Matematik severler için bir Matematik Sorusu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan 52779
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Matematik severler için bir Matematik Sorusu isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Matematik sever ve özellikle de Excel ile Matematik sever üyeler için Sorumuz :

14 e, 15 e ve 17 ye böldüğümüzde, sırasıyla 12, 13 ve 14 kalanlarını veren en küçük Pozitif Tamsayı kaçtır?

Yani soruyu, matematiksel olarak yazarsak

x ≡ 12 (mod 14)
x ≡ 13 (mod 15)
x ≡ 14 (mod 17)

eşitliklerini sağlayan en küçük Pozitif Tamsayı kaçtır?

Not : Benim Cevabım yarın akşam...

12, 13 ve 14 kalanlarını veren en küçük Pozitif Tamsayı kaçtır?

kısmı

12, 13 ve 15 kalanlarını veren en küçük Pozitif Tamsayı kaçtır?

şeklinde değişmesi gerekmez mi?

Çünkü modlar arasında ki fark 2,2 ve sonunda 3 olmuş. Eğer dediğim gibi ise tüm modlar arasındaki fark 2 olacak.

=OKEK(14,15;17)=3570 olur.

3570-2=3568 olur.

Son düzenleme:
@Ali Kırksekiz Hocam,
Selamlar,

Sorumuzda bir yanlışlık yok maalesef..
Kalan değerlerimiz soruda verilen şekildedir. Yani sırasıyla, 12, 13 ve 14

diğer bir deyişle,
Bu değerler farklılık gösterebilir ..... 4, 11, 3 şeklinde de olabilirdi...

Saygılarımla...

BİLGİ olarak yazarsam...

Kalanlar 12, 13 ve 14 için
Sonuç olarak bulunacak değerimiz ise,
2938

Kalanlar
4, 11 ve 3 olsaydı
Sonuç olarak bulunacak değerimiz ise
326

Ekleme :

Evet... dediğiniz gibi 12, 13 ve 15 kalanları olup hepsinde 2 fark olsaydı... Hesabınız doğru... Sonuç 3568

Makro çözümü kabul ediliyorsa aşağıdaki kod sonucu buluyor
Elbette makro ile de çözümü kabul ediyoruz...

Çözüm için Çok Teşekkür ediyorum...

Makro fakiriyim. Ancak, Matematik anlamında bir önerim olabilir.

For i = 1 To 1000000

ibaresinde,
En küçük Pozitif Tamsayıyı aradığımız için, bu en küçük pozitif tamsayı MUTLAKA, EKOK değerinden küçük ya da eşittir
Burada da EKOK = Mod Argumanları çarpımıdır. Yani 14 * 15 * 17 = 3570

O nedenle
For i = 1 To 1000000

yerine

For i = 1 To 3570

yazılabilir.

Merhabalar ne kadar pratik olur bilemem ama Excel 365 çözüm önerisi olsun. 12 13 14 15 17 vs sayılarının yerlerine hücre referansları verilebilir. 1000 sayısını küçük tuttum duruma göre arttırılabilir.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Ben cevabımı TEK Formül ile vermeyeceğim.
Çünkü,
** bu tip denklik sistemlerinin klasik çözümleri oldukça uğraştırıcı olmakta.
denklemleri yazılarak da yapılabilir, ancak örnek olması açısından bir resim ekliyorum.
1100.webp

** Bu tip denklik sistemlerinin çözümlerinde Chinese Remainder Teoremi (Kalan Teoremi) kullanılabilmekte. Ben de bu teoremin kullanılmasını ele aldığım bu çalışmada, adım adım hesaplama yapmaya çalıştım. Adımların tamamını bir formülde toplayıp elbette ki, çözüme ulaşmak mümkün.
Resim olarak şöyle
1101.webp

Burada Ek bir tanım da göreceksiniz. Modular Multiplicative Inverse ... (Modüler Çarpımsal Tersi)...

Ekli dosyalar
Çözüm
Elbette makro ile de çözümü kabul ediyoruz...

Bende Excel ile yapılmayacak diye kağıt kalem aldım çözmeye çalıştım. Bayağı pdf indirdim. Pdf den Çinlilerin Kalan Teorisi'ni öğrendim.

Baktım sizin yazdığınız da Chinese Remainder Teoremi . Demek ki doğru dedim.

En son determinant Cramer metotu da olabilir mi dedim sonra baktım bir sürü soru çözmüşüm.

İyi zihin jimnastiği oldu benim için. Teşekkürler.

14x+12=a
15y+13=a
17z+14=a

şeklinde soruyu çözdüğümde,

x= 255n+209
y= 238n+195
z= 210n+172

buradan da

a= 3570n+2938 çözümüne ulaştım. En küçük için n=0 olduğu koşulda a=2938 çözümüne ulaştım.

@Ali Kırksekiz Hocam,
Selamlar,

Çok teşekkür ediyorum...
İnanın çok mutlu oldum...

Söyleyecek olursam, Konunun tam olarak netleştirilebilmesi için, önce ve sonrasında kontrol işlemleri yapılması / uygulanması gerekiyor aslında...
(Ben soruyu buna gerek olmayacak şekilde verdim. Çözüm için, Problem olmazdı.)

Şöyle ki,

** Öncelikle, verilerin uygunluğunun kontrolu yapılmalı
-- Pozitif Tamsayı dediğimizde,
**** Mod Argumanları 1 den BÜYÜK (Çünkü MOD( x ; 1 ) daima 0 dır) olmalı...
**** Kalan değerleri ise 0 dan Büyük EŞİT ve mod argumanından KÜÇÜK olmalı...

Daha sonra,

1 - Verilenlerde, Mod Argumanları olarak bakıldığında, kendi içlerinde Asal iseler (yani, birbirlerine göre EBOB = 1) ise çözüm direkt olarak uygulanabilir.
(Ki, problem olmaması açısından ben örneği bu yönde seçtim. Mod Argumanları 14, 15 ve 17 idi.. EBOB(14 ;15) = 1, EBOB(14 ; 17) = 1 ve EBOB(15 ; 17) =1 dir. Bu durumda kendi aralarında asaldırlar. Çözüm direkt uygulanabilir.)

2 - Verilenlerde, Mod Argumanları olarak bakıldığında, kendi içlerinde Asal değillerse (yani, birbirlerine göre EBOB <> 1) ise,
Uygunluk kontrollarının yapılması gerekir...

Örnek.1
MOD( x ; 4 ) = 1 ve MOD ( x ; 12 ) = 4 verilmiş olsun...
EBOB ( 4 ; 12 ) = 4 olup, 4 ve 12 kendi aralarında Asal değildirler.
Ancak, burada olay mümkün değildir.
Çünkü, MOD( x ; 4 ) = 1 için x sayısının TEK sayı olması gerekir. Diğer taraftan ise, MOD ( x ; 12 ) = 4 ü sağlayabilmesi için ise sayının ÇİFT olması gerekir..

Örnek.2
MOD ( x ; 9 ) = 7 ve MOD ( x ; 15 ) = 10 verilmiş olsun...
EBOB ( 9 ; 15 ) = 3 olup, 9 ve 15 kendi aralarında Asal değildirler.
Eşitliği sağlayan değerler mevcut mudur?
Evet
25 + k * 3 * 15 şeklinde sağlamakta... 25, 70, 115, 160.... vs.
Bu durumda çözüm bulunmalıdır...

Bu uygunluk kontrollarından 1. si , Modular Çarpımsal Ters yardımıyla bulunabilir. 2. si için ise, istenilen Sayı bulunduğunda son kontrolların yapılması ile sonuç sağlanacaktır.

Kontrolların 1. sinde Modular Çarpımsal Ters formülü HATA verecektir. Her ne kadar birbirleriyle ilişki kontrolu yapılmaksızın Modular TERS kontrolu yapılıyorsa da , Sonuçta EKOK / ModArg. değerlerinin Modular Terslerine bakılmakta... Böylelikle de uygunsuzluk durumunda HATA tespit edilebilmekte...

Kontrolların 2. sinde ise Modular TERS tek başına yeterli olmamakta ve sonuç değeri üretilebilmektedir. Ancak, Üretilen sonucun, her bir kalanı hesaplanıp, verilenlerle kontrolünün yapılması bize uygunluk kontrolünün sonucunu verebilir...

Ben bu uygunluk kontrollerini yaptırıp sonuç üretilebilmesini Excel365 işlevleri kullanarak yapmıştım.

1240.webp

Resimde dikkat ederseniz, verilerde, Mod Arg. olarak 5, 7 ve 35 değerleri var. 5 ve 7 35 ile kendi aralarında Asal değiller.
Buna rağmen formül ile sonuç değer bulunabiliyor. Ancak Kalan kontrolü yapıldığında uygunluk sağlanamıyor, ve mevcut Sayı olmadığının sonucu Q4 hücresinde veriliyor. Son kontrolde tüm sonuçların uygun olması durumunda ise istenilen Pozitif tamsayı değeri yazılıyor...

Ekli dosyalar
Geri