Metin Içinde Özel Kelime Arama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Metin Içinde Özel Kelime Arama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(20 satır)

Arkadaşlar herkese selamlar, ekteki dosyada ve kodda ben GELEN sayfasındaki A hücresinde geçen veri URUNLER sayfasında A hücresinde geçiyorsa basit if yapısıyla karşılığını aldırdım. Ancak burda sorun olan şey her zaman gelen sayfasındaki A hücresindeki kelimeler ile URUNLER sayfası tutmuyor bu nedenle A hücresindeki verideki metin ile urunler sayfasında gecen kelimeler yaklasık aynı ise B hücresini GELEN sayfaısndaki B hücresine yaz gibi bir kod yazilabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yapılıyor mu bilmiyorum ama metin içinde belli kelimeler aynı ise o zaman karşılığını getirsin istiyorum, direk eşit olamayabiliyor cunku hücredeki değerler..

Ekli dosyalar
@selis
Kodun çalışma sistemi şöyle:
GELEN sayfasındaki hücre içeriği BOŞLUK kriterine göre parçalara ayrılarak,
bu parça URUNLER sayfasındaki A sütunundaki hücrelerde aranır.
Arama sonucunda en fazla parça hangi satırla eşleşiyorsa o satırdaki B sütunu değeri GELEN sayfasına yazdırılır.

Yine de %100 isabet garantisinin olmayacağını aklınızda tutun derim.
Belki de aramayı tersten yapmak, yani URUNLER sayfasındakileri GELEN sayfasında aramak daha isabetli olur, bakmak lazım.

[REPLY]
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(25 satır)
[/REPLY]

Hocam öncelikle çok çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık sadece birkaç tane eşleşme hatası oldu, satır sayısı çok fazla sanki sonlara doğru tam eşleşmeye bakmıyor gibi. Satır sayısı sizde etkiler mi? Teşekkür edeirm.

@selis
Kodun çalışma sistemi şöyle:
GELEN sayfasındaki hücre içeriği BOŞLUK kriterine göre parçalara ayrılarak,
bu parça URUNLER sayfasındaki A sütunundaki hücrelerde aranır.
Arama sonucunda en fazla parça hangi satırla eşleşiyorsa o satırdaki B sütunu değeri GELEN sayfasına yazdırılır.

Yine de %100 isabet garantisinin olmayacağını aklınızda tutun derim.
Belki de aramayı tersten yapmak, yani URUNLER sayfasındakileri GELEN sayfasında aramak daha isabetli olur, bakmak lazım.

*** Hidden text: cannot be quoted. ***
Hocam burdaki kodun calısma mantıgı ilk önce buldugu sonucu mu getiriyor ornek veriyorum eşleştirmede 2.satırda bir veri buldu 2 kelime eşleşti 3.satırı tekrar kontrol ediyor mu? Teşekkür ederiim.

Geri