İki Tarih Arasındaki Anneler ve Babalar Günlerini Listeleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan 52779
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

İki Tarih Arasındaki Anneler ve Babalar Günlerini Listeleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
2020 ve 2040 yılları arasında,
Anneler ve Babalar Günlerinin Gün / Ay ("gg / aaaa") formatında olmak üzere hangi günlere kaçar adet geldiğinin sıralı listesini oluşturmak istiyoruz.
Sıralama, önce adet olarak, Çoktan Aza doğru ve sonra da Günler olarak da Küçükten büyüğe olmalıdır.
Detaylı açıklama resimdeki gibidir.

R382.webp
Çalışma amaçlı olmak üzere dosya ektedir.
Çözüm olarak, Excel'in Her türlü yöntemi kabul edilmekte.
Çözümlerinizi bekleriz. Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar
Bende neden farklı çıktı acaba
@Burhan.cesur Hocam
R383.webp
Evet. Aynı yanılgıya ben de düştüm bugün. 2023-2024 ve 2025 yılları için sonuçlara baktım ve aradaki fark hep 35 miş gibi bir yanılgı... Hatta bir not yazıp, notu sonradan geri çektim. Çünkü 2020 yılı için fark 42 gün olduğunu gördüm.. Bazı yıllar 42 (6 hafta ve bazı yıllar için ise 35 gün (5 hafta) olmakta.
Sizin formülde de, babalar parametresi anneler +35 şeklinde...
Formülün tamamını inceleyemedim ama sanıyorum hata buradan kaynaklanıyor...

Ekleme :
Eğer Anneler Günü 08, 09 ve 10 Mayıs ise aradaki fark 42 gün (diğer bir ifadeyle 01. Mayıs Cuma, Cumartesi ve Pazar ise)
Eğer Anneler Günü 11, 12, 13 ve 14 Mayıs ise aradaki fark 35 gün (diğer bir ifadeyle 01. Mayıs Pzt, Salı, Çarş ve Perş ise)

Son düzenleme:
Hocam, 20 yıllık boyunca gelen anneler günü tarihlerini alt alta yazdırıyorum.
Aynı tarihleri bu sefer GÜN'e sararak, BENZERSİZ ile istediğiniz şekilde de listeliyorum.
Lakin, buradaki tarihin içindeki günleri saymak için EĞERSAY'ı neden kullanamıyoruz.
Biz bunu çözemedik bir türlü.
LAMBDA işlevlerinden herhangi birinde EĞERSAY ya da ÇOEĞERSAY kullanamaz mıyız?

Hocam, 20 yıllık boyunca gelen anneler günü tarihlerini alt alta yazdırıyorum.
Aynı tarihleri bu sefer GÜN'e sararak, BENZERSİZ ile istediğiniz şekilde de listeliyorum.
Lakin, buradaki tarihin içindeki günleri saymak için EĞERSAY'ı neden kullanamıyoruz.
Biz bunu çözemedik bir türlü.
LAMBDA işlevlerinden herhangi birinde EĞERSAY ya da ÇOEĞERSAY kullanamaz mıyız?
EĞERSAY işlevinin söz dizimi
EĞERSAY(aralık ; ölçüt)
EĞERSAY, ÇOKEĞERSAY, ETOPLA, ÇOKETOPLA,... vs gibi işlevlerdeki zorunlu parametre aralık tır. Yani örneğin, B2 : B250 gibi hücre referans aralığıdır. Bu referans aralığını İNDİS(B2 : D250;;1) gibi (yada KAYDIR işleviyle) komple aralık seçerek de yapılabilir. Buradaki koşul da, Hücre referans aralığının veriliyor olmasıdır.
O nedenle, EĞERSAY gibi işlevler, üretilmiş dizilerle çalışmazlar.
Örnek verelim
B2 : B101 aralığında Anneler Gününün tarihleri olsun. Ve bu kolondaki veriler hesaplanmış (dökülmüş) olduğundan, EĞERSAY (B2# ;....) yaptığınızda çalışacaktır. Ama EĞERSAY(GÜN(B2#) ; .... dediğinizde çalışmaz. Çünkü GÜN(B2#) bir aralık değildir. B2 den itibaren dökülmüş olan verilerin günlerinin hesaplandığı bir dizidir.

@ezelk Hocam,
Çok teşekkür ediyorum.
Sanıyorum formüllerle çözüm kolayıma geldiği için PowerQuery henüz başlayamadım. Ancak, gerek meraklıları ve gerekse ihtiyacı olan üyeler adına sizlere tekrar tekrar teşekkür ediyorum...
Ellerinize sağlık...

@52779 ben de bu ve benzer sorularınız / "meydan okuma"larınız için teşekkür ederim. Kendi adıma sınırlarımı zorlamak ve yeni bilgiler öğrenmek açısından çok iyi oluyor. PowerQuery ilgi duyduğum ama bilmediğim bir konu. Yavaş yavaş öğreniyorum. Muhtemelen kod çok daha kısa olmalı. Denemelerle, pratiklerle ve buna benzer soruları çözmeye çalışmakla ilerleme kaydederim diye umuyorum.
Tekrar teşekkürler, iyi geceler.

Geri