Otomatik değer değiştirme ile raporlama

Kısa Açıklama

Otomatik değer değiştirme ile raporlama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar
Ek deki dosyada değer değiştirici ile manuel yapmak zorunda kaldığım raporlama işim var.
Dosyanın orijinalini eklemedim, soruna ve soruyu kolay ifade etsin diye sadeleştirdim.
Kısaca söyle ifade edeyim:
181 günü tek tek inceleyen ve hesaplayan bir matematiksel bütün var.
Değer değiştirici ile günleri tek tek getiriyorum, dolayısıyla sonuçlara da tek tek ulaşıyorum.
181 günlük tüm sonuçları bir arada görmem gerekli.
Bir anlamda benim yerime değer değiştiriciye 181 kez basarak her bir günün sonuçlarını 181 kez kopyala yapıştır yapacak bir koda ihtiyacım var.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar
Merhaba @han demir .

-- Sayfaya 1 adet Metin Kutusu/Şekil/Düğme ekleyin,
-- Alt taraftan Sayfa1'in adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- Açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın,
-- Sayfaya eklediğiniz Metin Kutusuna/Şekile/Düğmeye fareyle sağ tıklayıp MAKRO ATAyı seçin,
-- Karşınıza gelecek küçük ekranda aşağıdaki makronun adını seçerek işlemi onaylayın.

Sayfaya eklediğiniz Metin Kutusuna/Şekile/Düğmeye fareyle tıkladığınızda istenilen işlem gerçekleşir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

Ömer BEY;
Kod'u çalıştıramadım, beceriksizliğime verin.
Orijinal dosyayı gönderemeyeceğimden örnek dosya üzerinden nasıl kaydedip buton eklediğimi aynısı gibi yaptım.
Yaptıklarım:
1. Dosyayı xls den xlsm e dönüştürmek,
2. Sayfa 1 e makro çalıştır başlığı altında bir buton eklemek, (bu buton uygun mu bilmiyorum akb 391 dekini kopyalayıp denetimini silerek kullandım)
3. Sayfa 1 e kodu yapıştırdım,
4. Butona da makroyu atadım.
Ancak hata veriyor.
Kopyalayacağı yer orijinal dosyadaki gibi hesaplama yapmayacak ancak kod çalıştığında en azından 181 yere aynı sonucu kopyalamalı diye düşünerek bu yöntemi seçtim.
Saygılarımla

Ekli dosyalar
Yapmak istediğinizi tam olarak anlayamadım @han demir .
Benim verdiğim kod aşağıdaki ilk -- işaretindeki açıklanan yöntemle tek tıklamada tüm satırları dolduracak şekildedir.

İsteğiniz;
-- Değer değiştirme düğmesi değil de basit bir metin kutusuna veya düğmeye (değer değiştirme düğmesi değil) makro ataması yapıp,
tek tıklamayla, AKB855 'ten başlayarak 1940'ıncı satıra kadar 1, 2, 3 ... 180, 181 sayılarının karşısına 6'şar satırlık gruplar halinde,
AKB679:AOF680, AKB697:AOF698, AKB851:AOF852 aralıklarındaki tabloların boşluksuz olarak 181 kez alt alta kopyalanması mıdır?
-- Yoksa değer değiştirme düğmesi kullanarak her tıklamada, kırmızı renlendirdiğim alanları,
6 satırlık 1 grup olacak şekilde ve değer değiştirme düğmesinin değerine göre, ilgili 6 satırlık grup alanına kopyalanmasını mı sağlamaktır?

Kopyalanan alanlarda (yukarıda kırmızı renklendirdiğim alanlar) gerçek belgenizde formül mü vardır bilemiyorum,
varsa formül yapısını da bilemiyorum, kopyala yapıştır yapıldığında sorun yaratacak formüller midir, görmek lazım.

.

Ömer BEY
AKB 391 deki değer değiştirici ile AKB 386 daki gün sayılarını değiştiriyorum. Her değiştirdiğimde (1. günden 181.güne kadar),AKB679:AOF680, AKB697:AOF698, AKB851:AOF852 aralıklarındaki tablolar yeni sonuçlar üretiyor. Bende her yeni sonucu 6'şar satır ara ile kopyala / yapıştır yapmak zorunda kalıyorum.
Kod'un sağlaması gereken; 1 den 181 e kadar AKB 391 deki değer değiştiriciye benim yerime sıra ile basmak ve her bir gün için ayrı ayrı hesaplanan sonuçları ilgili gün karşılığına kopyala / yapıştır yapmak.
Orijinal dosyadaki formüller AKB 386 daki gün sayısına göre çalışıyor, hangi günü seçerseniz o günün verilerini çağırır ve gereken hesaplar yapılarak
AKB697:AOF698, AKB851:AOF852 aralıklarındaki tablolar da yerini alır.
Kod'un içeriği;
AKB 386 hücresine müdahale ederek 1 den 181 e kadar sıra ile değişmesini sağlamak,
her değişiklik arasında, örneğin;
AKB 386 1 iken formüllerin gerekli hesaplamaları yapmasını bekleyecek, AKB697:AOF698, AKB851:AOF852 aralıklarındaki tabloyu 1 nolu güne ait yere kopyala / yapıştır yapacak, bu işleri bitince AKB 386 ya 2 yazacak ve üst deki işleri tekrarlayarak AKB 386 ya 3 yazacak vs vs bu döngü 181 ile bitecek.
Saygılarımla

Sayın @han demir .

Eklediğiniz örnek belgede herhangi bir formül görmüyorum.
Formülleri etkileyen hücreler/alanlar nedir görmek lazım.
Son cevabınızda bahsettiğiniz
"Orijinal dosyadaki formüller AKB 386 daki gün sayısına göre çalışıyor, hangi günü seçerseniz o günün verilerini çağırır"
kısmını anamadım, veri çağırmak diyorsunuz asıl veriler nerededir, formül olmadığı için işlemi anlayamıyorum.

Herneyse; önceki cevapta verdiğim kod yerine bir de aşağıdaki kodu deneyin.
Kodu çayıştırmadan önce 855 ve altında kalan alandaki satırları elle kalıcı olarak silin, kodu sonra çalıştırın.

İstediğiniz bu değilse formülleri vs görebileceğim yeni bir örnek belge ekleyin tekrar bakılsın.

Aşağıdaki kod sanki değer değiştirme düğmesi varmış ve her işlemde bir kez tıklanmış gibi işlem yapacak,
AKB394'deki değeri 208'den 400'e kadar tek tek sayı yazacak, bunun sonucu olarak AKB386'daki formül ilgili gün sayısını tespit edecek ve
bu gün sayısına göre de alt tarafta ilgili satırlara kopyalama yapıştırma işlemi yapılacaktır.
Alan aslında formüllü demişsiniz, yapıştırma işlemi her seferinde formüllerle oluşacak hesaplanmış verileri DEĞER olarak yapıştıracak.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(17 satır)

Geri