Oran Orantı için İstatiksel Hesaplama Yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan spanak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Oran Orantı için İstatiksel Hesaplama Yapma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba çalıştığım bir tabloda bazı oran-orantı hesabına ihtiyaç duyuyorum. Ancak bunları yine aynı tablo kullanarak oluşturmak istiyorum. Esasında hem Excel'de hem de forumda oldukça yeniyim ve talebimi nasıl ifade edeceğimi de bilmiyorum. Bu yüzden kullandığım dil için şimdiden özürlerimi iletiyorum.

ekte paylaştığım tablodaki A1 hücresinden AL1 hücresine kadar olan her bir satırın toplamını almak.

Ardından A1 den başlamak üzere A1 değeri ile yukarıda oluşturduğumuz toplam değer üzerinden oran-orantı hesabı yapmak (bunun tam adı nedir bilmiyorum)

Benim tek tek girdiğim formül şu oldu: 100 * A1 / TOPLAM DEĞER (A1'den AL1 hücresine kadar olan hücrelerin toplamı)

Bu elde ettiğimiz oranı da A1'e yazmak..

Çok mu karışık bir şey istiyorum ya da yapılması imkansız mı bilmiyorum ama sizlere danışmak istedim.

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar
@ExcelDepo
Çok teşekkür ederim, evet bu. Ancak bunu, örneğin 1. satırda içinde değer olan bütün sütunlar için yapmam gerekiyor.

Yani A1 için yaptık, ardından B1, D1, K3...
Daha sonra aynı işlemi 2. satıra ancak 2. satırda yer alan sütunlardaki değerleri ile.. Yani A2, B2, C2... VB. gibi..

Elde ettiğimiz sonuçları da yine kendi hücrelerine yazmam lazım..

AM1'e:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
AN1'e:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
yazıp yana ve aşağı doğru çoğaltırsınız.
Tam ne istediğinizi anladığıma emin değilim.

Dosyayı da ilave olarak ekliyorum.

Ekli dosyalar
@ExcelDepo
Ellerinize sağlık tekrardan.

İkinci yazdığınız formülü. =100 * B1 / $AM$1 şeklinde B1 için de yaptım ve istediğim sonucu aldım. Ancak sonuçları da yine kendi hücrelerinde yer alsın istiyorum.

Yani =100 * B1 / $AM$1 kodunun sonucunu B1 hücresinde olsun istiyorum

İşte bunun olup olamayacağını bilmiyorum ki :) Bu yüzden soruyorum ben de.. Cahilliğime verin kusura bakmayın. Aynı tabloyu kopyalayıp pratik bir şekilde koyamaz mıyım ya da sizin öneriniz ne olurdu?

Estağfurullah, ne kusuru olsun?
Bir hücrede değer varsa, o hücreye artık formül yazamazsınız.
Ancak veri aralığınızda dolaşacak makrolar ile bu işlem yapılabilir.
Bunun içinde her seferinde makroyu çalıştırmanız gerekir.
Makro orada işlem yapmadan önce, hücredeki değeri "veri" olarak alır, sonra istediğiniz şekilde matematiksel işlem yaparak yeni bir değer yazdırır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri