Satış Komisyonunu Hesaplama

Kısa Açıklama

Satış Komisyonunu Hesaplama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Satış Komisyonunu Hesaplama sorusunda, yapılan satışa göre alınacak prim oranının kritere göre kaç olduğunun bulunmasının cevabı aranmaktadır.

Elimizde, üstteki gibi basit bir satış tablosu var. Bu tabloda, çalışanın adı ve yaptığı satış tutarı yazılıdır.

Yapılan satışa göre uygulanması gereken oran tablosu da üstteki gibidir.

Soruda istenen, yapılan satış rakamına uygulanacak oranın bulunması için nasıl bir formül yazılması gerektiğidir.

Katılımlarınızı beklerim.

F4 hücresine aşağıdaki formülün yazılması yeterli olacaktır. Formül her versiyonda sorunsuzca çalışmaktadır.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
Soruyu netleştirmek açısından sorarsam,

Dilim atlama limitleri 10.000, 20.000 ve 30.000 hangi aralıktadır?
örneğin
TAM 10.000 satış tutarımız varsa 1. dilimde midir? Yoksa 2. dilimde midir?
ya da TAM 20.000 tutarımız var. dilim no nedir?

1685452171267.webp
Dilim tablosu formülde kullanılmayıp sadece değerleri kullanılacaksa
Kod:
(1 satır)

Dilim tablosu referans aralıkları formülde kullanılacaksa (Tabloda 10000,01 gibi düzenleme yapıldı)
Kod:
(1 satır)

Dilim tablosu Başlama ve Bitiş aralıkları ayrı kolonlara yazılacaksa (Bak resim L-M-N-O kolonlarındaki tablo)
Kod:
(1 satır)

Ben limit kısmını 2 sütuna listeledim. Bunu da ara formülü ile komisyon oranını bulup satış tutarı ile çarpıyorum. Tek sütunda yapabilecek kadar excel bilgim yok. Cevabı nasıl görebilirim. Screenshot_20230909-172341_Excel.webp

Geri