Kıyaslama İçin Sayfalar Arası Veri Aktarımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bcyum
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Kıyaslama İçin Sayfalar Arası Veri Aktarımı isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhabalar Sevgili Excel Destek Kullanıcıları,

Bir işimiz kapsamında sonuçların kıyaslanması gerekmektedir. Bu bağlamda ekten ulaşabileceğiniz bir format hazırladım. 1. Dönem ve 2. Dönem sonuçlarının KIYASLAMA sayfasında yan yana gelmesini istiyorum.

Örneklendirmek gerekirse;

2. Dönem sayfasında yer alan E sütünün, 1. Dönem sayfasında yer alan AA sütünü ile eşleşerek kıyaslama sayfasında E ve F sütünlarına yan yana gelmesi.

Bu kıyaslamanın NUMUNE YERİ isimlerine göre yapılması gerekmekte. Yani 470KU01 ve 470KU01 _2 yan yana gelmeli. Şu an için tüm veriler tamamlanmış değil ama önümüzdeki günlerde 149 verinin tamamlanması bekleniyor. Her üç sayfada da düzen tamamen aynı. Aslında tek istediğim _2 görmezden gelerek aynı isimli sütünları bulması ve bir araya getirmesi.

Şu an için elbette hepsi denk gelmeyecek. Ben tamamlandıkça dokümanı yenileyerek tamamlamayı planlıyorum.

Bu şekilde bir çalışma mümkün müdür?

Ekli dosyalar
Sayın @bcyum .

İsteğinizi şöyle anlıyorum doğru mudur?
Belgede mevcut Kıyaslama dışındaki sayfaların tümünde (işlemle ilgisi olmayan başka sayfa olmadığını varsayıyorum)
yer alan E ve devamı sütunlar yanyana Kıyaslama sayfası E sütunundan itibaren aktarılacak ve
saydaki sütunların yerleri değiştirilerek 2'nci satırdaki başlıklara göre alfabetik sıralanmış olacak.

.

Sayın @bcyum .

İsteğinizi şöyle anlıyorum doğru mudur?
Belgede mevcut Kıyaslama dışındaki sayfaların tümünde (işlemle ilgisi olmayan başka sayfa olmadığını varsayıyorum)
yer alan E ve devamı sütunlar yanyana Kıyaslama sayfası E sütunundan itibaren aktarılacak ve
saydaki sütunların yerleri değiştirilerek 2'nci satırdaki başlıklara göre alfabetik sıralanmış olacak.

.
Ömer Bey,

Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

Söylediğiniz gibi işlemle ilgisi bulunmayan başka bir sayfa mevcut değil. Dökümanda sadece 3 sayfa mevcut olacak. İşi biraz daha detaylandırmak gerekirse; bu veriler bir analiz sonucu ve biz AAA noktasının 1. dönemde yapılan analiz sonucunu 2. dönemde yapılan analiz sonucuyla kıyaslamak istiyoruz. Bu iş kapsamında 149 tane nokta mevcut olsa da bu sayı diğer işlerimizde 800'lere kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla elle bul kopyala yapıştır çok ciddi bir vakit kaybı. O yüzden bir makronun mümkün olabileceğini düşünüyorum.

İşin özeline geçtiğimizde ise 1. dönemde örneğin E sutununda yer alan AAA noktası, 2 .dönemde AA sutununda yer almış. BBB noktası F sutununda yer alırken 2. Dönemde BC sutununda yer almış.

Benim istediğim öncelikle bu noktaların eşleşmesi. Yani 1. dönemdeki CCC noktasının 2. dönemde hangi sutunda olduğunu bulması. Ardından da söz konusu sutunların bir diğer sayfada yan yana yapıştırılması.

Bilgisayarda değilim.
Şöyle düşünün;
1.dönem ve 2.dönem sayfalarının E2 den sağa doğru dolu sütun başlıklarını,
kopyala >> özel yapıştır >> değerleri >> işlemi tersine çevir
yöntemiyle boş bir sayfada alt alta gelmesini sağlayıp, bu verileri alfabetik sıralayın,
sonra da bu başlıkları aynı yöntemle kopyala/yapıştır yaparak tekrar yatay sıralanmış hale getirin.

Sonuçta Kıyaslama sayfasında oluşacak nihai tablonun başlıkları bu şekilde mi olacak?

Belirttiğim işlemi yapıp sonucu görün ve istediğiniz yanyana getirme işleminin sonucu böyle mi olacak onu belirtin.

İsteğinizi netleştirmek için, sütun başlıklarının nasıl sıralanmak istenildiğinin doğru anlaşılıp anlaşılmadığının netleşmesi için bunları yazıyorum. Belge sizin olduğu için siz, nokta/koordinat/analiz vs kavramlarıyla açıklama yazıyorsunuz ama benim belgeye baktığımda gördüğüm şey, satır/sütunları olan, sütun başlıklarına göre bir sıralama yapılma isteğinden söz edildiğini anladığım iki sayfa sadece.

.

Geri