Hücredeki Değer Formülde Sonuç Vermiyor?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan orpheuz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Hücredeki Değer Formülde Sonuç Vermiyor? isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
  • DFA9BE8A-F746-4604-B70C-3946CFFEC2A6.webp
    DFA9BE8A-F746-4604-B70C-3946CFFEC2A6.webp
    1.7 MB · Görüntüleme: 10
Sn. @orpheuz , forumumuza hoşgeldiniz.

Sorularınızı ekran görüntüsü yerine,
gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlayacağınız örnek belge üzerinden sorarsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Örnek belge özellikleriyle ilgili gerekli açıklama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var (okuyunuz).

.

Merhaba,
Her ne kadar hücreniz sayı formatında olsa da excel muhtemelen verilerinizi metin olarak görüyordur.
Herhangi boş bir hücreye 1 yazıp bu hücreyi kopyalayınız.
Daha sonra sayıların olduğu hücreleri seçip > Sağ tık> Özel yapıştır komutunu uygulayınız.
Açılan pencereden Çarp seçeneğini seçim tamam diyerek pencereyi kapatınız.
Probleminizin devamı durumunda örnek resim yerine örnek dosya yükleyiniz.
İyi çalışmalar...

Merhaba,
Her ne kadar hücreniz sayı formatında olsa da excel muhtemelen verilerinizi metin olarak görüyordur.
Herhangi boş bir hücreye 1 yazıp bu hücreyi kopyalayınız.
Daha sonra sayıların olduğu hücreleri seçip > Sağ tık> Özel yapıştır komutunu uygulayınız.
Açılan pencereden Çarp seçeneğini seçim tamam diyerek pencereyi kapatınız.
Probleminizin devamı durumunda örnek resim yerine örnek dosya yükleyiniz.
İyi çalışmalar...
Yönteminizi denedim çok mantıklıydı. Ama olmadı maalesef formül sonuç vermemeye devam ediyor.

Dosya yükleyemiyorum çünkü çalıştığım excel kapalı bir sistemde

"Formülün bir önemi yok" diyorsunuz ama sıkıntınız formülün çalışmaması.
Yine de bir örnek vereyim; =DÜŞEYARA(A1;KAYNAK!A:B;2;0) gibi bir formülünüz var diyelim.
KAYNAK isimli sayfadaki verileriniz METİN (rakamlardan oluşması ya da biçimin SAYI olarak ayarlanmış olması durumu değiştirmez),
aranan değer SAYI (gerçekten sayı) ise bu formülü =DÜŞEYARA(A1&"";KAYNAK!A:B;2;0) gibi değiştirin.

Formülü de göremiyoruz, belge de yok! Nasıl çözüm önerisi verilecek.

Yine de bir örnek vereyim; =DÜŞEYARA(A1;KAYNAK!A:B;2;0) gibi bir formülünüz var diyelim.
KAYNAK isimli sayfadaki verileriniz METİN (rakamlardan oluşması ya da biçimin SAYI olarak ayarlanmış olması durumu değiştirmez),
aranan değer SAYI (gerçekten sayı) ise bu formülü =DÜŞEYARA(A1&"";KAYNAK!A:B;2;0) gibi değiştirin.

Ekli dosyalar
  • 50662D22-7E80-48E4-8671-4080667AAB1C.webp
    50662D22-7E80-48E4-8671-4080667AAB1C.webp
    4.2 MB · Görüntüleme: 8
Yani şimdi ben de çözüm önerisi diye ekran görüntüsü iletsem ne diyeceksiniz?

DÜŞEYARA işlevinde sütun indis sayısı olarak 1 yazmışsınız.
Bu durumda formülün sonucu olarak; arama alanında bu değer varsa kendisini, yoksa HATA sonucu dönecektir.
Aranan değer kısmına F6 yerine F6&"" yazın.

Toplama çıkarma formülü bile çalışmıyor diyorum farkındaysanız ?? O da mı hatalı =B4+B5 hatalı bir formül müdür?

Hücrelerin hepsi SAYI değerinde (Gerçekten sayı) olduğunu da belirtmiştim, ilk mesajımda.

Bu aradığınız değerin arandığı sütunda da aynı şekilde biçim Genel olmalıdır.
Eğer değilse, ya aranan değeri ya da aranılan değerleri düzeltmeniz gerekebilir.

Bir tane değeri elle bulup, her ikisinin de aynı biçimde emin olduğunu deneyimleyin.
Hatta aynı biçimdelerse, her iki hücrede de F2 ile hücreye girip, Enter yapın.
Eğer sonuç geliyorsa, nedeni dediğim husustur.
Gelmiyorsa dosyanızı görmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

Bu aradığınız değerin arandığı sütunda da aynı şekilde biçim Genel olmalıdır.
Eğer değilse, ya aranan değeri ya da aranılan değerleri düzeltmeniz gerekebilir.

Bir tane değeri elle bulup, her ikisinin de aynı biçimde emin olduğunu deneyimleyin.
Hatta aynı biçimdelerse, her iki hücrede de F2 ile hücreye girip, Enter yapın.
Eğer sonuç geliyorsa, nedeni dediğim husustur.
Gelmiyorsa dosyanızı görmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.
Teşekkür ederim ilginiz için. Şöyle absürd bir şekilde çözüm buldum. Sütundaki sayıları Not defterine oradan da tekrar metin olarak excele aldım. Hücrelerin başına gelen “?” karakterini kaldırarak formülün çalışmasını sağladım. Excel bilgim iyi seviyededir. Dediğiniz şeyi de denemiştim ama çözüm olmamıştı.
Sorun excelin o hücredeki değeri kesinlikle formül içinde döndürmüyor oluşuydu. Sanki hücrede 0 verisi vardı. Çok enteresan bir şekilde çözmüş oldum

En önemli husus çözüme ulaşmış olmanızdır.
Sizin adınıza sevindim.

Fırsatınız olursa dosyayı ekleyebilirseniz ama ben de incelemek isterim, merak ettim :)

İyi çalışmalar,

Not: Kendi yazdığınız mesajı "çözüm" olarak işaretlerseniz sevinirim.

Geri