Şarta Göre Excel Oluşturma Kodu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Şarta Göre Excel Oluşturma Kodu isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Bence pratik olan iki seçenek var:
-- D1 veya E1 hücresinde bir veri doğrulama (şehir adlarından oluşacak açılır liste) özelliği ekleyip, buradan yapılacak seçime göre,
-- ya da belgede A sütununa filtre uygulayıp, filtreden istenilen il seçildikten sonra, sayfaya eklenecek düğmeye tıklayarak,
istenilenin yapılması.

-- ya da belgede A sütununa filtre uygulayıp, filtreden istenilen il seçildikten sonra, sayfaya eklenecek düğmeye tıklayarak,
istenilenin yapılması.
Hocam userform cıksa peki veri doğrlama gibi A hücresinde olan veriler gelir ANKARA seçince ANKARA verilerinin excelini oluşturur gibi bir şey olur mu hocam?

Excel için OLMAZ, olmaz tabi.
Benim dediğim filtreleme daha pratik diyorum, userform'a ne gerek var böyle bir işlem için.
Filtre OK tuşuna tıkladığınızda zaten şehir isimleri alfabetik ve tekrarsız görülecek.

UserForm derseniz önce verilerin alfabetik ve tekrarsız userformda oluşturulacak bir COMBOBOX (açılır liste) nesnesine tanımlanması gerekecek,
ardından da form karşınıza gelecek ve seçim yaptığınızda belge oluşturma işlemi gerçekleşip form otomatik kapatılacak.

Çok gereksiz bir userform oluşturma/kodlama vs yapılması gerekir.
Oysa basitçe; filtrele >> düğmeye tıkla daha anlamlı ve pratik diyorum.

Excel için OLMAZ, olmaz tabi.
Benim dediğim filtreleme daha pratik diyorum, userform'a ne gerek var böyle bir işlem için.
Filtre OK tuşuna tıkladığınızda zaten şehir isimleri alfabetik ve tekrarsız görülecek.

UserForm derseniz önce verilerin alfabetik ve tekrarsız userformda oluşturulacak bir COMBOBOX (açılır liste) nesnesine tanımlanması gerekecek,
ardından da form karşınıza gelecek ve seçim yaptığınızda belge oluşturma işlemi gerçekleşip form otomatik kapatılacak.

Çok gereksiz bir userform oluşturma/kodlama vs yapılması gerekir.
Oysa basitçe; filtrele >> düğmeye tıkla daha anlamlı ve pratik diyorum.
Anladım hocam, bu şekilde de olur tabi ki dediğiniz gibi.

@selis
Alt taraftan Sayfa1'in adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana şu kodu yapıştırın ve VBA ekranını kapatın.

Artık, A sütununda TEK şehir adını filtreledikten sonra A1 hücresine fareyle ÇİFT TIKLAdığınızda istenilen işlem gerçekleştirilir.

[REPLY]
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(21 satır)
[/REPLY]

@selis
açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana şu kodu yapıştırın ve VBA ekranını kapatın.

Artık, A sütununda TEK şehir adını filtreledikten sonra A1 hücresine fareyle ÇİFT TIKLAdığınızda istenilen işlem gerçekleştirilir.

*** Hidden text: cannot be quoted. ***
Çok çok teşekkür ederim hocam bu iki tıklayınca calısıyor ya onu nasıl yaptınız hocam harika bir şey oldu

@selis

*** Hidden text: cannot be quoted. ***
Hocam birde bu kodu ben eklentı olarak eklemek ıstıyorum ve her aktif sayfada filtreyi sectigimde degısıklık olsun ıstıyorum ona gore nasıl duzenlemem gerekır?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri