Inch Cm ve Cm Inch Çevirmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Inch Cm ve Cm Inch Çevirmek isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Örnek dosya tek sayfada iki tablodan oluşmaktadır taplolar arsında geçiş B10 konumunındaki butonlar ile sağlanmaktadır.
_ yapılmak istenen AFTER WASH TABLO ki O17 AH 116 AFTER WASH TABLO ki AV17 BO116 hüçrere aralığındaki değerleri Inçh ise Cm Cm ise Inçh cevirmek için değeri yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar
@Akif59

Önce şunu elirteyim belgede mevcut BRN isimli sayfayı silin, hiçbir işlevi yok.

Aşağıdaki kod O17:AH117 aralığı için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

TABLO1 için verdiğim kodların birer kopyasını oluşturun.
Bu kopya kodların başlıklarıyla (TABLO1) , XDv = ot.[O17:AH117].Value ve ot.[O15] kısımlarını diğer tabloya göre değiştirirsiniz.

Sağ tarafa aktarma ve veri doğrulama seçimleri vs işlemleri yaptıktan sonra
sol tarafta birim değişikliğinin sağ tarafa da yansıyıp yansımayacağı belirsiz.

Kodda O15 hücresindeki metnin sonuna - BİRİM yazdırılıyor, böylece mükerrer çevirmeler olmaz.
Bunun işlem görmesi için başlangıçta bu başlığı elle şöyle değiştirin;
AFTER WASH (Yıkama Sonrası Ölçü Tablosu) - CM

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(29 satır)

@Akif59

Önce şunu elirteyim belgede mevcut BRN isimli sayfayı silin, hiçbir işlevi yok.

Aşağıdaki kod O17:AH117 aralığı için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

TABLO1 için verdiğim kodların birer kopyasını oluşturun.
Bu kopya kodların başlıklarıyla (TABLO1) , XDv = ot.[O17:AH117].Value ve ot.[O15] kısımlarını diğer tabloya göre değiştirirsiniz.

Kodda O15 hücresindeki metnin sonuna - BİRİM yazdırılıyor, böylece mükerrer çevirmeler olmaz.
Bunun işlem görmesi için başlangıçta bu başlığı elle şöyle değiştirin;
AFTER WASH (Yıkama Sonrası Ölçü Tablosu) - CM

VBA:
(29 satır)
Sayın BARAN küçük bir detayı atladık
Cm den inçh çevirdiğimizde hüçre biçimlendirmesini KESİRLİ Bir haneye kadar (1/4) hüçre biçimlendirmesini yaptıra bilirmiyiz
Inçh den cm çevirdiğimizde hüçre biçimlendirmesini virgülden sonra 2 ondalıklı olacak şekilde biçimlendirmesini yaptıra bilirmiyiz

@Akif59
Kodların sonunda ilgili satıra yeşil kısımları ekleyin.
-- CM den INCH e : ot.[O17].Resize(100, 20) = Xdv : ot.[O17:AH117].NumberFormat = "# 0/0"
-- INCH den CM ye : ot.[O17].Resize(100, 20) = Xdv : ot.[O17:AH117].NumberFormat = "#,##0.00"

.

@Akif59
Önceki cevabımda kesirli sayıyla ilgili eklemenizi yazdığım
"# 0/0" kısmını "# 0/4" ve "# ?/4" şeklinde değiştirerek deneyip,
ustediğiniz sonuç hangisiyse onu kullanırsınız.
Sayın BARAN Merhaba
Tüm konrolllermi yaptım TABLO 2 de çözemediğim bir sorun var işlem alanı olan AV17 BO117 Sütunların tamamında işlem yapmıyor bu aralıkta 20 sütunda işlem yapması gerekirken sadece ilk 10 sütunda işlem yapıyor.

Ekli dosyalar
@Akif59
HESAPLA makrosunda sütun sayısına 10 demişim (öyle de kalmış.
HESAPLA makro kodunda For XDu = 1 To 10 kısmını For XDu = 1 To 20 olarak değiştirin.
Bu makronun en başına ...Unprotect, en sonuna da ... Protect satırı ekleyin.
Aktarılan veri olmadığı için CM INCH işlemi de olmuyor doğal olarak.
CM INCH olayından önce, belirttiğim değişiklikleri yaptıktan sonra HESAPLA makrosunu 1 kez çalıştırın.
.

@Akif59
HESAPLA makrosunda sütun sayısına 10 demişim (öyle de kalmış.
HESAPLA makro kodunda For XDu = 1 To 10 kısmını For XDu = 1 To 20 olarak değiştirin.
Bu makronun en başına ...Unprotect, en sonuna da ... Protect satırı ekleyin.
Aktarılan veri olmadığı için CM INCH işlemi de olmuyor doğal olarak.
CM INCH olayından önce, belirttiğim değişiklikleri yaptıktan sonra HESAPLA makrosunu 1 kez çalıştırın.
.
Sayın BARAN Merhaba
Dosyanın son hali ektedir.merak ettiğim bir kaç husur var
_Inçh ve Cm iki taployu aynı anda çevirmek mümkünü tablolar arası geçişlerde her iki tablo aynı birimde değilse sıkıntı oluyor.

_Hesapla kodlarında F7 ve N7 hüçrelerine hitap eden iki bölüm var benim bu iki hüçrede hiç bir işim olmuyor.

