kritere göre oransal dağılım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

kritere göre oransal dağılım isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli dosyada B sütununda orantısal dağılımı yapılmış ve toplamı 1 olan oranlar var.
C Sütununda da Evet/Hayır olarak işaretlenmiş kriterler
D sütunu yapılacak yeni dağılımda sadece C sütununda 1 değeri dağıtılacak.
Klit nokta C sütunda Hayır işaretli olanların toplamı olan B sütunundaki değerler diğer evetlerin oranında olamak üzere D sütununa nasıl dağıtalım ki
Evet lan B sütunundaki kendi değeri ile topladığımız zaman satırların toplamı (D sütunu değerler toplamı) 1 sonucu versin.

Ekli dosyalar
Merhaba,
Doğru anladıysam D3 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp aşağı kadar sürükleyerek çoğaltınız.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Not: Formül örnek dosyanızdaki satır ve sütunların yer ve sayısına göre düzenlenmiştir. İhtiyacınız doğrultusunda düzenleyiniz.

Ekli dosyalar
Sayın #PriveT Çalıştı. Teşekkür ederim. Ancak
formülde Hatır olan değerler satır sayısına bölününce eşit oranda artı işlemi olmuş.
hayırların değerinin yine B sütunundaki oranlarda dağılması gerekli...

Sayın #PriveT formül çalıştı.
Ancak, formülde Hayır olan değerler satır sayısına bölününce eşit oranda eklenmiş oluyor.
Hayırların değerinin yine B sütunundaki oranlarda dağılması gerekli... formülü buna göre revize edilmesi mümkün mü?
Sizin formüldeki yöntemle Örnekteki Evet lerin B sütunundaki dağılım oranlarındaki gibi eşit olmayan oranlarda dağılması uygun olacaktır.
%38 oran evet lerin satır sayısı olan 9 rakamına bölünmüş durumda...

B Sütunu değerleri başka bağlantı ile orantısı bulunmuş değer olup ikinci orantı bulunacak D sütunu değeri B sütunundaki Evet olanlara rakamsal dağılım yapılacak...

İşte ben de o orantıyı neye göre ayarlamam gerektiğini anlayamadım malesef.
Belki ben anlayamamışımdır bir anlayan çıkıp yanıtlar.
Veya Manuel olarak olması gerektiği şekilde D sütunundaki rakamları yazıp, neye göre o değerleri aldığını açıklarsanız ben de yardımcı olmaya çalışırım.

Üstadım, yenilediğim belgede G sütununda değerlere göre B sütundaki oranları elde etmekteyim. G sütunundaki değerleri C deki evet/hayırla formüle edebilmekteyim. Ama aradığım oranlama G sütunu yokmuş gibi önceki pencerelerdeki izaha göre formül oluşturabilmek...

Ekli dosyalar
Teşekkür ederim sayın #Privet
Basit olarak aşağıdaki formülleri yapmıştım. Ancak aradığım benim yaptığım değildi.
Sizinki gibiydi. Sağolun bu çok güzel. Ancak G sütunundaki değerler olmadan başkaca yöntem bulmak mümkün olursa onu da siz ve diğer forumdaşlardan beklerim.
Acil değil.

d15 hücresi formülü> =ETOPLA($C$3:$C$12;"evet";$G$3:$G$12)
d3 hücresinden aşağı doğru sürklenecek formül> =EĞER(C3="evet";G3/$D$15;0)
şeklinde yapmıştım.

Geri