlenebiliyor mu, bunu da öğrenmek istedim.

Dosyanın açılış ve kapanış kodlarına sayfa isimlerini siz tanımlayın, VBA penceresini şifreleyin.
Kişiler değiştirse bile yine açıldığında sizin belirledikleriniz gelir.
Bunun dışında sayfa ismini değiştirmeyi engellemek -emin değilim- mümkün değil diye düşünüyorum.

Daha önceki konularınızda, Set sf1 = sheets("data") Olarak belirlediğimiz değişkenleri Set sf1 = sayfa1
Gibi değiştirirseniz kodun tamamında kullanabilirsiniz. Sayfa1 i örnek olarak yazdım. Makro sayfasını açarak sol taraftan gerçek isimlere göre değişkenleri tanımlarsınız.

Çözüm
Dosyanız açıldığında sayfa ismini kontrol ettirebilirsiniz. Workbook kod sayfasına aşağıdaki kodu kullanıp deneyin.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)

Maksadın ne olduğuna göre farklı fikirler elbette söylenebilir.
Yapısı stabil olan belgeler için, Sheets("xxxx").... yerine Sayfa2..... kullanımı elbette pratik/doğrudur.

Şöyle örnek verelim. Bir üyemiz asıl belgesindeki bir uygulama için, sorusuna eklemek üzere bir örnek belge hazırlarken,
asıl belgesinde onlarca sayfa olmasına rağmen, tek sayfalı bir örnek belge hazırlar ve konusunu açar.
Verilen cevap makro kodunda Sayfa1.... şeklinde bir kodlama yapıldığında,
bu kodlar asıl belgeye taşındığında ise asıl işlem yapılacak sayfa Sayfa1 olmayabilecektir.
Ayrıca asıl belgenin yapısı da stabil olmayabilir, yeni sayfa ekleme/sayfa silme vs işlemleri de
belgeden amaçlanan şey tam olarak elde edinceye kadar devam eder.

Şayet maksat, açılış mesajı içeriği ve konu başlığındaki gibi "Sayfa Adı Değiştirilmesini Engelleme" ise,
işlem yapılacak sayfanın kod bölümüne şu kodları eklemeniz yeterli olacaktır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(13 satır)

Geri