Mysql Veritabanında Kayıt Güncelleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ssavas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Mysql Veritabanında Kayıt Güncelleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar.
Excel ile MySQL veritabanı işlemlerinde kendimce ilerleme kat ettiğimi düşünüyorum. Şöyle ki;
Connect işlemini öğrendim, userform aracılığı ile login ekranını MySQL den kontrol ettim, MySQL den listview'a veri aldım, userform ile MySQL'e veri gönderdim.
Ekli çalışmada test dosyamda yaptıklarım var.
Takıldığım ve aşamadığım iki konu var. MySQL veritabanındaki veriyi userform aracılığı ile güncelleme ve silme. Bu iki konuda örnek veya kaynak bulamadığım için siz değerli arkadaşlara sormak istedim.
Örnek çalışmada Admin formuna MySQL'e veri ekleme, güncelleme ve silmek için bir arayüz var. Yeni kayıt yapıyor, güncelleme ve silme için destek rica ediyorum.
admin.webp

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(82 satır)

Ekli dosyalar
Eğer bağlantı sorununuz çözdüyseniz; Excelden Accesse Kayıt Yapma linkindeki dosyada Excel ile farklı bir veritabanına işlem yapmayı örneklendirmiştim.

Dosyanızı oradaki yapıya göre kurgulayabilirsiniz. İşleyiş, genelde programların çalışma mantığına uygun olarak Excel'in imkanları doğrultusunda kodlanmıştır.

Çözüm
@admin
Üstadım normalde Excel ile access veritabanında yeni kayıt, güncelleme ve silme işlemlerinde sorun yaşamıyorum ki Excel & access ilişkisinde işlem yapan sql sorguları sanırım birbirinden çok farklı.
Excel & access ilişkisinde kullanılan sorgularla ilgili çok farklı kombinasyonlarda deneyler yaptım, maalesef hep benzer hatalar verdi.

Yazdıklarımı tekrar okumanızı tavsiye ederim.
İlk cümlem:
"Eğer bağlantı sorununuz çözdüyseniz;" şeklinde başlıyor.
Siz bu sorunu çözdüyseniz; Excel'den Access ya da herhangi bir server'a veri aktaracak, güncelleyecek, silecek komutlar aynıdır.
Ben size "Access'te yapın" demiyorum zaten.
Oradaki dosyadaki mantığı kullanabilirsiniz önerisi yapıyorum sadece.
İşinizi görmezse, yazdığımı es geçin lütfen.

Buradaki en temel husus, veritabanına bağlanma kısmıdır.
Eğer bu aşama geçiliyorsa, INSERT, UPDATE ve DELETE komutları evrensel SQL dilidir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri