ListBox Veri Filtreleme Sorununu Çözme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

ListBox Veri Filtreleme Sorununu Çözme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

Ekte acemi bir makro kullanıcısı olarak kendi çabamla kopyalayarak ve ekleme yaparak oluşturmuya çalışmış olduğum bir listbox bulunuyor. Bu listboxda veri listesi içerisindeki herhangi bir değeri textbox a yazdığımzda tüm başlıklar ile beraber veri satırını ve değerini göstermesi gerekli . Kodlarda çok fazla deneme yaptım ancak hata nerede bulamadım. Şu anda sadece bir tek başlığı getiriyor. Başlığa karşılık gelen veri değerini ve diğer başlıkları getirmiyor.

Bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olacağım. Bu durumu düzelttikten sonra oluşturmuş olduğum bu userformu başka bir userform a buton ile bağlayacağım.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Syg,

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(30 satır)

Ekli dosyalar
@fledermaus

Nihai hedefinizi bilemiyorum ama
VBA ekranında USERFORMu görüyorken, listbox nesnesini seçin,
ekranda görmüyorsanız üst menüden VIEW >> PROPERTIES seçeneğini aktif hale getirin,
PROPERTIES penceresinde, ColumnCount seçeneğinin karşısına 5 yazın.

1696978257905.webp

Çözüm
@Ömer BARAN Hocam her zamanki gibi çok çok teşekkür ederim. Filtreleme küçük bir sorun dışında kusursuz çalışıyor.

Başka bir userform a bağlayacağım dosyaya aynı kodları yazdım. Ancak çalışırken aşağıdaki hatayı alıyorum. Sizce problem ne olabilir ? Buradaki hata bana ne anlatmak istiyor.

Syg,

1697052834783.webp

@Ömer BARAN Hocam her zamanki gibi çok çok teşekkür ederim. Filtreleme küçük bir sorun dışında kusursuz çalışıyor.

# Hocam bu arada buradaki küçük sorun sizin vermiş olduğunuz çözümden kaynaklı değil. Vermiş olduğunuz çözüm kusursuz çalışıyor. Küçük sorun olarak tanımlamış olduğum problem listbox daki büyük küçük harf duyarlılığıydı. Bu sorunu da "Option Compare Text" kodunu kullanarak çözdüm.

Yukarıda yazmış olduğum problem benim aynı kodu başka bir excel dosyasına kopyalamam ile ilgili. Başlık sayıları hariç her şey birebir aynı olmasına rağmen yukarıdaki hatayı veriyor.

Syg,

@fledermaus

Hata mesajı olarak ne görüntüleniyor onu bilemiyorum.
Aklıma ilk gelen NESNE İSMİnin farklı olabileceği.

lstFiltre , örnek belgenizdeki Listbox nesnesinin ismi.
Mevcut kodlarda da bu isim Me.lstFiltre....... gibi kullanılıyor.
Yeni belgenizdeki userform üzerindeki nesne adına göre, bu kısımları değiştirmeniz gerekir.

Aklıma ilk gelen sorun bu.

1697064062325.webp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri