Negatif Değeri Pozitif Değere Ulaştırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mrob
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A1'de -5 yazıyor diyelim.
C1'de 1.
Sonuç ne olmalı?

Lütfen sorularınızı gerçekçi değerler ya da örnek dosyalar üzerinden sorunuz.
Böylece sonuca ulaşmamız daha kolay ve hızlı olacaktır.

Teşekkürler.

@admin
Soruyu kötü sormuşum kusura bakmayın. Eklediğim dosyada M sütununda Tüketim miktarı ve R sütununda Üretim miktarı bulunmakta. C sütununda Üretim-Tüketim. Bu formül sonucunda çıkan sonuç negatif ise kaç kişi daha olursa pozitife döner sorusuna cevap arıyorum.

Ekli dosyalar
Sorunuzda sanırım yine ifade etmediğiniz hususlar var.
Bu formül sonucunda çıkan sonuç negatif ise kaç kişi daha olursa pozitife döner sorusuna cevap arıyorum.
Buradaki ifade ettiğiniz şey nedir?
1'e dönse sizin için yeterli midir?
Ya da pozitife dönmesi için diğer iki formüle temas eden değerlerin arttırılması mı istenmektedir?

Q3 hücresindeki formülünüzde E3 hücresine gelecek bir referans yok. Oraya ekleyeceğiniz bir sayının R sütunundaki formüle etkisi olmasını ve akabinde de C sütunundaki değerleri 0'a mı döndürmesi gerekiyor?

@admin
Ben sadece kaç tane daha Q ( Kişi ) eklersem C sütunu pozitife döneceğini görmek istiyorum. P sütunu sabit kalacak hep. P x Q = Üretim Miktarı. Q ne kadar artarsa tüketim pozitife döner. 0 a döndürmesi çok zor çünkü kişi bölünemez ama sıfıra eşitleyecek şekilde ayarlayıp Yukarı yuvarla ile de çözebilirim o işi atıyorum 0 a eşitlemek için 1,8 kişi lazım diyecek. Yukarı yuvarla ile 2 kişiye yuvarlatması da işimi çözebilir

Hala kafamda netleştiremedim ama, E2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp, aşağı çekerek sonuçları kontrol eder misini?
Hatalı varsa, "şu hücredeki şu olmalı" diye yazın lütfen.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri