İki Farklı Excel Arasından Resim Kopyalama

Kısa Açıklama

İki Farklı Excel Arasından Resim Kopyalama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhabalar;

Excel makro işlerine yeni başladım. Elimde iki adet excel var birinde resim var diğerin de resim yok , istediğim var olan exceldeki resimleri diğer exceldeki gerekli alanlara kopyalaması ve kopyalama alanına göre boyutlandırması bunu nasıl yapabilirim. Örnek iki dosya elimde mevcut orjinal yazan da resim var , kopyalama yazanda ise resim yok , orjinal yazan çalışmada resimlerin isimlerini biliyorum bunları kopyalama yazan excelde bir sayfa açtım işlemler diye ve resim adını ve kopyalanacak alanın isimlerini yazdım. Bu işlemler ile resim adını orjinal dosyada gidip arayacak sonra gelip kopyalama sayfası yazan excelde işlemler sayfasında ki kopyalanacak alan adını okuyup sheet sayfasında ki sutuna yapıştırıp boyutunu oradaki alana göre yapacak. Bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen

Ekli dosyalar
Merhaba Sn. @skylonely6 .

Örnek belgelerde 1 adet resim ve bir adet ürün bilgisi var.
Tahminim o ki; sonunda. bir liste üzerinde işlem yapılıp, listenin tüm elemanları için aynı işlemin devam etmesini isteyeceksiniz.
Peki hücre birleştirmeleri, ürün adı/ürüne ait altta ve sağda mevcut ürün bilgileri, kenarlıklar vs kısımları hazır mıdır?

Eğer SFR isimli sayfadaki tüm ürünler için benzer işlem yapılacak ve iki belge arasındaki fark sadece SFR sayfasındaki FİYAT bilgileriyse,
orijinal belgedeki resimli sayfa bütün olarak hedef belgeye kopyalanıp, değişecek kısımlar (FİYAT gibi) kopyalanan sayfa üzerinde yapılsa daha iyi olmaz mı? Sanıyorum, içerik/işlemlerle ilgili bir miktar netleşmeye ihtiyaç var.

Neticede varmak istediğiniz nihai duruma (tek resim kopyalama işlemi yapıldı diyelim sonraki adım ne olacak?) dair açıklama olursa iyi olur.
Yani olayın bütününün görülmesini sağlayıcı açıklama yazılması gerekiyor.

Öncellikle çok teşekkür ederim cevabınız için hocam;
evet elimde 2500 adet ürün var bunların resimlerini diğer sayfaya aktarmak istiyoruz.
ürünlerde farklar var biri İngilizce diğer ise Türkçe sizin dediğiniz gibi yazı olarak değişiklik sağlanmış olsa düşey ara ile o sorunu hallederdim hocam
benim istediğim bu durum da 1. Excel çalışmasında sayfa1 de resim isimlerini verdim ve bu resimleri 2.excel çalışmasında arayacak ve sonra gelip 1. çalışmada ki sayfa1 de yer alan c sütununda bulunan sayfa numaraları ile Sheet sayfasındaki ilgili sayfa ya yapıştıracak.
elimde bulunan Excel de kenarlıklar birleştirildi hocam her şey hazır.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Fikrimi sorarsanız; orijinal isimli çalışma kitabındaki sayfayı bütün olarak kopyalayıp,
değişmesi gereken (Türkçe bilgilerin olduğu kısım gibi) kısımları düzenlemek daha pratik olur.

Her neyse; isteğinize uygun işlem ekteki belgede uygulandı.

.

Ekli dosyalar
Kod şöyle.

İlgili resim kaynak belgede var mı yok mu, B sütununda belirtilen bilgi doğru mu değil mi? ...
gibi kontroller yok, yapıştırma alanının satır sütun genişlikleri vs gibi biçimsel kontrolü yok.
Bu hususlarla ilgili sorun yok diyorsanız (açıklamalarınızdan öyle anladım, her şey hazır sadece resimler eksik)
şu kod işinizi görür (eklediğim belgedeki kod) .

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(20 satır)

Birinde olanların bazıları diğerinde olmayacak şekilde
(listede olup, kaynak belgede olmayan bilgi de olsun, ismi, alın bilgisi yazılmasına rağmen kaynak belgede resim olmayan durum da olsun)
orijinal ve kopyalama belgelerinin yenisi (gerçek belgelerinizin özel bilgi içermeyen kopyaları) yüklerseniz,
gereksiz yazışma olmadan hızlıca nihai çözüme ulaşmanız kolaylaşacaktır.

.

Geri