İki Ardışık Tek Asal Sayının Aritmetik Ortalamasını Alma

Kısa Açıklama

İki Ardışık Tek Asal Sayının Aritmetik Ortalamasını Alma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
İki Ardışık Tek Asal Sayının Aritmetik Ortalamasını Alma isimli soruda, verilen değerlere göre istenen sonuçlara nasıl ulaşılacağının cevabı aranmaktadır.

İki Ardışık Tek Asal Sayının Aritmetik Ortalamasını Alma

Bu sorumuzda, iki ardışık tek asal sayının aritmetik ortalamasını bulmanın nasıl yapılacağına cevap aramaktayız. Üst resimde görünen sayılar için, bu sayıların iki ardışık tek asal sayının aritmetik ortalaması olup olmadığını belirlemek ve eğer bir sayı bu kriteri karşılıyorsa, bu sayıları ve onları oluşturan ardışık asal sayı çiftlerini listelemek gerekmektedir.

Örneğin, 150 sayısı 149 ve 151 asal sayılarının aritmetik ortalamasıdır. Bu nedenle 150 bir interprime (İki Ardışık Tek Asal Sayının Aritmetik Ortalaması) sayıdır. Beklenen, yukarıdaki listedeki diğer sayılar için benzer bir analiz yapmanız ve hangi sayıların interprime olduğunu, hangi asal sayı çiftlerinin ortalaması olduğunu belirtmenizdir.

Katılımlarınızı beklerim.

Tüm Excel yöntemleri kabul edilmektedir.

Ekli dosyalar
Not: önerdiğim kod soruyu yanlis yorumladigim icin malesef hatalı. Özür dilerim
bu da KTF örneği
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(19 satır)
Kullanımı Shift + Enter ile:
1 - tablo yapısında ise
VBA:
(1 satır)
2 - Range şeklinde ise
VBA:
(1 satır)

Son düzenleme:
@halily hocam,

Prosedür olan kod, ilk hücreye 150 yazdırdı, farklı bir rakam yazdırmadı ben de.

KTF'de aynı şekilde..

Siz de tüm sonuçlar yazdırıldı mı?
Hocam yarın tekra kontrol ederim ama yanılmıyorsam sadece 150 o özelliği sağlıyordu
Örnek dosyadaki diğer değerler farklı sayılara bölünebiliyordu
Hatta yanlış mı yaptım diye en alta 12yi eklemiştim 11 ve 13 arası olduğundan onu da gösterdi. Belki de soruyu ben yanlış anladım
Mesela 1078 sayısını ele alalım
Biz 1077 ve 1079 asal mi değil mi onu inceleyeceğiz değil mi?

Halil hocam, sadece ilk satıra 150 yazdı her ikisi de..
İstenen, resimdeki gibi dökülecek ve diğer sayıları da yazacak şekilde.
Kodları güncellerseniz hem bize hem üyelerimize fayda sağlayacaktır.

Emeğinize sağlık.

Mesela 1078 sayısını ele alalım
Biz 1077 ve 1079 asal mi değil mi onu inceleyeceğiz değil mi?

Örneğin, 150 sayısı 149 ve 151 asal sayılarının aritmetik ortalamasıdır. Bu nedenle 150 bir interprime (İki Ardışık Tek Asal Sayının Aritmetik Ortalaması) sayıdır.

1078 örneğini de yazdığım bakış açısı ile ele almalısınız hocam. Aynı şekilde diğer sayıları da.

1078 için sadece 1077 ve 1079 mu incelenecek yoksa 1075-1081,1073-1083 gibi küçük olan 3'e kadar (diğeri de kaça geliyorsa artık o değer kadar ) tek tek bakılacak mı?
benim bildiğim inter prime; aralarında asal demek yani 2 sayı giriyoruz bunların ortak böleni var mı yok mu ona bakıyoruz.
sizin tanımınızdan anladığım ise sadece girilen sayının 1 fazlası ve bir eksiğine bakıp bunlar asal sayı ise o sayı da interprime sayıdır diye yorumladım.

@halily
Hocam bende yeni anladım soruyu ardışık asal sayılar mesela 1078 i ele alırsak resimde görülen ardışık asal sayıların 1069 ve 1087 nin ortalaması 1078 dir. 150 örneği verildiği için sizin de benimde kafamız karıştı sanırım. Yanlış ifade ettiysem düzeltilsin lütfen.

1703310388776.webp

Teşekkürler @FerhatCK hocam.
haklısınız dediğiniz gibi ardışık 2 asal sayıya bakmak gerekiyor. Ardışık tek doğal sayı denilince ben ard arda gelen tek sayılar gibi düşünüp adece onların asallığını kontrol etmiştim. Yani Önerdiğim cevaplar dikkate alınmamalı.

biraz geç oldu ama bence düzgün çalışıyor
Fonksiyon olarak
1 - ilk yordam sayıların önceki ve sonraki en yakın asal sayıları buluyor

Kod:
(28 satır)

2 - seçili aralıktaki sayılardan InterPrime olanları sayfa1'e aktarıyor
VBA:
(20 satır)
Not: timer ve debug.print satırları silinebilir
Not2: ilginç bir şekilde site if kodundan sonra ( ifadesini kabul etmedi

Çözüm
Geri