İlişkili ComboBox ve Nesnelere Veri Almak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Believing
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

İlişkili ComboBox ve Nesnelere Veri Almak isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Uzman Arkadaşlar,

Daha önce küçük UserForm çalışmalarını kendime göre revize etmiştim. İlk defa bu denli özellikleri çok olan UserForm ile hiç çalışmadım Bu sebeple çözemediğim konu hakkında sizlerden yardım rica ediyorum. Bu arada ekteki çalışma alıntı olup, yapan kişiden ALLAH razı olsun.

1-) Sadece "frmTASERON_FIRMA_KAYITLARI" isimli UserForma ait kodlarda revize yapılacaktır.
2-) Ekteki örnek çalışamanın "frmTASERON_FIRMA_KAYITLARI" isimli UserFormundaki ComboBox1'e, TASERON_DATABASE sayfasının B sütunundaki firma isimlerini alfabetik ve benzersiz olarak ComboBox1'e alınacak.
3-) ComboBox2 nesnesi ComboBox1 ile ilişkilendirilerek siçilen Firmaya ait isimleri, TASERON_DATABASE sayfasının C sütunundaki isimleri alfabetik ve benzersiz olarak ComboBox2'e alınacak.
4-) ComboBox2'den seçim yapılınca,TASERON_DATABASE sayfasının "B2;P" aralığındaki seçimlere ait bilgiler ilgili TextBoxlara yazdırılacaktır. Listview verilerini zaten TASERON_FIRMA_KAYITLARI isimli sayfadan almakta olup, burası değiştirilmemelidir.

Yaklaşık bir haftayı aşkın bir süredir çözmeye çalıştığım konu hakkında çok değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar
Merhaba Ömer Bey,

Konuya ilginiz için size çok teşekkür ederim.
Elbette, size kolaylık sağlayacaksa olabilir. Benim için hiç bir sakıncası yoktur.

Saygılarımla,

Belgenizi açıp kodlara bakıyorum.
Çok karışık ve bir kısmı da makro kaydet yöntemiyle oluşturulmuş kodlar gibi duruyor doğrusu.
Açtığınız konu da 1'den fazla işlemi içeriyor.

Forumdaki diğer forumdaşların da işine yaraması bakımından konuların, belge bazlı değil işlem türü bazlı açılmasında yarar var.
-- Application.Visible=False şeklindeki Exceli gizleyen,
-- belgenizde yok ancak durum çubuğuna müdahale eden,
-- Autosave kodu içeren,
-- Application.OnKey "{F1}", "Auto_Open" gibi, F1 gibi standart işlevleri olan tuşlamaların görevlerine müdahale eden
kodlamalar içermeyecek örnek belgeler yüklerseniz sevinirim.

Örneğin belgenizi açıyorum (ki bu sırada başka forum üyesi arkadaşların eklediği örnek belgelerden veya kendi excel belgelerimden açık olanlar da var) ve bir bakıyorum excel gizlenmiş. Tamam, hallediyoruz ama bence forum sorularına eklenen örnek belgelerde bu tür kodların pasif olacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Başkalarının belgelerine de etki edebilecek başka hangi kodlamaların var olup olmadığını nereden bileceğiz değil mi?
Bir de makro kodları konusunda bilgisi yeterli olmayabilecek üyelerimizin de belgenizi indirebileceğini düşünün derim.

Açıkladığım nedenlerle belgenizi 4 kez indirmek ve tekrar ve tekrar açmak zorunda kaldım.
Her defasında da bir önceki halinde yaptığım değişiklikler kayıtlı mı değil mi diye kontrol etmek zorunda kaldım.

Bu konu sayfasındaki isteğinizin sadece 1 numaralı maddedeki olduğunu varsayıyorum ve
diğer hususlar için işlem türüne göre ayrı ayrı konular açmanızı rica ediyorum.

Her neyse ilk isteğinizle ilgili olarak çözüm önerim şöyle;
-- TAŞERON_FİRMA_KAYITLARI sayfasını önce B, sonra C sütununa göre olmak üzere İKİ DÜZEYLİ alfabetik sıralatın.
-- İlgili userformun INITALIZE kodunu aşağıdakiyle değiştirin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(22 satır)

Belgeyi/userformu nereden edindiniz bilemiyorum ama, kod tamiratı sıfırdan oluşturmaktan daha zahmetli olabilir, bunu bilin derim.
Zira yapılan bir değişikliğin diğer işlemlere etkisinin ne olup/olmayacağı öngörülemeyebilir.

Tekraren ricamdır. Konuları İŞLEM TÜRÜne göre açınız.
Ben sadece Combobox1'e verilerin benzersiz alınmasına ilişkin öneride bulundum.
Combobox1'deki seçime göre Combobox2'nin doldurulması işlemi ayrı bir konu çünkü.

Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı tekrar kontrol edin (sayfa ismini değiştirmemişim)
Örnek belgelerinizde bir de Application.Quit kodu kullanmamanızı rica edeceğim.

Tek belge açık değilse ne olacak, diyelim aynı anda hacimli başka bir dosya üzerinde de çalışıyorum.
Bir şekilde Excel kilitlendi, EMEKLER NE OLACAK?

Biraz daha hassasiyet göstereceğinizi umuyorum.

Sayın Ömer Bey,

Mesaj 4 ve 5'de yazdıklarınız tamamına katılıyorum. Sizlerden yardım isterken sadece isteğimize konsantre olduğumuzu görüyorum. Sizlerin değerli zamanları çaldığım için özür dilerim. Oysa bu zaman içerisinde bir başka arkadaşoımızın sorununu çözebilirdiniz.
Konu açıklamalı paylaşımlarınız bize çok şey öğretmektedir. Sizi, ekibiniz ve sitenizden özgü ile bahsettiğimi bilmenizi isterim.
Makro kaydet yöntemi dışında kod yazmıyorum. Diğer konuların tamamını dikkate alarak yeni bir konu başlığı altında konu açacağım.
Ellerinize, emeğinize ve bilginize sağlık. ALLAH sizden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.

Saygılarımla.

Geri