Ekli dosyalar
......
.........
Daha evvel yazdığım (alıntıladığım kısım) mesajda buna değinmiştim aslında; fark etmemişsiniz anlaşılan ve
bu konuda bir şey yazmadınız.
F7 ve N7'ye olan atıfın kaynağı, sizin kullandığınız formüller idi.
O kısımları formüllerinizde olduğu için ve formülünüzde olduğu şekilde eklemiştim.

-- F7 ve N7 hücreleri, işlemler için hiç kullanılmayacaksa, önce belgenizin ilk halindeki formüllerinize bir göz atın ve
bu konuyu açıklayın, HESAPLA makrosunu da elden geçiririm.
-- Topluca CM - INCH olayı için kodu düzenleyip iletirim.

.

@Akif59

Bu art arda ikinci mesajım oluyor.
Topluca CM-INCH ve INCH-CM olayı için şu kodları kullanın.

VBA:
(37 satır)
Merhaba Sayın BARAN
@Akif59

Bu art arda ikinci mesajım oluyor.
Topluca CM-INCH ve INCH-CM olayı için şu kodları kullanın.

VBA:
(37 satır)
Merhaba Sayın BARAN
Inçh ve cm Çevirme Tamandır.
hesaplama kotlarında F7 N7 Atıf konusunda haklısınız ilk eklediğim formüllü dosyada o şekilde nasıl oldu bilmiyorum ama tabloları aynı sayfaya alırken formüller bozulmuş hesaplama sırasında F7 ve N7 ile hiç bir bağlantım yok

AV16 'daki formül şöyle:
=EĞER(O17=0;" ";EĞER($AM17=0;" ";EĞER($AM17=$F$7;AV17+$N$7;(O17+$AQ17)*$AO17)))
F7 ve N7 kısmı olmayacaksa, =EĞER(O17=0;"";EĞER($AM17=0;"";(O17+$AQ17)*$AO17)) halini alıyor.
Bu haliyle istenilenin tam karşılığı elde ediliyor mu bir deneyin?
Not: Formüllerde (yukardaki ilk formülünüz) hücreyi boş bırakmak için ÇİFT TIRNAK arasına BOŞLUK karakteri yazmamalısınız.
Böyle olunca bu formülün olduğu hücreye yönelik BOŞ/DOLU kontrolünün sonucu her zaman DOLU olur.

Cevabınıza göre HESAPLA kodunu güncelleyeyim.

AV16 'daki formül şöyle:
F7 ve N7 kısmı olmayacaksa, =EĞER(O17=0;"";EĞER($AM17=0;"";(O17+$AQ17)*$AO17)) halini alıyor.
Not: Formüllerde (yukardaki ilk formülünüz) hücreyi boş bırakmak için ÇİFT TIRNAK arasına BOŞLUK karakteri yazmamalısınız.
Böyle olunca bu formülün olduğu hücreye yönelik BOŞ/DOLU kontrolünün sonucu her zaman DOLU olur.

AV16 'daki formül şöyle:

Merhaba Sayın BARAN
Evet formül sizin yazdığınız gibi olaması lazım denedim.
kodu güncellemişken AO6 AO13 arsında formüller kalmış onlarıda koda çevirebilirmiyiz

@Akif59

-- AO6:AO13 olayı için; Worksheet_Change kodundaki For XD = 17 To 116 satırının hemen üstüne
Target.Offset(0, 1) = (100 / (100 + Target.Value)) şeklinde bir satır ekleyin. AN6:AN13 hücrelerine birer kez F2+ENTER.
-- Module1'deki HESAPLAMA kodunu da aşağıdakiyle değiştirin.

VBA:
(26 satır)

-- Module1'de yer alan BEFORE_WASH_TABLO kodunu aşağıdaki gibi güncelleyin.

VBA:
(17 satır)

-- Diğer: HESAPLAMA kodunun devreye girdiği hallerde başka kodlarda sorun yaşarsanız;
bunun kaynağı sayfanın korumaya alınmış olmasıdır. Gerekli Unprotect/Protect kod satırlarını ekleyerek sorun çözülür.

.

@Akif59

-- AO6:AO13 olayı için; Worksheet_Change kodundaki For XD = 17 To 116 satırının hemen üstüne
Target.Offset(0, 1) = (100 / (100 + Target.Value)) şeklinde bir satır ekleyin. AN6:AN13 hücrelerine birer kez F2+ENTER.
-- Module1'deki HESAPLAMA kodunu da aşağıdakiyle değiştirin.

VBA:
(26 satır)

-- Module1'de yer alan BEFORE_WASH_TABLO kodunu aşağıdaki gibi güncelleyin.

VBA:
(17 satır)

-- Diğer: HESAPLAMA kodunun devreye girdiği hallerde başka kodlarda sorun yaşarsanız;
bunun kaynağı sayfanın korumaya alınmış olmasıdır. Gerekli Unprotect/Protect kod satırlarını ekleyerek sorun çözülür.

.
Sayın BARAN Desteğiniz için çok teşekkür ederim
evde olduğum için hesaplamaları çok sağlıklı deneyemedim deneyip dönüş yaparım
zaten taploları PDF Olarak çıktısını alabilmek dediğiniz gibi yeni konu açacağım

Sayın BARAN Desteğiniz için çok teşekkür ederim
evde olduğum için hesaplamaları çok sağlıklı deneyemedim deneyip dönüş yaparım
zaten taploları PDF Olarak çıktısını alabilmek dediğiniz gibi yeni konu açacağım
Sayın BARAN Merhaba
Örnek tabloda açıklamaya çalıştım hesaplama kodunda revize için desteğinizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar
Geri